Aké sú účinky pitia kávy pri chorobe. Pomáha alebo škodí?

PODPORUJE PITIE KÁVY ZDRAVIE?

Keď je človek chorý, je prirodzené, že chce jedlo a pitie, ktoré mu chutí. Pre mnohých ľudí je to aj pitie kávy. Ak sakáva konzumuje s mierou, môže byť dokonca zdraviu prospešná, pretože je bohatá na antioxidanty. Ale čo s pitím kávy počas choroby? Pozrime sa na to.

KÁVA VÁM DODÁ ENERGIU, KEĎ SA CÍTITE SLABÍ

Podľa výskumu, ktorý uskutočnili Mills, Boakes a Colagiuri, sa zistilo, že aj káva, ktorá neobsahuje kofeín, môže mať vďaka placebu na ľudí mierne povzbudzujúci účinok. Mnohí kávičkári pijú tento nápoj predovšetkým na zvýšenie energie. Je to tiež jeden z hlavných dôvodov, prečo ľudia, ktorí sú mierne chorí, chcú piť kávu. Káva vám môže pomôcť, ak sa cítite pomalí alebo unavení. Dodá vám viac energie a pomôže vám prežiť deň, keď sa necítite dobre.

NEGATÍVNE ÚČINKY KÁVY

Káva môže mať aj niektoré negatívne účinky. Kofeín v káve má diuretický účinok, čo znamená, že vylučuje tekutiny z tela. V praxi to znamená, že chodíte častejšie na záchod. U niektorých ľudí môže príjem kávy viesť k dehydratácii v dôsledku hnačky alebo nadmerného močenia. Príjem kofeínu v malých dávkach, napríklad 2-3 šálky kávy denne, však nemá významný vplyv na rovnováhu tekutín.

Ak zvraciate, máte hnačku, chrípku, silné prechladnutie alebo otravu jedlom, môžete mať chuť na kávu. V týchto prípadoch je lepšie piť viac hydratačných nápojov, ako je voda alebo zriedené ovocné šťavy.

MÁ KÁVA VPLYV NA ŽALÚDOČNÉ PROBLÉMY?

Káva je kyslá, takže u niektorých ľudí môže spôsobiť podráždenie žalúdka. Najmä u ľudí, ktorí trpia žalúdočnými vredmi alebo majú časté tráviace ťažkosti. Výskum 302 ľudí, ktorí majú žalúdočné vredy, ukázal ich citlivosť na kávu, pričom u viac ako 80 % respondentov sa po vypití kávy zvýšila bolesť žalúdka a iné nepriaznivé príznaky.

Iná štúdia s viac ako 8 000 skúmanými osobami však nezistila žiadny vzťah medzi konzumáciou kávy a žalúdočnými vredmi alebo inými gastrointestinálnymi problémami. Súvislosť medzi kávou a žalúdočnými vredmi je veľmi individuálna. Ak zistíte, že káva spôsobuje alebo zhoršuje žalúdočné vredy, mali by ste sa jej vyhnúť alebo prejsť na studenú kávu, napríklad cold brew, ktorá je menej kyslá ako horúca káva.

PITIE A KÁVA

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo nás káva núti okamžite ísť na toaletu a spôsobuje hnačku? Káva v podstate stimuluje tráviaci systém. Zatiaľ však nie je jasné, čo to spôsobuje. Odborníci si mysleli, že za to môže kofeín. Testy však ukázali, že káva bez kofeínu má rovnaké účinky na črevá. Podľa vedcov je teda spúšťačomchemická látka v káve .

Po vypití kávy telo vysiela signály na proces peristaltiky, čo je svalová kontrakcia v celom čreve, ktorá prenáša potravu. A káva tento proces urýchľuje. Okrem urýchlenia týchto kontrakcií má kofeín aj uvoľňujúciúčinok na hrubé črevo. Keď sa tieto dve činnosti spoja, nie je divu, že sa vám bude chcieť na záchod.

Kofeín vďaka svojej kyslej povahe spôsobuje, že telo produkuje viac žlče. Prebytočná žlč sa môže dostať do čriev. A to je dôvod, prečo majú niektorí ľudia po vypití kávy hnačku.

ANTIBIOTIKÁ A KÁVA

Káva môže nevhodne interagovať s niektorými liekmi, preto si vždy pozorne prečítajte príbalové letáky k liekom. Najmä kofeín môže zosilniť účinky stimulačných liekov, ako je pseudoefedrín, ktorý sa často používa na zmiernenie príznakov pri prechladnutí a chrípke. Môže tiež interagovať s antibiotikami. Pravidelní konzumenti kávy môžu byť opäť schopní tolerovať tieto lieky pri pití kávy, pretože ich telo si už na účinky kávy zvyklo.

Skôr ako sa rozhodnete piť kávu spolu s liekmi, mali by ste sa vždy poradiť so svojím lekárnikom alebo lekárom. Ďalšou možnosťou jepiť počas užívania liekovkávu bez kofeínu, pretože tieto interakcie spôsobuje predovšetkým kofeín v káve. Hoci káva bez kofeínu obsahuje malé množstvo kofeínu, je nepravdepodobné, že by takéto malé množstvo spôsobovalo problémy.

ŠKODÍ ALEBO POMÁHA KÁVA PRI OCHORENÍ ? ZHRNUTIE:

  1. Ak trpíte miernym prechladnutím, odporúča sa konzumovať kávu, pretože vám dodá chýbajúcu energiu.
  2. Pri ťažších ochoreniach, ktoré sprevádza vracanie alebo hnačka, môže pitie kávy spôsobiť ešte väčšiu dehydratáciu.
  3. Ak však pijete kávu pravidelne, pravdepodobne budete môcť pokračovať v pití kávy aj pri ťažších ochoreniach bez vedľajších účinkov. Keďže vaše telo je na účinky kávy zvyknuté.
  4. Ak máte akékoľvek obavy týkajúce sa pitia kávy, keď ste chorí, najlepšie je kontaktovať svojho lekára alebo lekárnika.

Odporúčané produkty7