Poznáme najzdravší spôsob prípravy kávy!

NEFILTROVANÁ VS. FILTROVANÁ KÁVA

Káva je nielen prospešná pre vaše zdravie, náladu a energiu, ale môže vám aj predĺžiť život. Hovoríme o filtrovanej káve. Túto skutočnosť oznámila nová dlhodobá štúdia uverejnená 22. apríla 2020 v časopise European Journal of Preventive Cardiology.

"Nefiltrovaná káva obsahuje látky, ktoré zvyšujú hladinu cholesterolu. Používanie filtra tieto látky odstraňuje a znižuje pravdepodobnosť infarktu a predčasnej smrti," uviedol autor štúdie Dag Thelle, docent na Katedre verejného zdravia a komunitnej medicíny na Univerzite v Göteborgu vo Švédsku. Štúdia poskytuje silný a presvedčivý dôkaz o súvislosti medzi rôznymi spôsobmi prípravy kávy, infarktmi a dĺžkou života.

Teraz máme zlú správu pre všetkých, ktorí milujú kávu French press, kávu na báze espressa alebo klasickú tureckú kávu. Tieto varianty môžu v skutočnosti zvýšiť riziko srdcových ochorení.

Všetky nefiltrované kávy obsahujú vyššie množstvo kavestolu a kahweolu. Kavestol a kahwele sú chemické látky, ktoré sa nachádzajú v kvapôčkach oleja obsiahnutých v káve a jej usadeninách. Štúdie preukázali, že tieto látky môžu zvyšovať hladinu triglyceridov a LDL cholesterolu. Ak máte zvýšenú hladinu týchto tukov v krvi, ste náchylnejší na riziko kardiovaskulárnych ochorení alebo ochorení srdca a ciev.

Pretoje lepšie piť filtrovanú kávu. Filter, cez ktorý sa káva filtruje, pomáha zachytávať tieto škodlivé chemické látky.

DLHOVEKOSŤ LEN S FILTROVANOU KÁVOU

Nová štúdia sledovala viac ako pol milióna zdravých nórskych mužov a žien vo veku 20 až 79 rokov počas 20 rokov. Výsledky ukázali, že pitie nefiltrovanej kávy zvýšilo riziko úmrtia u mužov vo veku 60 rokov a viac v dôsledku zvýšenej kardiovaskulárnej úmrtnosti.

Vďaka štúdii sa však tiež zistilo, že pitie filtrovanej kávy je zdravšie ako pitie nefiltrovanej kávy. Filtrovaná káva bola spojená s 15 % znížením rizika úmrtia z akejkoľvek príčiny, 12 % znížením rizika úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia u mužov a 20 % znížením rizika úmrtia na srdcové ochorenia u žien v porovnaní s pitím nefiltrovanej kávy.

Štúdia zistila, že najnižšiu úmrtnosť mali tí, ktorí pili jednu až štyri šálky filtrovanej kávy denne.


NAŠE ODPORÚČANIA

Káva znižuje riziko vzniku melanómu, srdcových ochorení, sklerózy multiplex, cukrovky 2. typu, ochorení pečene, rakoviny prostaty a Alzheimerovej choroby. Nič však nie je dokonalé. Existuje teda niekoľko dôvodov, prečo by ste mali kávu obmedziť alebo sa jej vyhnúť.

1. Spánok

Ak máte ráno problémy so zaspávaním alebo máte pocit, že ste celú noc nespali, najlepšie je vyhnúť sa káve a všetkým zdrojom kofeínu večer a tesne pred spaním. Prečítajte sináš článok o tom, kedy je najlepšiepiť kávu. Dozviete sa, kedy by ste mali naposledy piť kávu pred spaním, aby neovplyvnila kvalitu vášho spánku.

2. Časté zlomeniny

Ak ste náchylní na zlomeniny a máte niečo často zlomené, možno vieme, kde je zakopaný pes. Vysoká konzumácia kávy (viac ako štyri šálky denne) sa spája s vyšším rizikom zlomenín u žien. U mužov tento aspekt nebol potvrdený.

3. Tehotné ženy

Aj tehotné ženy by mali byť pri pití kávy opatrné. Zistilo sa, že vyššia konzumácia kávy zvyšuje riziko predčasných pôrodov a pôrodov mŕtvych detí, ako aj detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Je to pravdepodobne spôsobené tým, že kofeín je pre ženu počas tehotenstva dvojnásobne vyšší. Vyskúšajte radšej bezkofeínovú verziu kávy.

SUMMARY

Našťastie pre väčšinu ľudí je káva v poriadku. Pre ľudí, ktorí vedia, že majú vysoký cholesterol, je lepšie piť predovšetkým filtrovanú kávu.

Aby bolo pitie kávy ešte zdravšie, máme pre vás tip. Skúste piť kávu bez cukru. Nielenže zažijete skutočnú rozmanitosť a chuť kávy, ale vaše telo sa vám poďakuje aj z hľadiska vášho zdravia.