Prečo je dobré pomaly nalievať kávu do drippera

Extrakcia kávy

Extrakcia kávy je chemická reakcia, pri ktorej sa jednotlivé zložky kávy rozpúšťajú vrozpúšťadle . To znamená vo vode.

Pri extrakcii kávy sa najprv rozpúšťajúľahké aovocné zložky. Ide o ovocné kyseliny a organické soli.

Orechové, čokoládové alebo karamelové tóny sa z kávy pri rovnakej teplote ťažšie extrahujú. To znamená, že sa (podobne ako drevité tóny, triesloviny atď.) dlhšie.

Extrakcia kávy v dripperi | coffeeaffection.com

2 premenné pre optimálnu extrakciu kávy

Pre optimálnu extrakciu existujú 2 základné premenné. No je ich samozrejmeoveľa viac, ale pre zjednodušenie uvažujme o týchto časoch a povrchu kávy, resp. hrubosti mletia.

Môžeme pracovať s ich pomerom a dosiahnuť tak optimálnu extrakciu. Prácou s časom alebo hrubosťou mletia môžeme priamo ovplyvniť, čo sa do pripravenej kávy uvoľní a čo nie.

Zjednodušene sa dá povedať aj to, že čím väčšiu plochu má extrahovaná káva, tým viac chutí sa uvoľní. Bohužiaľ sa môže stať (a mnohokrát sa to aj stáva), že sa začnú uvoľňovať látky, ktoré v káve nechceme.

Jemnejšie mletie tiež predlžuje celú prípravu, pretože voda cez jemne mletú kávu prúdi pomalšie a rýchlejšie saupcháva a zanáša papierový filter.

Preto používame stredne hrubé mletie ("menšia plocha kávy"), kvôli ktorému potrebujeme podstatne dlhší čas na extrakciu všetkých zložiek , ktoré tvoria požadovanú chuť kávy. Voda však cez takto hrubo zomletú kávu preteká pomerne rýchlo.

Potrebujeme však, aby sňou bola káva vneustálom kontakte. A to je hlavný dôvod, prečo musíme vodu do drippera dávkovaťpomaly a nepretržite.

Kávovar s husím krkom

To, čo môže veľmi uľahčiťpomalé nalievanie kávy do drippera , jekanvica s husím krkom. Vďaka tenkému prúdu môžeme vodu dávkovaťpomalým krúživým pohybom, a tak naliať kávu rovnomerne a za dlhší čas.

Môže to byť programovateľná kanvica,napríklad Brewista Smart Pour 2.

Alebo veľmi jednoduchá kanvicaHario Buono určená na použitie na akomkoľvek sporáku.

Baristická váha

Baristická váha je pri príprave filtrovanej kávy absolútnou nevyhnutnosťou. Môžeme si kúpiť túnajlepšiu kávu, pomlieť ju nasprávnu hrubosť vznačkovom mlynčeku a všetko pomaly zaliať tou najlepšou filtrovanou vodou ohriatou v programovateľnej kanvici s teplomerom.

Ak nevieme, koľko kávy sme použili a koľko vody sme na ňu naliali, práve sme dobrovoľne znehodnotili všetky predchádzajúce procesy od pestovania až po mletie.

Baristická váha Timemore Black Mirror Classic+
Acaia Lunar Barista Scale

Samozrejme, ako provizórne riešenie možno použiť takmer akúkoľvek kuchynskú váhu. Odporúčam však skutočnú baristickú váhu. Najmä pre presnosť merania (zvyčajne na desatiny gramu) a tiež preto, že väčšina takýchto váh má integrované stopky.

Existujú baristické váhy , ktoré sa pripájajú cez bluetooth k vášmu smartfónu. Pomocou aplikácie môžetedo váhy naprogramovať svoj recept a váha vám ho počas prípravy pomôže sledovať. Príkladom takýchto váh sú AcaiaLunar alebo AcaiaPearl S. Dnes užklasickou je Brewista Smart Scale alebo akákoľvek váha od značkyTimemore.

Prečo pomaly nalievať kávu do drippera?

Príprava kávy v dripperi je neustálym balansovaním na hrane optimálnej extrakcie a bojom proti nadmernej alebo nedostatočnej extrakcii.

Na to, aby sme vodu dostali cez kávu, používame gravitáciu a s rýchlosťou sa prakticky nedá pracovať. V kombinácii so stredne hrubou mletosťou spôsobuje, že potrebujeme viac času a starostlivosti na správnu extrakciu a vyváženie chuti kávy.

Preto je vhodné kávu v dripperi zalievaťpomaly a tak jej dopriať stály (alenie príliš dlhý) kontakt s horúcou vodou.