Prečo piť bylinkové čaje a ako z nich pripraviť nápoje na zimné večery

Milovníci kávy si večer vychutnajúaj šálku dobrého čaju. Bylinkový čaj nielenže poteší chuťou a vôňou a zahreje dlane, ale v neskorších hodinách je skvelým nápojom na následné zaspávanie.

Okrem upokojujúcich účinkov patria čaje už po stáročia k ústredným motívom spoločenských stretnutí a sú tiež synonymom pre relaxáciu po náročnom dni. Majú pozitívny vplyv nielen na telo, ale aj na myseľ. Vďaka tomu sú skvelým pomocníkom pri strese a úzkosti. Popíjanie večerného čaju sa môže stať akýmsi upokojujúcim rituálom, relaxačnou technikou.

ORIGINÁLNE BYLINNÉ ZMESI PRE ZDRAVIE

Naše bylinné čaje sú vytvorené z jedinečných kombinácií rôznych bylín, ktoré sa navzájom dopĺňajú a vytvárajú originálne čajové zmesi. Každá zmes má poetický názov, ktorý opisuje účel, na ktorý sa má čaj popíjať.

Z mnohých bylín zastúpených v čajoch patrí medzi najvýznamnejšie mäta, medovka a tymián. Čaje obsahujúce mätu poskytujú mätové osvieženie. Je to relaxačná bylina, ktorá dokáže uvoľniť svalové napätie. Medovka v čajovej zmesi má antistresovú úlohu, pretože pôsobí na zníženie kortizolu, stresového hormónu. Tymián je zasa veľmi aromatická bylina, ktorá podporuje imunitný systém.

ZÁKLADNÁ PRÍPRAVA BYLINNÉHO ČAJU

Samotná príprava čaju je potom jednoduchou úlohou. Pri bylinných čajoch vo všeobecnosti možno postupovať podľa nasledujúcich pokynov:

  • 2 čajové lyžičky čajovej zmesi
  • 250 ml horúcej vody s teplotou 100 °C

Bylinky sa zvyčajne lúhujú dlhšie, ako je obvyklé napríklad pri čiernom alebo zelenom čaji. Na dosiahnutie najlepšieho účinku ich nechajte vo vode približne 10 minút. Najlepšie v šálke alebo čajníku s viečkom.

Vylúhovaný čaj môžete samozrejme piť aj samostatne, pretože tak si vychutnáte chuť všetkých obsiahnutých byliniek. Ak však máte chuť, môžete tento čistý bylinný nálev použiť na prípravu horúceho nápoja. A po pridaní správnych ingrediencií sa čaj môže premeniť na chutný (nielen) zimný nápoj.

BYLINKOVÝ HORÚCI NÁPOJ

Čaje zohrávajú v zimných nápojoch nezastupiteľnú úlohu. V kombinácii s alkoholom je azda najčastejší vo forme punču. Vklasickom poňatí sa napunč, v angličtine známy ako "hot toddy", používa alkohol, med alebo cukor, citrón, korenie a silný čierny čaj. To však nemusí byť podmienkou. Skúste ho nahradiť nálevom z bylinkového čaju.

Na prípravu bylinkového Hot Toddy budete potrebovať:

Všetko zmiešajte do teplého a voňavého nápoja plného zdravia. Množstvo citróna a medu si upravte podľa svojej chuti, aby ste si horúci nápoj čo najlepšie vychutnali.

HERBAL LATTE

Tak ako sa káva dobre kombinuje s mliekom, tak táto spolupráca funguje aj s čajmi. Jemná bylinková verzia mliečneho čaju je takým hrejivým pohladením. Teplé mlieko, voňavé bylinky a korenie. Táto zmes nás môže večer upokojiť pri zaspávaní.

Na prípravu bylinkového latte budete potrebovať:

Na prípravu bylinkového čajového latte zmiešajte ingrediencie v jednom hrnci. Všetko postupne zahrievajte na miernom plameni. Teplé vylúhované mlieko preceďte cez sitko a spenite pre ešte lahodnejšie popíjanie. Natento účel sa dokonale hodífrench press. Nalejte teplé mlieko s príchuťou čaju a korenia do french pressu a niekoľkokrát pumpujte piestom. Vďaka tomu sa mlieko za niekoľko sekúnd bohato napení. Výsledok nalejte do hrnčeka a posypte škoricou.

HORÚCI BYLINKOVÝ ČAJ.

Spestritesi príjemný zimný večer s priateľmi horúcou bylinkovou verziou Tom Collins. Tento obľúbený ginový koktail sa tradične podáva s ľadom, osladený cukrovým sirupom a doplnený sódou. Ak chcete teplú verziu, vymeňte sódu za bylinkový čaj a sirup za trochu medu. Bylinná esencia ginu dobre ladí s kvetinovým čajom.

Na prípravu horúceho T.C. budete potrebovať:

  • 2 čajové lyžičky medu
  • 2 čajové lyžičky citrónovej šťavy
  • 0,4 cl ginu
  • ¾ šálky bylinného nálevu "Čaj pre chvíle pohody"

Do teplého bylinkového čaju pridajte gin, oslaďte medom a ochuťte citrónovou šťavou. Množstvo medu a citróna upravte podľa vlastnej chuti. Nakoniec do nápoja nakrájajte niekoľko plátkov citróna na ozdobu.

V ZÁKLADE VŽDY KVALITNÉ BYLINKY

Či už pijete akýkoľvek čajový nápoj alebo čistý bylinný extrakt, je nevyhnutné, aby bola čajová zmes vyrobená z kvalitných bylín. Naše luhačovické čaje sú vyrobené z byliniek vypestovaných v bio kvalite, sú produktmi ekologického poľnohospodárstva. Majitelia bylinkového poľa, Zuzka a Radek Fryzelkovci, sa o svoje rastliny starajú citlivo a starostlivo. Takéto bylinky sú zárukou kvality a doslova magického zážitku pri popíjaní týchto bylinkových čajov.

Na rozdiel od čiernych a zelených čajov, ktoré kvôli kofeínu nemusia byť vhodné pre citlivejších ľudí v neskorších hodinách, bylinkové čaje sú ako stvorené na večerné popíjanie. Nenarušujú spánok, naopak, môžu ho podporiť a dobrý spánok je dôležitým faktorom zdravého života.

Prebúdzací účinok kofeínu v čaji alebo káve je prospešný pre pracovné zaťaženie počas dňa. Kofeínovým nápojom by ste sa mali vyhýbať večer, pretože telu trvá približne 6 hodín, kým kofeín po vypití spracuje. Tým by sme nezdravo zasahovali do nášho prirodzeného cyklu, našich biologických cirkadiánnych hodín - tzv. cirkadiánnych rytmov. Ak sa nám potom predsa len podarí zaspať, je veľká pravdepodobnosť, že náš spánok ovplyvnený kofeínom nebude kvalitný.

Odporúčané produkty10