Latte art pre začiatočníkov. Vaša prvá fotografia v káve

PRVÉ VZORY V KÁVE: TEÓRIA A ODBORNÁ PRÍPRAVA

Ako sa hovorí,"žiadny učený z neba nespadol". Všetci baristi, rovnako ako my, začali s rozliatym mliekom. Po prvých pokusoch sme sa tešili z úspechu vlastnej umeleckej tvorby v káve. Pripomínalo to Dalího rozsypané hodiny. Ale boli sme hrdí. Ostatné rozliate kávy boli ozdobené okrúhlymi jablkami priamo uprostred šálky.

Po nich nasledovali celkom symetrické srdiečka mlieka na povrchu cappuccina. Srdiečka boli čoraz ostrejšie a väčšie, až vytvorili tulipány. Vtedy sme tulipány striedali s rozetami (druh papradia na povrchu "latiek" ) Pri ďalšej objednávke sme skúsili skombinovať rozety a srdiečka v jednom pohári, čím vznikla labuť, ktorú tak milujete.

Takako my a všetci baristi na celom svete,aj vy sa môžete naučiť kresliť labute do kávy. Stačí len chcieť, učiť sa a cvičiť. Splnením týchto troch podmienok zvládnete techniku latte art. Nakoniec budete môcť do kávy nakresliť všetko, na čo si spomeniete. Pretože budete vedieť, ako na to. Sme tu, aby sme vám pomohli pochopiť, akopracovať a kresliť s mliekom. Poskytneme vám rady, tipy, triky a návody. Tak to urobme.

NAJPRV ESPRESSO A POTOM OBRÁZKY

Na kurzochbaristov sa vždynajprv naučíte pripravovať espresso. Aby bolo vaše cappuccino alebo caffé latte dobré, musí byť dobré všetko, čo ho tvorí. To znamená mlieko a kávu. Príprava kávy sa začína výberom kvalitného praženia. Najsladšie cappuccino sa vyrába z kávy s vyššou kyslosťou. Najprv si teda osvojte správnu prípravu espressa. Potom sa zoznámte s latte artom.

SPRÁVNE MLIEKO PRE LATTE ART

Ak ste zvládli prípravu espressa, poďme sa spoločne pozrieť na druhý faktor úspechu latte art ,mlieko. Vždy plnotučný a vždy chladený. Toto sú základné požiadavky na mlieko pred samotným šľahaním.

Samozrejme, môžete šľahať aj polotekuté mlieko. Je to však trochu zložitejšie. Po prvé, v živote ste už museli niečo "našľahať", ale ani ten najskúsenejší barista nedosiahne z takéhoto mlieka v kanvici požadovanú hladkú a dlhotrvajúcu mikropenu. Preto si kúpte zásobu mlieka s viac ako 3,5 % tuku a pred použitím ho schlaďte v chladničke.

TECHNIKA ŠĽAHANIA

Šľahanie mlieka prechádza dvoma fázami. Napenenie a miešanie. V prvej fáze sa do studeného mlieka vpustí horúca para , ktorá vytvorívzduchové bubliny a na vrchudžbánu sa vytvorínadýchaná mliečna pena. Samotné penenie zvýši hladinu v džbáne, a ak ste na začiatku zaujali vhodnú polohu na šľahanie, nemusíte džbánom vôbec hýbať, aby proces šľahania spontánne prešiel do druhej fázy - miešania.

Tryska, ktorá je teraz skrytá pod vrstvou peny ,víri mlieko v džbáneprúdom pary . Pri tomto vírení sa zmiešava pena, ktorá bola na povrchu, s tekutým mliekom zo dna džbánu. Jeho veľké bublinky sa rozdeľujú na malé, až kým nepreniknú do mlieka v celom objeme kanvice a zmenia mlieko a penu nazložitú, hustú tekutinu. Mliečna mikropena.

Túto druhú časť šľahania mlieka vždy zastavte skôr, ako mlieko dosiahne teplotu 70 °C. Ideálnateplota mlieka je 65 °C. Pri prvých pokusoch o šľahanie mlieka použite teplomer, aby ste získali dobrý odhad. Časom tak budete schopní trafiť správnu teplotu mlieka jednoduchým dotykom džbánu rukou.

LATTE ART PRE ZAČIATOČNÍKOV: AKO ŠĽAHAŤ MLIEKO

Kávovar sa líši od kávovaru. Rozdiely v sile a tvare trysky môžu zaskočiť nejedného skúseného baristu. Ešte viac to platí pre domáci kávovar, kde chvíľu potrvá, kým nájdete "spoločnú reč ". Po nastavení trysky dosprávnej polohy zapnite parný ráz na plný výkon. Ak už musíte upraviť polohu šľahania, namiesto použitia trysky posuňte kanvicu trochu nabok.

Základnou pozíciou je nastaviť trysku pod uhlom 45° a zasunúť parnú trysku kávovaru niekoľko milimetrov pod hladinu mlieka tak, aby tryska nesmerovala presne do stredu kanvice, ale aby končila približne 2 cm od okraja kanvice. Ak by bol bližšie k okraju, prúd pary by nemal dostatok priestoru na vírenie. Nevzniká pena, ale počujete nepríjemný piskľavý zvuk. Ak je tryska ďalej od okraja džbánu, prúd pary bude mať príliš veľa priestoru a nebude smerovať do víru, ktorým šľaháte mlieko.

Vertikálne umiestnenie trysky určuje , ako napenené bude mlieko .Ak je tryska na povrchu mlieka príliš dlho, čo sa môže stať, keď vám džbán v ruke počas penenia trochu klesne z pôvodnej polohy, pena bude obsahovať veľa veľkých bublín, ktoré nestihnete pekne premiešať. Šľahané mlieko bude potom príliš husté. S takýmto hustým mliekom nekreslíte veľmi dobre a s veľmi hustým mliekom nekreslíte vôbec nič. Budete si ho naberať do kávy lyžičkou.

Na druhej strane, ak je čas prvej fázy, t. j. napenenia ,príliš krátky, napríklad preto, že sa vámpodarilo ponoriť trysku hlbšie do mlieka chvíľu po vypustenípary, v mlieku nebude dostatok vzduchových bublín na vytvorenie mikropeny. S týmto riedkym mliekom toho tiež veľa nenakreslíte. Tekuté mlieko vám spení kávu.

ŠĽAHANIE MLIEKA PRE LATTE ART: KROK ZA KROKOM

Vofáze, keď sa učíte šľahať mlieko, nemáte inú možnosť, ako skúšať, cvičiť, všímať si chyby a opravovať ich. Na stránke nájdete najvhodnejší štýl šľahania prevás a váš kávovar. Pri cvičení vám môže pomôcť nielen zrak, ale aj sluch. Pri počiatočnom penení je počuť praskanie. Je to zvuk vzduchu vháňaného do mlieka.

Čas napeneniamôžete odhadnúťpodľa sluchu . Ak počas miešania počujete aj tento zvuk, ktorý by mal znieť ako slabé šumenie, viete, že sa do mlieka dostala ďalšia bublina vzduchu. Už ho takmer nemôžete šľahať. V tomto prípade môže pomôcť jedno prudké poklepanie džbánom o dosku stola po šľahaní.

ZAČÍNA KRESLIŤ. PRVÉ LATTE ART

Viete už, ako pripraviť dobré espresso a správne našľahať mlieko? Výborne! Sme pripravení začať s prvým obrázkom. Pred nalitím mlieka do kávy si musíte na tento účel pripraviť vyšľahanú mikropenu, a to aspoň jej vyleštením.

Ako sa leští mlieko? Vírením. Mlieko našľahané v kanvici má hladkú, ale matnú štruktúru. Zlepšuje sa to niekoľkonásobným otáčaním kanvice. Jednoduchým krúživým pohybom ruky, ktorá drží kanvicu, získa šľahané mlieko pekný lesklý vzhľad a lepšie sa premieša .

Lesklé mlieko je takmer pripravené na nalievanie do šálky. Teraz prichádza na rad posledný krok prípravy. Skúsený barista dokáže našľahať mlieko tak dobre, že tento bod preskočí. Väčšina ľudí však k tomu musí dospieť. Posledným krokom je vyliať najhustejšie mlieko z kanvice a až potom ho naliať do kávy.

Aj keď v druhej fáze tohto procesu mlieko miešate, aby bolo čo najhustejšie, a nakoniec ho vyleštíte aj ručným miešaním, na povrchuzostane trochuhustejšie. Ako sme už uviedli vyššie, husté mlieko sa nedá dobre nakresliť, takže v súlade s touto skutočnosťou toto husté mlieko jednoducho odlejte. V tomto okamihu budete pripravenínakresliť svoj prvý obrázok .

AKO VYTVORIŤ OBRÁZOK NA KÁVE: JABLKO

Najzákladnejší obrázok, s ktorým začínajú všetci úplní začiatočníci, je jablko. Pri vytváraní tohto obrázku sa naučítekoordinovať pravú ruku s ľavou, pochopíte princíp vytvárania obrázkov v káve a osvojíte si návyky pri nalievaní mlieka do kávy.

Technika kreslenia jablka je základom pre ďalšie a zložitejšie vzory. Po niekoľkonásobnej konzumácii kávy s jablkom si zautomatizujetepohyby pri nalievaní a vytváranie ďalších tvarov bude vďaka tejto novo nadobudnutej motorickej pamäti oveľa jednoduchšie. Ako teda vyrobiť jablko?

  1. Pri vytváraní cappuccina s jablkom budetemlieko nalievať v dvoch základných fázach techniky latte art. Vprvej fáze sa mlieko naleje do kávy, aby ste získalisprávny objem vhodný na nakreslenie určitého tvaru. Mlieko nalejte z výšky asi 5 cm nad šálkou. Vaším cieľom je dostať mlieko pod crema espressa.
  2. Zároveň sa snažíte pripraviťespresso na padajúce mlieko tak, aby bolo hlbšie a mlieko malo priestor usadiť sa tesne pod penou. Preto sa odporúča nakloniť šálku kávy. Týmto spôsobom naplňte približne polovicu pohára a prejdite k druhej fáze, k samotnému kresleniu obrázku.
  3. Obrázok je nakreslený s mliekom priamo do peny vašej kávy. Aby sa mliečna škvrna, z ktorej sa bude vyrábať obrázok, dobre zmestila do kávovej peny, je potrebné, abysahladina mlieka v kanvici čo najviacpribližovala hladine kávy v šálke. Pretosa s kanvicou, ktorú sme doteraz držali vysoko nad šálkou, dostaneme celkom nadosah šálky.
  4. Do cappuccina nalejte mlieko. Súčasne s stúpa hladina kávy, vyrovnajte šálku s kávou. Pohár s mliekom si nechajte, ale sklon nechajte rovnaký! Práve tu je dôležitásúhra medzi pravou a ľavou rukou . Keď je pohár plný, prestaňte nalievať mlieko a jablko je hotové. Teda, na prvý pohľad.