Teobromín a kofeín alebo podobný účinok kávy a čokolády

O PÔVODE NÁZVU KAKAA

Pôvodne juhoamerický stálezelený strom Theobroma cacao alebo Pravý kakaovník sa pestuje od 5. storočia. Plody kakaovníka sú dlhé asi 30 cm a pod hrubou povrchovou vrstvou sa nachádza množstvo semien - kakaových bôbov - veľkých asi ako mandľa.

Po spracovaní, ktoré zahŕňa najmä fermentáciu, praženie a mletie, sa z kakaových bôbov stáva kakaová hmota. Z nej sa vyrába najobľúbenejšia sladkosť na svete, čokoláda. Lisovaním sa od kakaovej hmoty oddeľuje kakaové maslo a suchá časť hmoty sa melie na kakaový prášok.

TEOBROMÍN Z KAKAOVÝCH BÔBOV

Kakaové bôby sú najväčším prírodným zdrojom látky nazývanej teobromín. Okrem kakaa a čokolády sa nachádza aj včaji, maté a v malej miere aj vkáve. Je to alkaloid, ktorý spôsobuje typickú chuť kakaa. Teobromín má nielen pozitívny vplyv na naše chute, ale ovplyvňuje aj fungovanie nášho organizmu s podobným účinkom ako kofeín pri pití kávy.

TEOBROMÍN, KOFEÍN A RECEPTORY ADENOZÍNU

Teobromín má podobnú funkciu ako kofeín, pokiaľ ide o jeho funkciu antagonistu adenozínu. Kofeín má schopnosť prichytiť sa na miesta adenozínových receptorov v našom tele a stimulovať ich, pričom zabraňuje adenozínu viazať sa na tieto receptory. Adenozín je látka, ktorá sa prirodzene vytvára v našom tele v dôsledku využívania vnútornej energie pre potreby organizmu.

V okamihu, keď sa adenozín naviaže na receptory, začneme pociťovať únavu a ospalosť. Kofeín sa preto viaže na tieto receptory a zabraňuje adenozínu alebo únave. Teobromín je v tomto smere podobný kofeínu, takže aj on sa dokáže zachytiť na receptoroch adenozínu, a tak tiež pôsobí proti pocitu únavy. Narozdiel od kofeínu sa však líši v spôsobe, akým stimuluje telesné funkcie.

AKO SA LÍŠI KOFEÍN A TEOBROMÍN

Kofeín je povzbudením pre unavené telo. Sťahuje cievy a rozprúdi krv. Zvyšuje krvný tlak a pripravuje telo na prácu. Konzumácia čokolády alebo kakaa môže tiež oddialiť únavu, ale naše telo nie je stiahnuté anapnuté na prácu. Naopak, je uvoľnené, pretože teobromín pôsobí na uvoľnenie ciev a svalov. Hoci je povzbudzujúci, vďaka prevencii únavy je zároveň upokojujúcou látkou.

SPOLUPRÁCA KÁVY A ČOKOLÁDY

Z týchto dôvodov sa odporúča používať teobromín s kofeínom alebo namiesto neho. Všade tam, kde potrebujeme silu kofeínu, ale chceme znížiť jeho, pre niektorých príliš silný vplyv na aktiváciu organizmu ,môžeme spolu s kávou zjesť kúsok čokolády. Káva a čokoláda si tak rozdelia úlohy adenozínových receptorov. Únava sa zmierni a náš organizmus profituje nielen z energizujúceho účinku kávy, ale aj z upokojujúceho účinku teobromínu.

KAKAO AKO ALTERNATÍVA KÁVY

V prípade, že sa chceme vyhnúť ospalosti a zároveň sa chceme úplne vyhnúť kofeínu, kúsok čokolády sa javí ako najlepší nápad. Takéto situácie môžu nastať napríklad večer, keď ešte potrebujeme energiu na dokončenie pracovného odpočinku, ale zároveň si uvedomujeme, že konzumácia kofeínu v neskorých hodinách by narušila náš spánok.

ROZDIELY V METABOLIZME KOFEÍNU

Použitie čokolády proti únave je skvelou a naozaj chutnou alternatívou kávy pre tých z nás, ktorí majú problémy so spracovaním kofeínu. Spôsob, akým sa naše telo dokáže vyrovnať s kofeínom, sa u jednotlivých ľudí líši. Niektorí ľudia nemajú problém vypiť počas dňa 5 šálok kávy, zatiaľ čo pre iných je ich prvá ranná káva zároveň poslednou.

Ak patríte medzi pomalých metabolizátorov kofeínu, teda tých, ktorí nezvládajú väčšie alebo častejšie množstvo kávy, a teda aj kofeínu v tele, čokoláda alebo kakao môžu byť naozaj príjemnou alternatívou kávy. Okrem prevencie únavy má teobromín aj ďalšie pozitívne účinky na náš organizmus.


TEOBROMÍN PRE ZDRAVÚ MYSEĽ A TELO

Svojímupokojujúcim a relaxačným účinkom na organizmus pomáha vyrovnávať stresové situácie a chráni nás tak pred ich nepriaznivým vplyvom na našu psychiku. Je teda strážcom "dobrej nálady". Pomáha aj pri zníženej citlivosti na inzulín, ktorý je dôležitou látkou pre spracovanie živín a správne fungovanie nášho organizmu.

Španielski vedci savo svojej štúdii o teobromíne zamerali na význam jeho účinkov na ľudský organizmus. Ich zistenia naznačujú, že teobromín by sa mohol užívať ako protizápalová, protirakovinová a kardiovaskulárna ochranná látka bez negatívnych vedľajších účinkov.

Výsledky štúdie poukazujú nielen napozitívny účinok spôsobený uviaznutím v adenozínových receptoroch, ale aj na jeho ďalšie pôsobenie v organizme, ako napríklad reguláciu bunkových prejavov a schopnosť znižovať oxidačný stres.

PROTIZÁPALOVÝ ÚČINOK TEOBROMÍNU

Čokoláda ako prírodný antioxidant pomáha bojovať protivoľným radikálom v tele, ktorých akékoľvek zvýšené množstvo má za následok spomínaný oxidačný stres, ktorý vedie k ďalším závažným ochoreniam. Teobromín pomáha telu vyrovnať sa so zápalom a pri hojení rán. Ďalším zaujímavým zistením bol vplyv teobromínu na zníženie akútnych príznakov pri astme.

Zo štúdie tiež vyplýva, že konzumácia kakaa pomáha chrániť povrch zubnej skloviny. Aj keď v tomto ohľade musíme brať do úvahy formu teobromínu, ktorú prijímame. Okrem vysokej koncentrácie teobromínu čokoláda obsahuje množstvo cukrov, ktoré zase podporujú zápaly a zubný kaz. Z tohto hľadiska by preto bolo vhodnejšie konzumovať čokoládu alebo kakao bez cukru.

ČOKOLÁDA PROTI RAKOVINE

Teobromín patrí spolu s kofeínom k látkam, ktoré môžu ovplyvniť metabolizmus buniek alebo štruktúru DNA. Ich schopnosť viazať sa na DNA by pri dlhodobom užívaní kofeínu alebo teobromínu mohla ovplyvniť ich prejav.

Podľa štúdie by to mohlo znamenať, že zaradenie teobromínu alebo napríklad kakaa do našej bežnej stravy by mohlo viesť k zmenám niektorých vlastností DNA, a tým kmodifikácii negatívnych dôsledkov poškodenej DNA, ako sú neurodegeneratívne ochorenia, napríklad rakovina prsníka.

IDEÁLNA DÁVKA ČOKOLÁDY

Samozrejme,ajkakao alebo čokoládu treba konzumovať vo vyváženom a ideálnom pomere pre zdravie nášho organizmu, aby teobromín pôsobil na náš organizmus správne a pozitívne. Jeho nadmerná konzumácia by prevážila jeho pozitívne prínosy nad negatívnymi účinkami na naše zdravie. Odporúčaná dávka je 100-300 mg teobromínu denne, čo zodpovedá približne 30 g horkej čokolády.