Tipy na lepšiu prípravu kávy v AeroPresse

PÔVODNÝ RECEPT AEROPRESS NA ESPRESSO

Ako lepšie začať, než tam, kde to naozaj začalo , spôvodným receptom. Hoci to mnohí ľudia nevedia, pôvodným zámerom bol recept na kávu v štýle espressa? Vynálezca prístroja AeroPress Alan Adler chcel vytvoriť prístroj, ktorý by bol ľahký, lacný a dokázal by pripraviť kávu ako espresso.

Pôvodný recept pre AeroPress teda vyzerá takto:

 1. Pripravte si 14 g kávy, ktorú pomeliete na jemnejšiu hrubosť. Konkrétne 8 kliknutí na mlynčeku Timemore alebo Comandante, 4 kliknutia na mlynčeku Hario.
 2. Kávu pripravujeme klasickou metódou, teda prepláchneme filter, ktorý vložíme do spodnej časti a ten položíme na šálku.
 3. Kávu vysypete do AeroPressu a ustálite ju.
 4. Kávu zalejete 50-60 g vody s teplotou 85 °C a potom ju 10-15 sekúnd miešate.
 5. Jemne stlačte. Čas extrakcie by mal byť kratší ako minúta a získate približne 40 ml kávy.
 6. Teraz môžete kávu vypiť alebo doplniť horúcou vodou podľa svojej chuti. Získate tak nápoj v americkom štýle.

DOKONALÉ ESPRESSO Z AEROPRESSU VĎAKA PRÍSTROJU PRISMO FELLOW

Ak chcete dotvoriť svoje "espresso" pomocou Aeropressu, vašej pozornosti nemôže uniknúť prístrojFellow Prismo. Ide o nástavec na Aeropress, ktorý spomaľuje extrakciu, takže si môžete vychutnať silnú kávu.

S kávovarom Fellow si môžete pripraviť kávu aj takto:

 1. Pripravte si 18 g kávy, ktorú pomeliete na jemnejšiu hrubosť, podobne ako v pôvodnom recepte.
 2. Kávu pripravíme opačným spôsobom. Otočte teda svoj AeroPress a uvoľnite priestor pre kávu tak, že ju uvoľníte zhruba na úroveň 2 na AeroPresse.
 3. Vsypte kávu do AeroPressu a zarovnajte ju. V ideálnom prípade použite zrnká pražené na espresso.
 4. Kávu zal ejte50 g vody a potom ju 10 sekúnd miešajte.
 5. Potom mierne stiahnite dno AeroPressu nadol tak, aby bola hladina kávy na okraji.
 6. Na vrch položte kávovar Fellow Prismo s kovovým filtrom. Obráťte AeroPress a začnite pomaly stláčať v pomere 1:10.
 7. Kávu môžete piť aj teraz, alebo si ju predĺžiť, podobne ako lungo, horúcou vodou.
Ak sa chcete s varením kávy AeroPress ešte viac pohrať a získať plnšiu šálku kávy, potom je Fellow Prismo určený práve pre vás. Dokonalé espresso podľa štandardov však získate len s kvalitným pákovým kávovarom. Zdroj: fellowproduct.com

SPRÁVNA TEPLOTA VODY PRE AEROPRESS S MIKROVLNNOU RÚROU

Tento tip pravdepodobne poteší mnohých z vás, ktorí nevlastnia baristickú kanvicu s reguláciou teploty. Vskutočnosti, ak nemáte baristickú kanvicu s reguláciou teploty, stará dobrá mikrovlnná rúra môže byť skvelým pomocníkom. Teplota je pri alternatívnych prípravách veľmi dôležitá, rovnako ako kvalita použitej vody. Pre V60 alebo Chemex sa zvyčajne odporúča teplota okolo 92-96 °C a jednoduchým tipom je počkať približne minútu po zovretí vody.

V receptoch pre AeroPress sa však často stretnete s vodou s teplotou 80 °C. Tú môžete ohriať v mikrovlnnej rúre. Všetko, čo potrebujete, je kuchynský teplomer, stopky, voda a mikrovlnná rúra. Vložte vodu do hrnčeka a do mikrovlnnej rúry, zapnite ju a rovnako aj stopky. Priebežne kontrolujte teplotu vody. Keď zistíte čas ohrevu na požadovanú teplotu, môžete ísť nabudúce, stačí len vytočiť čas.

Žiadna iná príprava neponúka takú širokú škálu teplôt vody, ktorú môžete počas prípravy použiť. Preto sa určite oplatí pri príprave kávy pomocou AeroPressu trochu experimentovať a zvoliť inú teplotu a množstvo vody a kávy. Zdroj: Kávovar na prípravu kávy z kávovaru CoffeePressa, s.r.o.

AEROPRESS A PAPIEROVÝ FILTER

Ďalej uvádzame niekoľko tipov a rád týkajúcich sa papierových filtrov, ktoré sa používajú na prípravu kávy v prístroji AeroPress. Prvá z nich vás možno veľmi prekvapí, papierový filter môžete používať opakovane. Tip pochádza priamo od vynálezcu AeroPressu Alana Adlera, takže vidíte, že nejde o nejaký neoverený tip. Alan použil jeden zo svojich filtrov už 80-krát. Po použití ho stačí vybrať z púčiku a opláchnuť horúcou vodou a potom ho nechať uschnúť.

Ďalšou radou je opláchnutie filtra. Papierové filtre pre AeroPress sú vyrobené z tenšieho papiera ako filtre pre V60 alebo Chemex, a tak z nich zrejme nebudete cítiť papierovú chuť, a preto ich pred prípravou netreba oplachovať. Je to však dosť individuálny názor, takže najlepšie bude, ak si to vyskúšate sami.

Pre ešte čistejšiu chuť kávy môžete použiť dva papierové filtre súčasne.

PRÍPRAVA FILTROVANEJ KÁVY S KOVOVÝM FILTROM SCHOPNÝM

Okrem už spomínaného Fellow Prismo máte možnosť používať aj iné kovové filtre, ktoré v budúcnosti ušetria prírodu aj vašu peňaženku. Okrem toho sa v budúcnosti nebudete musieť starať o to, či ste si kúpili dostatok filtrov. Spoločnosť Able vyrába kovové filtre priamo pre AeroPress.

Môžete si vybrať z dvoch prevedení podľa veľkosti otvorov -jemnýfilter a štandardný filter. Kovový filter Fine má v porovnaní s filtrom Standard menšie otvory a výsledná káva je vďaka nemu sladšia a jemnejšia. Na trhu však nájdete aj textilné varianty, ktoré sú však o niečo náročnejšie na údržbu, minimálne preto, že sa musia sušiť.

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, každý filter Able je iný. Preto sa pred kúpou dobre rozhodnite, ktorému typu dáte prednosť. Zdroj: SITA Všetky informácie o kávovare nájdete na webovej stránke výrobcu.

KOĽKO KÁV DOKÁŽE PRIPRAVIŤ AEROPRESS?

Ak chcete a Aeropress na prípravu kávy, bude pravdepodobne len pre vás a nikto iný nezostane. To však nie je úplne pravda. Podobne ako som písal o pôvodnom recepte Aeropressu na začiatku, aj príprava viacerých káv naraz funguje. Jednoducho si pripravíte silný kávový koncentrát, ktorý potom doplníte horúcou vodou.

Tento tip môžete využiť napríklad aj vtedy, ak očakávate návštevu a nechcete sa zdržiavať prípravou kávy, keď príde. Koncentrát si môžete pripraviť vopred a potom ho len doplniť horúcou vodou. Takto má káva príjemnú teplotu tak akurát na pitie. Aby sa do kávovaru AeroPress zmestila okrem kávy aj voda na extrakciu, maximálny limit, ktorý môžete použiť, je 60 g mletej kávy.

RUČNÝ MLYNČEK NA KÁVU PRE AEROPRESS NA MIERU

Rovnako akopri akejkoľvek inej príprave je aj pre AeroPress dôležitá správne namletá káva. Ak by ste kávu namleli príliš najemno, došlo by k jej nadmernej extrakcii a výsledkom by bol horký nápoj. Naopak, ak by ste zrná namleli príliš nahrubo, došlo by k nedostatočnej extrakcii, čo by malo za následok slabú a vodovú kávu.

A keďže sa AeroPress často používa pri cestovaní, mám tu tip najmä pre cestovateľov, ktorí pri balení riešia každý milimeter. Vnútro AeroPressu sa totiž dá dokonale využiť práve na uloženie mlynčeka, ale nie každý sa doň dokonale zmestí. Ručný mlynček Timemore Slim však áno. Mlynčeky Timemore sú známe svojou precíznosťou, takže s týmto mlynčekom neurobíte chybu, ak by ste chceli ešte o niečo lepší mlynček, potom by ste nemali prehliadnuť vylepšenú verziu Timemore Slim Plus.

Ak však plánujete s AeroPressom primárne cestovať, bude ešte lepšie, ak si ho zaobstaráte hneď. Verzia AeroPress Go, ktorá je určená špeciálne na cestovanie
.

VARENIE ZA STUDENA POMOCOU AEROPRESSU

Sezóna varenia kávy za studena sa pre nás skončila, preto si tento tip zapamätajte až do budúceho leta. Studené varenie s AeroPressom nie je úplne bežné, ale nie je ani nemožné. Jednoducho si pripravíte kávu opačnou metódou, ale použijete studenú vodu ako pri klasickom cold brew . Kávovar AeroPress vlož íte na12-24 hodín do chladničky a potom už len prefiltrujete kávu. Potom si už len stačí vychutnať studené varenie kávy AeroPress.

MAJSTROVSTVÁ SVETA V AEROPRESSE A VÍŤAZNÉ RECEPTY

S AeroPressom môžete pripraviť kávu veľmi jednoducho a rýchlo, ale spôsoby, pomery a ďalšie možnosti sú nekonečné, a preto sa od roku 2008 konajú a budú konať ajMajstrovstvá sveta v príprave kávy AeroPress, kde každý rok, okrem roku 2020, súťažia baristi so svojimi jedinečnými receptami na kávu AeroPress. Všetky víťazné recepty nájdete na oficiálnej webovej stránke AeroPress.

Ukážem vám tu jeden, ktorý by vás mohol zaujímať, ak radi pijete kávu hneď a nechcete si spáliť jazyk. Jeho autorom je Lukáš Zahradník, slovenský barista. Lukáš na prípravu kávy použil vodu s teplotou 79 °C. My si kávu pripravíme opačnou metódou.

V originálnom recepte sa káva melie na elektrickom mlynčeku Mahlkönig EK43 na hrubosť 7,3.

 1. Pripravíme si vodu pri spomínanej teplote 79 °C a prepláchneme papierový filter.
 2. Pripravte si AeroPress, nasypte doň kávu a zalejte ju 60 g vody.
 3. Kávu rýchlo miešajte približne 15 sekúnd a potom ju nechajte 30 sekúnd rozvoniavať.
 4. Potom do 10 sekúnd pridajte zvyšných 170 g vody a lisujte 45 sekúnd.
 5. Celkový čas extrakcie by teda mal byť 1:35.

Najlepšou voľbou pre tento recept prané kávy a ideálne africké.

METÓDA REVERZNÉHO AEROPRESSU

Príprava kávy pomocou prístroja AeroPress nie je veľkou novinkou, ale napriek tomu si zaslúži svoju zmienku. Poskytuje vám totiž väčšiu kontrolu nad prípravou. Okrem toho môžete pri tejto metóde použiť širší rozsah hrubosti mletia, pretože fázy namáčania a lisovania sú oddelené.

Klasická aj opačná metóda majú mnoho milovníkov aj odporcov. Je len na vás, ktorá metóda vám vyhovuje viac. Zdroj: Mlynské čerpadlo, s.r.o.

ĎALŠIE DROBNOSTI, VĎAKA KTORÝM BUDE VÁŠ AEROPRESS LEPŠÍ

Na záver vám prinášame ešte niekoľko drobných tipov, ktoré nie sú veľmi podstatné, ale majú podiel na tom, že vaša káva bude ešte lepšia.

KVALITNÁ VODA

Prvým tipom, ktorý nechýba pri žiadnej príprave kávy , jepoužitie kvalitnej vody. Práve tú môžete mať doma vďaka filtračnej kanvici. Jej filter odstraňuje z vody nežiaduce minerály a dodáva horčík, ktorý má pozitívny vplyv na extrakciu kávy.

PREDHRIEVANIE AEROPRESSU

K lepšej extrakcii vám môže pomôcť aj predhriatie kávovaru AeroPress horúcou vodou. Podobne, ako sme zvyknutí pri kávovaroch V60 alebo Chemex.

STLÁČAJTE LEN DOVTEDY, KÝM NEPRASKNE

Abyvaša šálka filtrovanej kávy nebola horká ,nemali by ste ju stláčať až do konca. To znamená, že keď AeroPress vydá svoj typický zvuk prskania, je hotovo. Odvtedy by ste už len "stláčali" mletú kávu a extrahovali to, čo spôsobí, že káva bude horká, teda preextrahované zvyšky.

PREDINFÚZIA KÁVY V AEROPRESSE

Nezabudnite na predsparenie. Kvitnutie. Predinfúzia. Blooming. Nezáleží na tom, ako to nazvete, hlavné je túto fázu nevynechať. Počas kvitnutia totiž káva uvoľňujeCO2, ktorého sa vďaka vode a času zbavíme. Oxid uhličitý obsiahnutý v káve by inak sťažil jej správnu extrakciu.

ZASTAVENIE PRIETOKU PIESTOM

Ako viete, počas klasickej metódy káva zvyčajne po zaliatí začne tiecť, aj keď ju chceme extrahovať nejaký čas. Ak tomu chcete zabrániť, stačí použiť tento jednoduchý trik. Ak chcete zastaviť odkvapkávanie ,vložte piest do tela AeroPressu a mierne ho potiahnite späť. Tým sa vytvorí protitlak, ktorý zabráni vytekaniu vody.

JEMNE STLÁČAJTE

Celé to zakončím jednou z najdôležitejších rád Alana Adlera. Ak chcete získať lahodnú kávu ,stláčajte AeroPress jemne. Jemné stláčanie je najrýchlejšie a najrýchlejšie stláčanie má za následok najsladšiu kávu. Naopak, silné stlačenie tlačí na mleté zrná, čo spomaľuje prúdenie vody a vytvára horkú kávu.

Odporúčané produkty6