Tmavá alebo svetlá pražená káva? Ktorá je lepšia?

Ako pražíte kávu?

Praženie kávy je proces zmien v kávovom zrne. Cieľom je vyvinúť to najlepšie (chuť, aróma, schopnosť extrakcie) pre kvalitnú šálku kávy. Praženie kávy sa teda musí vykonávať precízne. Aj tie najlepšie kávové zrná sa môžu zlým pražením stať nepoužiteľnými.

Technológia praženia kávy prešla dlhým vývojom a každá pražiareň sa snaží do procesu vložiť vlastnú kreativitu a predovšetkým svoje know-how v oblasti praženia. To si prácne osvojili vďaka mnohým skúsenostiam.

Pripražení vzniká 700 prchavých látok, ktoré ovplyvňujú chuť a vôňu kávy. Aromatické látky sú rozpustné vo vode , a tak poskytujú najlepší zážitok z pitia kávy.

Bod zlomu pri pražení kávy je 201 - 206 stupňov Celzia. Pri tejto teplote dochádza k takzvanej pyrolýze, chemickému procesu, pri ktorom sa rozkladajú sacharidy a tuky v kávovom zrne. Uvoľňujú sa pritom plynné látky a vznikajú jemné oleje.

Ako spoznáte najlepšiu praženú kávu?

Káva by mala byť charakteristická pre miesto svojho pôvodu, mala by mať špecifickú a jasnú chuť, ktorú možno rozlíšiť, a nemala by byť príliš svetlá a príliš kyslá, ale anipríliš tmavá a spálená. Musí mať tiež vyváženú a bohatú chuť.


Aký je rozdiel medzi pražením filtrovej kávy a espressa?

Filtrovaná káva a espresso sa zásadne líšia spôsobom prípravy. Stredne a tmavé zrná sa rýchlejšie extrahujú asú vhodnejšie na prípravu espressa ako svetlo pražené zrná .

Odtiene kávy sa pohybujú od nepraženej zelenej kávy až po tmavú prepraženú kávu.

Svetlo pražená káva

Svetlo pražené kávy dávajú najviac vyniknúť všetkým pôvodným tónom a chutiam, ktoré sa v káve nenachádzajú. S ďalším pražením sa tieto chute čoraz viac strácajú. Svetlé zrná sú bohaté na karamelové a ovocné tóny. Vovšeobecnosti platí, že svetlé praženie najlepšie funguje s pomalším spôsobom extrakcie, ako je napríklad filtrovaná káva.

Často sa hovorí, že svetlo pražená káva má viac kofeínu. Zmena stupňa praženia však množstvo kofeínu v káve výrazne nemení.

Tmavo pražená káva

Existujú prípady, keď tmavšie praženie poskytuje lepší zážitok z kávy. Nastránke savšaks tmavnutím kávy postupne strácajú jemné chuťové nuansy. Na druhej strane sa telo kávy stáva oveľa plnším. Výhodou je, že káva je menej kyslá. Je preto mimoriadne vhodná na prípravu espressa.

Omni praženie alebo praženie oboma spôsobmi

Tento štýl praženia možno použiť na prípravu kávy obomaspôsobmi . To však neznamená, že káva bude mať rovnakú chuť. Napríklad Espresso zvýrazní kyslosť aAeropress telo kávy. Predovšetkým má toto praženie obchodnú výhodu. Šetrí pracovnú silu, náklady na balenie a odstraňuje veľkú logistickú záťaž pre pražiarne.

Pri všestrannom pražení musia byť zrná dostatočne pražené na prípravu espressa (látky z nich musia byť pri extrakcii v kávovare dobre rozpustné). Zároveň si zrná musia zachovať veľa aromatických látok na dosiahnutie vyváženej chuti v prekapávanej alebo inej alternatívnej káve.

Väčšina baristov alebo pražiarov zast áva názor, žeomni praženie nedáva espressu vyváženú chuť a filtrové praženie mu nedáva ovocnú chuť. Káva tak môže stratiť svoju najlepšiu kvalitu. Napríklad ľahký chuťový profil, ktorý predstavuje kvetinové tóny a príjemnú kyslosť filtrovanej kávy, môže byť v kávovare nepríjemne kyslý.

Je to spôsobené rozdielnou rýchlosťou praženia. Vo všeobecnosti platí, že káva, ktorá vydrží dlhšiu fázu vývoja, bude mať sladšiu, karamelovú až čokoládovú chuť. Ak je káva ovocnejšia, fáza praženia je kratšia.

A aký typ kávy odporúčam pražiť?

Denne sa stretávam s všestranne praženými kávami. A som toho názoru, že pri omni pražení nedostanete z kávy maximum. Chuť nie je vôbec zlá, len univerzálne praženie znižuje šancu vychutnať si plný potenciál kávy pri konkrétnom spôsobe prípravy.

Ak sa ma teda pýtate, aké praženie si vybrať, určite odporúčam siahnuť po espresse alebo filtrovanom pražení. V závislosti od toho, ako si kávu doma pripravujete.

Je veľmi zaujímavé ochutnať tú istú kávu, ale v inom štýle praženia. Zistíte tak proces praženia a predovšetkým zručnosť pražiara. A svoju šálku kávy si môžete doslova vychutnať. Či už ide o espresso alebo filtrovanú kávu.

Pri výbere kávových zŕn sa rozhodnite pre štýl prípravy kávy. Špecifické štýly praženia espressa a filtrovanej kávy sa líšia, aby ste si mohli čo najviac vychutnať ich čarovnú chuť. Pretože každý spôsob prípravy kávy znamená inú technológiu, iný štýl extrakcie kávy, jednoducho má iné požiadavky na prípravu kávových zŕn pražením.

Praženie kávy na filtrovanú kávu

Filtrovaná káva zdôrazňuje jednotlivé chuťové tóny, preto by praženie na filtrovanú kávu malo zachovať špecifické vlastnosti tejto kávy. Čím dlhšie sa zrná pražia, tým má káva viac tela, ale zároveň stráca ovocnosť a kyslosť.

Kávové zrná sú ľahšie. Kratší čas praženia zanechá v chuti výraznejšie ovocné a karamelové tóny. Takéto zrná uvoľňujú svoje chute pomalšie, vďaka čomu sú vhodné na filtrovanú kávu.


Praženie kávy na espresso

Kávové zrná na pohodlnú prípravu espressa by mali byť ľahšie extrahovateľné (viac rozpustných látok ).Mnohé pražiarne používajú dlhší čas praženia na espresso ako na filtrovanú kávu bez toho, aby museli zvyšovať teplotu. Espresso získa z kávy oveľa viac kyslosti asvetlo pražená káva môže byť pri tomto spôsobe prípravy príliš kyslá.

Preto sa veľa pražiarní zameriava na tmavšie zrná na espresso, ktoré sú potom rozpustné. Existujú však techniky praženia, ktoré umožňujú, aby sa kávové zrná stali rozpustnejšími aj bez tmavého praženia. To ma privádza k procesu praženia nazývanému omni praženie.