Už žiadne plytvanie v kaviarni

1. PRESNÁ DÁVKA MLETEJ KÁVY

Odváženie presnej dávky mletej kávy je najrýchlejší, najjednoduchší a najefektívnejší spôsob, ako minimalizovať množstvo kávového odpadu. Ak si kávu odvážite vopred namiesto letmého odhadu, nielenže si ušetríte drahocennú kávu, ale výrazne zlepšíte aj kvalitu výslednej šálky. To znamená, že nabudúce budetemať ešte kvalitnejšiu kávu za ešte menej peňazí.

Váženie každej dávky kávy znamená lepšiu výslednú chuť za menej peňazí.

2. AKO POUŽÍVAŤ KÁVOVÚ USADENINU?

Tiež si niekedy kladiete otázku, na čo by sa hodila kávová usadenina, keď jej máte toľko? Inšpirujte sa niekoľkými možnosťami.

ODSTRAŇUJE NEŽIADUCE PACHY

V chladničke sa často miešajú pachy z rôznych potravín, ktoré spôsobujú, že zvyšok chladničky zapácha. Kávová usadenina je skvelým spôsobom, ako si s tým poradiť, pretože účinne pohlcuje všetky nežiaduce pachy. Nalejte lúh do dvoch misiek a umiestnite ich okolo chladničky. Nechajte ich niekoľko dní pôsobiť a uvidíte, že vaša chladnička bude voňať ako nová.

PRE ZÁHRADU A KOMPOST

Kávový lúh je veľmi prospešný pre rastliny ako hnojivo. Obsahuje draslík rovnako ako priemyselné hnojivá. Kávový výluh celkovo posilňuje rastliny. Nechajte lúh zaschnúť a potom ho primiešajte do pôdy, napríklad v kvetináčoch.

Kávový výluh nečakane odpudzuje aj slimáky alebo mravce. V boji proti slimákom zakryte záhony 10 cm širokým pásom pilín a zalejte ho vriacou vodou. Aj slabý roztok kofeínu je pre slimáky smrteľným jedom a vôňa kávy ich odpudzuje. Ak sa obávate mravcov, pokropte ich cestičky lúhom a o niekoľko dní budete mať od nich pokoj.

Zvyšky lúhu môžete zlikvidovať v komposte. Kávováusadenina obsahuje arómu a živiny, ktoré priťahujú dážďovky. Dážďovky sú v komposte viac než potrebné. Kypria pôdu a tým urýchľujú celý proces kompostovania. Filtrovaný kávový odpad môžete bezpečne vyhodiť do kompostu súčasne s nebieleným papierovým filtrom.

3. ZNÍŽTE POUŽÍVANIE JEDNORAZOVÝCH ŠÁLOK

Jednorazové poháre sú súčasťou takmer každej kaviarne a môžete s nimi začať, aby ste znížili množstvo odpadu a pomohli životnému prostrediu. Mnohí ľudia recyklujú kávové poháre tak, že ich vyhadzujú do modrého koša (papier). V prípade mnohých šálok to však neplatí. Väčšina z nich je potiahnutá polyetylénovou vrstvou. Vďaka tomu sú schopné udržať tekutinu, ale znamená to, že sa nedajú úplne recyklovať.

Na trhu sú však dostupné aj 100 % recyklovateľné papierové poháre a viečka. Možno budú stáť o pár korún viac ako tie bežné, ale môžete prilákať novú vlnu ekologicky uvedomelých zákazníkov.

Niektoré podniky dokonca ponúkajú zľavu zákazníkom, ktorí si prinesú vlastný opakovane použiteľný pohár. Aj keď je nepravdepodobné, že sa podarí vyradiť z používania každý papierový alebo akýkoľvek iný pohár, dá sa urobiť veľa pre minimalizáciu ich používania.

4. ŠETRITE MLIEKO

Ak chcete zistiť, koľko mlieka vám zostalo, prelejte všetky zvyšky mlieka do džbánu na boku počas celej zmeny. Pravdepodobne budete veľmi nepríjemne prekvapení, koľko ho zostalo. Klásť dôraz na to, koľko ho barista skutočne potrebuje .

Samozrejme, nie vždy sa vám podarí presne odmerať množstvo mlieka. Zvyšné mlieko dajte do džbánu do chladničky a použite ho neskôr, napríklad pri príprave ľadovej kávy alebo kakaa. Ale pozor, mlieko, ktoré už bolo raz ohriate, sa nedá znovu použiť na prípravu cappuccina. Nechutilo by to dobre a ani by to dobre nevyzeralo.

5. VODA Z TAPKY

Môže sa to zdať ako maličkosť, ale je to dosť dôležité. V mnohých kaviarňach.

je bežné, že sa zákazníkom poskytuje voda z vodovodu. Buď úplne zadarmo, alebo za malý poplatok. Záleží len na vás. Ak zákazníkom ponúknete vodu z vodovodu, môžete ich vlastne odradiť od kupovania balenej plastovej vody, čím znížite zbytočnú spotrebu plastov. A bude to od vás pekné gesto voči zákazníkom, pričom zároveň odľahčíte životné prostredie od plastov. Ak si chcete byť istí kvalitou vody, odporúčame vám zaobstarať si filtračnú kanvicu.