Všetko o káve z Kene

VÝCHODNÉ POBREŽIE AFRIKY

Keňská káva Arabica sa pestuje na sopečných pôdach bohatých na živiny v nadmorskej výške 1400 až 2000 metrov. Vedeli ste, že najlepšia arabica na svete sa pestuje v Keni? Počasie tu nikdy nie je teplejšie ako v lete v Európe, pričom teplota nepresahuje 19 °C. Zrážky sú rovnomerné počas celého roka. Práve tieto podmienky robia kenskú kávu takou jedinečnou.

Káva sa v Keni pestuje už viac ako sto rokov, od roku 1893. Celková pestovateľská plocha sa odhaduje na 160 000 hektárov, z čoho približne tretinu tvoria plantáže a zvyšok drobní vlastníci. Ročná produkcia sa výrazne líši v dôsledku klimatických a sociálno-ekonomických faktorov. V súčasnosti je produkcia približne jeden milión vriec kávy ročne, pričom väčšina plodín dozrieva od októbra do decembra a ostatné dozrievajú od mája do júla.

AKO SA SPRACOVÁVA KENSKÁ KÁVA?

Takmer všetka kenská káva sa spracováva mokrou metódou , aby sa zabezpečila čo najvyššia kvalita. Pestovatelia vyberajú len červené zrelé plody. Čerešne sa pred spracovaním triedia a prezreté alebo napadnuté plody sa odstraňujú.

Ďalším krokom je rozdrvenie čerešní, čím sa naruší vonkajšia vrstva. Hlienovitá dužina, ktorá zostáva na ovocí, sa odstráni fermentáciou. To by malo trvať maximálne 36 hodín. Po fermentácii sa čerešne umyjú a potom sa sušia. Počas sušenia sa zrná pravidelne otáčajú, aby získali modrastú farbu, ktorou je kenská káva známa.

TRIEDENIE KÁVY

Po úplnom vysušení sa káva zabalí do vriec a je pripravená na odoslanie do mlynov. V Keni je typické mechanické triedenie kávy podľa veľkosti, hmotnosti a tvaru zŕn.

  • PB - guľaté zrno
  • AA - veľké zrno
  • AB - kombinácia kávových zŕn radu A a B
  • C - zrno menšie ako
  • BE - najväčšie zrno
  • TT - Malé zrno
  • T - Najmenšie zrno (zvyčajne zlomené a chybné)

Tieto kategórie sú klasifikované na základe číselného referenčného systému na stupnici od 1 do 10.

ODRODY KÁVY Z KENE

SL28 a SL34 sú najbežnejšie odrody vyskytujúce sa v Keni. Ich vývoj sa uskutočnil približne v 30. rokoch 20. storočia. Vďaka svojmu špecifickému chuťovému profilu, ktorý sa vyznačuje kyslosťou s citrónovými tónmi, získali tieto odrody svetovú slávu.

Ako už názov napovedá, tieto odrody boli vyvinuté a modifikované. Na ich vzniku sa podieľali laboratóriá Scott. Najznámejšie odrody sú Bourbon, Batian a Ruiru 11.