Výber kávy ako prevencia rakoviny

Kofeín, kyseliny, polysacharidy, lipidy, vitamíny, minerály... kávové zrno obsahuje množstvo látok, ktoré potom konzumujeme vo forme našej obľúbenej voňavej tekutiny. Tieto zložky kávy majú potom špecifický účinok na náš organizmus. Vďaka podrobnému výskumu a testom postupne objavujeme účinky kávy na naše zdravie. Značné množstvo štúdií dokazuje, žekáva nielenže bojuje proti únave v našom tele, ale že prináša mnoho výhod pre naše zdravie.

NEVYLIEČITEĽNÉ DRUHY RAKOVINY

Lekári dnes dokážu robiť zázraky a vyliečiť alebo aspoň stabilizovať kedysi veľmi vážne a smrteľné ochorenia. Napriek všetkému pokroku však stále nedokážeme vyliečiť všetko a najčastejšie sú takéto choroby spôsobené naším nezdravým životným štýlom. Najčastejšími príčinami úmrtí sú v súčasnosti kardiovaskulárne ochorenia a rakovina.

AKO VZNIKAJÚ NÁDORY

Rakovina ako jedno z najčastejších smrteľných ochorení je spôsobená nekontrolovateľným množením buniek niektorého orgánu v našom tele. Z takýchto rakovinových buniek vznikajú nádory, ktoré potom znefunkčňujú jednotlivé orgány alebo svojím rastom v podstate vysávajú život z tela.

Ak sú tieto poškodené rakovinové bunky zapuzdrené, môžu byť nezhubné. Vzniká ohraničený nádor, ktorý sa dá chirurgicky odstrániť. Ak sa choré bunky rozšíria z nádoru krvou alebo lymfatickým systémom, rozšíria sa do celého tela a môžu infikovať akýkoľvek iný orgán, iné bunky. Takéto nádory sú zhubné, ťažko sa zastavujú a môžu skončiť smrťou pacienta.

FAKTORY VZNIKU RAKOVINY

Vo všeobecnosti sa navzniku rakoviny podieľajú vek, dedičnosť, obezita, životný štýl a životné prostredie. Väčšinu týchto faktorov môžeme minimalizovať rozumným správaním a rešpektovaním prírody a vlastného zdravia.

Základom prevencie proti takmer každému ochoreniu je zdravá strava, pravidelný pohyb a redukcia stresu. Mali by sme tiež dodržiavať základné ekologické zásady, ako napríklad neplytvať vodou, elektrickou energiou, potravinami, no... v podstate čímkoľvek, aby sme aspoň znížili svoj vlastný negatívny vplyv na životné prostredie.

ANTIKARCINOGÉNNE ÚČINKY KÁVY

Žiaľ, genetiku a starnutie zatiaľ nedokážeme výrazne ovplyvniť. Hoci káva by v tomto smere mohla pomôcť. Obsahuje antioxidanty a ďalšie antikarcinogénne látky, ktoré môžu pôsobiť ako prevenciaproti rakovine.

OXIDANTY V NAŠOM TELE

Každý deň a každú minútu prebieha v našom tele množstvo životne dôležitých činností. Prirodzenou súčasťou prebiehajúcich metabolických procesov v tele je produkcia oxidantov. Tie sú vedľajším účinkom týchto metabolických premien. Tak ako nepretržite funguje náš metabolizmus - dýchanie, trávenie, výroba energie atď. aj pri týchto procesoch vznikajú oxidanty.

Niektoré oxidanty môžu pomáhať imunitnému systému v boji proti niektorým chorobám. Naše telo je zároveň vybavené vlastnými antioxidantmi, ktoré ho v tomto smere udržiavajú pod kontrolou. Keďže oxidácia je prirodzený, očakávaný a nevyhnutný proces, naše telo s ňou počíta a vytvára si vlastné antioxidanty.

VONKAJŠIE VPLYVY A DOMINANCIA OXIDANTOV

Sami seba vystavujeme neprirodzeným situáciám. Konzumujeme priemyselne spracované a "leptané" potraviny, málo ovocia a zeleniny, ktoré sú často narýchlo, vlastne umelo vypestované. Pre svoje pohodlie sa málo hýbeme a nechávame na seba pôsobiť vonkajšie vplyvy bez kontroly.

Výsledkom je život v strese, nevýživná strava, ktorá sa v nás hromadí, takže sme v podstate podvyživení a máme nadváhu. Nášprirodzený príjem antioxidantov je na minimálnej úrovni a nepriaznivé životné prostredie a životný štýl zase podporujú tvorbu oxidantov. Oxidácia organizmu vedie k starnutiu. Nielen to viditeľné, ako sú vrásky a ochabnutá pokožka. Ale aj vnútorné starnutie.

STARNUTIE, NÁDORY A KÁVA

Naše bunky sú starnutím oslabené. Oxidanty alebo voľné radikály ich napádajú a poškodzujú. Poškodená bunka potom môže napadnúť iné, ešte zdravé bunky a tento deštruktívny proces sa posúva ďalej v reťazci. Takto poškodené bunky môžu začať vytvárať nádory, pretože ich genetika sa vymkla spod kontroly a nemôžu reagovať ani na príkaz tela, aby sa samy zničili, aby nenapadli ďalšie a ďalšie časti nášho tela.

Poškodená DNA urýchľuje starnutie.Štúdia vykonaná so 100 konzumentmi kávy zistila, že káva vytvára ochranu našej DNA. Týchto 100 ľudí bolo rozdelených do dvoch skupín. V prvej mali účastníci výskumu piť 500 ml kávy každý deň počas 4 týždňov. Druhá skupina sa musela uspokojiť s dennou konzumáciou 0,5 litra čistej teplej vody. Výsledky ukázali, že poškodenie DNA bolo o 23 % nižšie u tých, ktorí pili kávu(1).

KÁVA PROTI VOĽNÝM RADIKÁLOM

Šálka kávy obsahuje množstvo antioxidantov a spolu s faktom, že káva je jedným z najobľúbenejších nápojov na svete, to z nej robí jedenz najdôležitejších zdrojov antioxidantov v našej strave. Pitím kávy pomáhame nášmu telu bojovať proti množstvu voľných radikálov, ktoré na nás deň čo deň útočia.

ŠPECIFICKÉ PROTIRAKOVINOVÉ ÚČINKY KÁVY

Náš obľúbený nápoj má nielen komplexné, ale aj niektoré špecifickéschopnosti zmierňovať priebeh alebo predchádzať rôznym typom rakoviny. Hoci sa v minulosti špekulovalo o zdravotných účinkoch kávy a predpokladalo sa, že by mohla podporovať vznik chorôb, súčasné dôkazy z výskumu tieto domnienky vylúčili.

Vo vzťahu k vzniku alebo progresii rakoviny káva sama o sebe nemá buď žiadny účinok, alebo má pozitívny účinok. Ak teda pijete kávu, samozrejme, v správnom množstve pre váš organizmus, môžete do svojho tela dostať pomocné látky na boj proti chorobám a ich prevenciu.

RAKOVINA PRSNÍKA U ŽIEN PO MENOPAUZE

U žien sa často vyskytuje rakovina v podobe rakoviny prsníka. Veľká štúdia, do ktorej sa zapojilo 335 060 európskych žien, skúmala kávu a jej vplyv na tento typ rakoviny. Nezistil sa žiadny špecifický vplyv kávy na vznik rakoviny prsníka, ale u žien po menopauze s rizikom rakoviny prsníka sa v súvislosti s pitím kávy s obsahom kofeínu pozorovalo zníženie tohto rizika.

Prevenciou rakoviny prsníka sa v Českej republike zaoberá tím mladých lekárov, odborníkov a študentov medicíny . Snažia sa zvýšiť povedomie nielen o riziku vzniku rakoviny, ale najmä o možnosti samovyšetrenia ako prevencie rakoviny. Organizujú workshopy a prednášky, na ktorých sa učia, ako sa môžeme skontrolovať a odhaliť prípadnú rakovinu. U žien najmä rakovinu prsníkov a u mužov rakovinu semenníkov.

ZDRAVIE OHROZUJÚCA LIEČBA KÁVOU

Napriek mnohým pozitívnym účinkom kávy na naše zdravie, ktoré nám môžu pomôcť vyrovnať sa s niektorými negatívnymi dôsledkami menej zdravého životného štýlu, sa káva môže stať pre naše zdravie nebezpečnou. Ale len vtedy, ak s ňou sami zaobchádzame nesprávne - nebezpečne.

Príroda nás obdarila kávou ako pre náš život prospešnou rastlinou. To, ako s ňou sami zaobchádzame, však môže zmeniť jej vlastnosti pri konzumácii. Nesprávnym zaobchádzaním s kávou sa v nej môžu objaviťnasledujúce tri látky :

  • Ochratoxín A,
  • furán,
  • akrylamid.

AKRYLAMID A FURÁN

Tieto látky, akrylamid a furan, vznikajú počas procesu praženia. To neznamená, že by sme sa mali praženej kávy báť. Procesom praženia sa káva pripravuje na použitie a konzumáciu. Počas procesu praženia dochádza k chemickým reakciám, ktoré odomykajú ďalšie pozitívne vlastnosti kávy, vďaka čomu je pražená káva vhodná na to, aby sme ju mohli piť. Akrylamid a furan a ich karcinogénne vlastnosti vznikajú pri nesprávnej tepelnej úprave.

Ľahšie praženie je ku káve šetrnejšie. Naopak, tmavá pražená káva, napríklad káva typická pre známe talianske pražiarne a komerčné kávy vo väčšine supermarketov, je príkladom kávy, ktorá bola vystavená príliš dlhej a vysokej teplote. Kvalitná káva je zdravá káva a ako taká by sa mala pražiť s ohľadom na chuť kávy a zdravie tých, ktorí ju budú piť.

OCHRATOXÍN A

Výskyt OTA alebo ochratoxínu A v káve je spôsobený nesprávnym zaobchádzaním so zrnami. Zlé spracovanie alebo skladovanie kávy zvyšuje riziko napadnutia zŕn plesňou. Pôvodcom OTA v káve je najmä Aspergillus ochraceous.

Ktvorbe plesní v zelenej káve a následnej tvorbe OTA môže dôjsť z viacerých dôvodov, ako sú napríklad zle vetrané a vlhké sklady kávy, znečistené alebo poškodené kávové zrná vo vreciach na kávu, tiež dlhá preprava v nepriaznivých podmienkach.

KVALITA A ZDRAVIE KÁVY

Zodpovedný pestovateľ kávy, ktorý produkuje kvalitnú kávu, sa stará nielen o rast svojich kávovníkov, ale aj o následný zber a spracovanie, aby jeho kávové zrná boli skutočne kvalitné. Priamy obchodný predaj potvrdzuje priamu cestu od pestovateľa k pražiarni. Cesta kávy je tak sledovateľná, aby sa zabezpečilo, že balíky kávy sa dostanú do pražiarne v čo najlepšom stave.

Komoditná káva je produkt, ktorý je definovaný skôr kvantitou ako kvalitou. Ide o lacné kávy, ktoré skupujú veľké spoločnosti, aby vytvorili opäť lacné výrobky - komerčné kávy zo supermarketov. Vprípade týchto káv sa potom zvyšuje riziko OTA. Ani dlhé praženie pri vysokej teplote nezničí túto toxickú látku.

OCHRATOXÍN A RAKOVINA SEMENNÍKOV

Konzumácia kávy s obsahom OTA pôsobí toxicky najmä na pečeň a obličky. Okrem kávy sa nachádza najmä v bravčovom mäse. Testy v 20 európskych krajinách preukázali významnú súvislosť medzi konzumáciou kávy a bravčového mäsa a výskytom rakoviny semenníkov. Predpokladá sa, že OTA podporuje aj riziko vzniku rakoviny semenníkov v detstve alebo v tehotenstve.

AKO PIŤ KÁVU PRE ZDRAVIE

Základom konzumácie kávy ako prevencie proti chorobám, a najmä rakovine, je používanie kvalitnej a uvážlivo praženej vybranej kávy. Pripravujte ju podľa správnych postupov.

Ak neviete, ako na to, prečítajte si naše návody na prípravu filtrovanejkávy alebo kávy espresso. Mlynček, kávovar a pomôcky udržiavajte v čistote. Kávu si najlepšie vychutnáte bez náhlenia, ako chvíľku relaxu na uvoľnenie stresu, ktorý poškodzuje zdravie.