Výrobcovia kávy

O PESTOVANÍ KÁVY VO SVETE

Pestovatelia kávy majú jedno spoločné. Krajiny, v ktorých sa pestuje káva, sa nachádzajú v trópoch, presnejšie medzi obratníkmi Raka a Kozorožca. Tento pás so špecifickým podnebím vhodným na pestovanie kávovníkov sa výstižne označuje ako kávový pás.

Ideálne podmienky na pestovanie kávy sú teda obmedzené na túto oblasť, ktorá však zahŕňa aj Strednú a Južnú Ameriku, Afriku a, samozrejme, Áziu a Indonéziu.

Svetovými producentmi kávy sú krajiny v trópoch v takzvanom kávovom páse.

Pestovanie kávy je teda celosvetovou záležitosťou. A jej spotreba je potom globálna bez ohľadu na obratníky alebo špecifické podnebie. Ľudia kávu doslova milujú a po rope je druhou najobchodovanejšou komoditou.

Celosvetová produkcia kávy presahuje 9 miliárd kilogramov ročne! Toto číslo zahŕňa kompletnú produkciu zo všetkých producentských krajín bez ohľadu na kvalitu alebo na to, či ide oarabiku alebo robustu.

SVETOVÁ PRODUKCIA KÁVY V ČÍSLACH

Na výpočet množstva vypestovanej kávy sa ako základná jednotka používa balenie kávy. Nemám na mysli vrecko s pol alebo štvrť kilogramom kávy, aké si u nás kupujete na domácu spotrebu. Ale vrecko zelenej kávy, ktoré výrobcovia posielajú do našich pražiarní.

Štandard pre balenie kávy je 60 kg. Takže všetky počty budú odteraz na vreciach s kávou. A keďže kávy je veľmi veľa, čísla v nasledujúcej tabuľke budú odrážať, koľko tisíc 60 kg vriec konkrétna krajina vyprodukovala. V súpise produkcie kávy USDA sa osobitne uvádza produkcia kávy Arabica, Robusta a ich súčet.

 • PRODUCENTI ARABIKY
 • VÝROBCOVIA ROBUSTY
 • SVETOVÁ PRODUKCIA KÁVY

Produkcia kávy arabica 2019 / 20 2020 / 21
Brazília 42 000 49 700
Kolumbia 14 100 14 300
Etiópia 7 475 7 600
Honduras 5 600 6 236
Peru 3 925 3 369
Guatemala 3 515 3 200
Mexiko 3 150 3 000
Nikaragua 2 675 2 550
Čína 1 900 1 800
Kostarika 1 466 1 472
India 1 450 1 400
Indonézia 1 250 1 300
Vietnam 1 100 1 000
Uganda 1 025 925
Keňa 750 700
Ostatné krajiny spolu 3 856 3 542
Spolu 95 237 102 094

*v tisícoch 60 kg vriec zelenej kávy. Rok pre výrobcov sa počíta najskôr od októbra (Kolumbia), od apríla (Indonézia), od júna (Brazília) atď.

NAJVÄČŠÍ PRODUCENTI KÁVY Z AMERIKY

Kávový pás zahŕňa krajiny Strednej Ameriky, ale oblasť vhodná na pestovanie kávy zasahuje z veľkej časti do Južnej Ameriky. Zahŕňa teda aj Brazíliu, ktorá je skutočnou kávovou veľmocou.

Takmer tretina svetovej produkcie kávy pochádza z Brazílie. Najmä káva arabica nemá v rebríčku svetových producentov kávy konkurenciu.

TYPICKÉ A NETYPICKÉ VLASTNOSTI KÁV Z JUŽNEJ A STREDNEJ AMERIKY NAJLEPŠIE SPOZNÁTE OCHUTNANÍM. VYBERTE SI PRAŽENÚ KÁVU Z AMERIKY!

PRODUKCIA KÁVY Z BRAZÍLIE

Rovné rady kávovníkov sú typické pre veľké kávové plantáže najväčšieho svetového producenta kávy - Brazílie. Zdroj obrázku: Zdroj: Canva pre

Počiatky pestovania kávy v Brazílii siahajú do 18. storočia. Približne v tom čase vlastnili pestovatelia kávy približne 1,8 milióna hektárov brazílskej pôdy. Približne 300 000 farmárov je rozmiestnených po celej Brazílii. Nájdete medzi nimi takých, ktorí pestujú kávovníky na polhektárových poliach, ale aj veľké kávové farmy, ktorých plantáže majú viac ako 10 000 hektárov.

Pred sto rokmi tvorila káva z Brazílie približne 80 % svetovej produkcie. V súčasnosti, s rastom ostatných pestovateľských krajín, brazílska káva tvorí približne 35 % svetového trhu s kávou. Z toho 80 % pripadá nakávu arabica a 20 % na kávu robusta.

Brazília je najväčším producentom kávy na svete a veľkým spotrebiteľom. Miestni obyvatelia si kávu veľmi radi doprajú a približne polovica celkovej produkcie kávy v Brazílii zostáva "doma".

OBLASTI PESTOVANIA KÁVY V BRAZÍLII

Oblastipestovania kávy v Brazílii sa nachádzajú na západe, napríklad MatoGrosso, Acre a Rondônia, ktoré sa zameriavajú na kávovníky robusta.

Na východe Brazílie sa poľnohospodári špecializujú najmä na kávu arabica. Ide najmä o odrody Bourbon, Catuai, Acaia, Mundo Novo, Icatu. Toto kávové územie tvoria tieto regióny: Minas Gerais, São Paulo, Bahia, Espírito Santo, Paraná, Rio de Janeiro, Goiás, Espírito Santo / Minas Gerais a Distrito Federal.

Na severovýchode Brazílie sa pestuje na menšej ploche v regiónoch Ceará a Pernambuco.

KÁVOVÉ OBLASTI BRAZÍLIE

V Minas Gerais sa pestuje v podstate polovica všetkej brazílskej kávy. Dôležité regióny tejto oblasti sú:

 • Sul de Minas - tento región je jedným z hlavných producentov špeciálnej kávy. Teplota je tu mierna a pohybuje sa medzi 18 a 20 °C. V horskej oblasti rastú kávovníky v nadmorskej výške 1400 m. Táto káva sa potom vyznačuje vysokou sladkosťou a citrusovou kyslosťou, zamatovým telom a chuťou čokolády a mandlí.
 • Matas de Minas - horská oblasť s nadmorskou výškou približne 1200 m. Polovicu pestovateľov tu tvoria menší farmári, ktorí produkujú kávu s výraznou sladkou chuťou a strednou kyslosťou.
 • Cerrado - rovinatá krajina, suché podnebie počas obdobia zberu a investície poľnohospodárov do kvality dali vzniknúť veľkým kávovým plantážam produkujúcim špeciálne kávy s výraznou arómou, karamelovo-orieškovou chuťou, nízkou kyslosťou a plným telom s dlhotrvajúcou čokoládovou príchuťou.

São Paulo a najmä región Alta Mogiana je tradičným producentom kávy. Odtiaľto pochádza prevažne prírodná káva arabica s pozoruhodnou ovocnou arómou, krémovým telom, strednou kyslosťou a dlhou "dochuťou" sladkého karamelu a horkej čokolády.

Medzi najlepšie brazílske arabiky patria tie z oblastí Chapada Diamantina a Planalto. V týchto regiónoch kávu pestujú rodinní farmári, ktorí ručne zberajú zrelé čerešne vypestované vo výške 850 m n. m. Výsledkom sú kávy s plným a sladkým telom, miernou kyslosťou a sladkými orechovými tónmi.

Regióny pestovania kávy Espírito Santo sa vo veľkej miere zameriavajú na kávu robusta:

 • Conilon Capixaba - kávový región, v ktorom sa pestuje takmer 60 % národnej produkcie robusty.
 • Montanhas do Espírito Santo - tu terén stúpa do nadmorskej výšky a v horách nad 400 m a vyššie sa pestuje arabica s komplexnou arómou, plným telom, sladkosťou a strednou až vysokou kyslosťou.

PODĽA REGIÓNOV SA BRAZÍLSKE KÁVY MIERNE LÍŠIA, ALE VO VŠEOBECNOSTI SI VYCHUTNAJTE SLADKÚ KÁVU S MIERNOU KYSLOSŤOU. DAJTE SI KÁVU Z BRAZÍLIE!

VÝROBA KÁVY Z KOLUMBIE

Káva je pre kolumbijských výrobcov rodinným podnikom. Zdroj obrázku: Zdroj: Canva pro

Od severného konca Kolumbie až po južnú hranicu. To je zhruba 3 000 km dlhý pás andských hôr, na ktorého svahoch sa pestuje kolumbijská káva. V regiónoch tohto kávového územia žije 540 000 kávových rodín. Väčšina týchto rodinných fariem je malých, zhruba do 2 hektárov.

Hory poskytujú ideálne prostredie na pestovanie kávy. Teplota sa tu udržiava na stálej úrovni 17 - 23 °C. Je tu dostatok zrážok a v nadmorskej výške 1 200 - 1 800 m n. m. sa darí kávovníku Arabica. Jedinečná horská mikroklíma dáva vzniknúť jedinečným kávam.

Pestujú sa tu najmä odrody Typika, Bourbon, Tabi, Caturra, Colombia, Maragogipe a Castillo. Tradičné spracovanie tu zahŕňa metódu prania. V Kolumbii (v závislosti od regiónu) sa uskutočňujú aj dva zbery ročne. Hlavný zber sa koná od septembra do decembra a vedľajší zber, známy ako MITACA, sa koná v apríli a máji.

S kávou pracujú približne 2 milióny Kolumbijčanov. Kolumbia je druhým najväčším producentom kávy arabica po Brazílii a celkovo tretím najväčším producentom kávy na svete. V Kolumbii sa spotrebuje 20 % produkcie. Káva z tejto krajiny poskytuje bohaté spektrum chutí od čokoládových tónov až po veľmi ovocné.

OBLASTI PESTOVANIA KÁVY V KOLUMBII

Kolumbijské kávové plantáže sarozprestierajú na 930000 hektároch. Krajina je rozdelená na 31 územnosprávnych jednotiek, z ktorých 22 pestuje kávu.

Oblasť produkcie kávy v Kolumbii možno rozdeliť na tri časti:

 • Severné oblasti od Santander až po severný koniec Kolumbie,
 • centrálny "kávový pás" zahŕňajúci regióny Antioquia, Caldas a Quindia,
 • a napokon juhozápadné regióny, najmä Nariño, Cauca a Huila.
KÁVOVÉ REGIÓNY KOLUMBIE

Na severe krajiny, v regiónoch Santander a Norte Santander , sa káva pestuje najmä v tieni a v nížinách s vyššími teplotami. Miestna produkcia predstavuje 9 % kolumbijskej kávy. Chuť býva jemnejšia s nízkou kyslosťou a čokoládovou arómou.

Najtradičnejšie kávové oblasti v Kolumbii sú Caldas, Quindio, Risaralda , ako aj Antioquia a Tolima. Centrum oblasti kávového pásu Kolumbie má jedinečnú prírodu ideálnu na pestovanie kávy. Táto oblasť s horskými dedinkami je zároveň zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO.

 • Tolima - produkuje 12 % zo 117 000 ha kolumbijskej kávy arabica. Káva má ľahké a sladké kvetinové tóny.
 • Antiquia - 130 000 ha kávových plantáží produkuje ovocnú arabiku s miernou kyslosťou.

V južnej časti krajiny sa nachádzajú regióny, ktoré ťažia z rozmanitosti pôd, horskej mikroklímy a vysokej nadmorskej výšky. Tieto kávy sa od ostatných káv z nižších oblastí odlišujú strednou až vysokou kyslosťou.

 • Huila - 12 % produkcie kávy v Kolumbii pochádza z plantáží v horských oblastiach s rozlohou 153 000 ha. Kávy majú strednú až vysokú kyslosť, sladko ovocné, niekedy až vínne plné telo a intenzívnu arómu s karamelovými tónmi.
 • Cauca - tu sa pestujú vyvážené sladké orechové kávy s kvetinovými tónmi a vyššou kyslosťou. Predstavuje 8 % kolumbijskej produkcie kávy.
 • Nariño - je najjužnejšou oblasťou pestovania kávy a predstavuje 3 % národnej produkcie. Vyznačuje sa jemnou a ovocnou chuťou, sladkosťou, vysokou kyslosťou a výraznou arómou kôstkového ovocia.

PRODUKCIA KÁVY Z HONDURASU

Mladé kávové pole v Hondurase sa vyšvihlo na špičku svetových producentov kávy. Zdroj obrázku: Zdroj: Canva pro

Je to len niečo vyše 50 rokov, čo sa káva v Hondurase takmer nepestuje. V rokoch 1970 - 1996 došlo k 200 % nárastu produkcie kávy!

Teraz je Honduras najväčším producentom kávy v Strednej Amerike. Pestovaním kávy sa zaoberá približne 100 000 rodín a káva je hlavným vývozným artiklom krajiny. Z celkového množstva vypestovanej kávy tvorí 30 % špeciálna káva.

Hlavným problémom v Hondurase je počasie, ktoré nepriaznivo ovplyvňuje kvalitu kávy. Silné a časté dažde sú problémom počas procesu sušenia. Výrobcom kávy komplikuje prácu aj nedostatočná infraštruktúra.

Honduraská káva ponúka kontrastné chuťové profily, od ovocnejších až po karamelové, orieškové a čokoládové tóny. Medzi tu pestované odrody arabiky patria Bourbon, Caturra, Catuai, Pacas a Typika, ktoré sa spracovávajú mokrou metódou. Honduras je siedmym najväčším producentom kávy s 3 % podielom na svetovom trhu.

OBLASTI PESTOVANIA KÁVY V HONDURASE

Na produkcii honduraskej kávy sa podieľa 210 z 298 obcí a 15 z 18 regiónov a 95 % tvoria drobní pestovatelia. 70 % honduraských producentov kávy sú rodinné farmy s rozlohou menšou ako 2 hektáre.

Pestovateľské oblasti možno rozdeliť do 6 kávových regiónov: Copán, Opalaca, Montecillos, Comayagua, Agalta, El paraiso.

KÁVOVÉ REGIÓNY HONDURASU

Geografická rozmanitosť Hondurasu a horské oblasti s nadmorskou výškou 1000 - 1700 m n. m. sú vynikajúce na pestovanie kvalitnej kávy. Rôzne kávové oblasti Hondurasu s jedinečnou mikroklímou sa postupne odlišujú od západu.

 • Copán - najzápadnejšia oblasť pestovania kávy v Hondurase. Chuť kávy z tejto oblasti je s plnším telom, kakaovou príchuťou a výraznou sladkosťou a citrusovými tónmi.
 • Opalaca - druhá západná oblasť, kde sa pestujú vyvážené kávy s jemnou kyslosťou a chuťou hrozna alebo černíc.
 • Montecillos - v tomto regióne sa nachádzajú najvyššie položené plantáže v krajine. Káva má jasnú citrusovú kyslosť a ovocné tóny.
 • Comayagua - je najväčšou pestovateľskou oblasťou v Hondurase. Odtiaľto pochádzajú honduraské kávy s krémovým telom a sladkými ovocnými tónmi.
 • Agalta - kávy majú chuť tropického ovocia s výraznou kyslosťou. Karamelová aróma s občasnými čokoládovými tónmi a sladkou dochuťou.
 • El Paraiso - oblasť siaha až po južnú hranicu s Nikaraguou. Miestne kávy majú hladké telo, sladkú arómu a citrusovú chuť s dlhou "dochuťou".

PRODUKCIA KÁVY Z PERU

Andské hory ponúkajú mikroklímu pre jedinečnú a širokú škálu chutí tu pestovanej kávy. Zdroj obrázku: Zdroj: Canva pro

Výroba kávy v Peru je založená na malých pestovateľoch s farmami s rozlohou do 3 hektárov. Týchto farmárov je však 100 000 a pestujú kávu Arabica Typika, Bourbon, Caturra, Pache, Catimor.

V súčasnosti je Peru najväčším producentom organickej kávy s certifikovanou organickou produkciou na 36 % fariem. Peruánska káva sa pestuje v celom centrálnom regióne krajiny, od severnej hranice až po južnú. Na úpätí pohoria Andy sa nachádza 98 % kávových polí.

Striedanie rôznych nadmorských výšok a 28 jedinečných mikroklím v týchto horách umožňuje celoročný zber kávy. Káva z Peru tvorí 3 % svetového trhu ako 9. najväčší producent kávy a 5. medzi producentmikávy Arabica.

OBLASTI PESTOVANIA KÁVY V PERU

Keďže Andy sa tiahnu pozdĺž celého Peru, oblasti vhodné na pestovanie kávy sú roztrúsené po celej krajine. Jedinou výnimkou je juhozápadné pobrežie.

V nižších oblastiach na východe a severovýchode sa tiež pestuje menej kávy. Celú kávovú oblasť možno rozdeliť na tri špecifické kávové regióny: juh, centrálnu oblasť a sever.

KÁVOVÉ REGIÓNY PERU

Jednotlivé regióny majú svoje vlastné tradície a zvyky v pestovaní kávy. Jedinečné mikroklimatické podmienky vytvárajú jedinečné kávy. Peruánska káva znamená širokú a jedinečnú škálu chutí, vôní a vlastností.

 • Sever - viac ako polovica kávy v krajine sa pestuje v regiónoch Cajamarca, Amazonas, San Martin, Piura a Lambayeque.
 • Stredná oblasť - zahŕňa regióny Junin (Chanchamayo), Pasco (Villarica) a Huanuco. V nadmorskej výške 1 200 až 2 000 metrov nad morom sa pestujú najmä organické kávy s elegantnou jemnou kyslosťou a dobrým telom. Na tento región pripadá približne 30 % národnej produkcie kávy.
 • Juh - Menej ako 20 % peruánskej kávy sa pestuje v južných Andách v regiónoch Puno, Cusco a Ayacucho.

PRODUKCIA KÁVY Z MEXIKA

Mladé, ekologicky pestované kávovníky a kvalitná káva posúvajú producentov z Mexika do popredia svetového kávového priemyslu. Zdroj obrázku: Zdroj: Canva pro

Káva z Mexika sa z roka na rok postupne presadzuje v produkcii a vo všeobecnom povedomí kávového sveta. Veľmi často sa mexická káva označuje známym certifikátom Fairtrade a pestuje sa ako organická káva.

Väčšina mexických pestovateľov kávy žije v komunitách, kde každý z nich obhospodaruje malé kávové pole s rozlohou približne 1 hektár. Pestovateľov trápia nízke príjmy a zlá infraštruktúra. Káva poskytuje živobytie viac ako 500 000 mexickým rodinám. Káva sa umýva alebo spracováva v naturáliách.

Arabica tvorí 96 % produkcie a prevažujú odrody Bourbon, Typika, Caturra, Mundo Novo, Maragogipe, Catimor, Catuai, Garnica. V mexických kávach nájdete ovocné a čokoládové tóny s karamelom sprevádzané hladkým telom so sladkosťou.

OBLASTI PESTOVANIA KÁVY V MEXIKU

Väčšina kávovníkov v Mexiku rastie na juhu krajiny v nadmorskej výške 400 - 900 m n. m. V oblastiach nad 900 m n. m. sa pestuje približne 35 % kávovníkov. Horské farmy v nadmorskej výške 1700 m n. m. produkujú výrazné kávy s komplexnou chuťou.

KÁVOVÉ OBLASTI MEXIKA

Produkcia kávy v južných oblastiach Mexika sa sústreďuje vregiónoch Chiapas (44 %), Oaxaca (11 %), Veracruz (29 %) a Puebla (11 %).

 • Puebla - je to štvrtá najväčšia oblasť produkcie kávy s jemnými tónmi orechov a čokolády. Kávovníky tu rastú v horách vo výške okolo 1 400 m n. m.
 • Varacruz - región pokrývajúci nížiny od Mexického zálivu až po vysočinu. Rozmanité podmienky dávajú vzniknúť širokej škále chutí a kvalít kávy, ktorá má bobuľovú príchuť.
 • Chiapas - v blízkosti hraníc s Guatemalou je najjužnejšou a najobľúbenejšou oblasťou produkcie kávy v Mexiku. Vyrábajú sa tu jedny z najlepších mexických káv s príchuťou kôstkového ovocia, kakaovou arómou a čokoládovou a orechovou príchuťou.
 • Oaxaca - na plantážach v nadmorskej výške až 1 700 m n. m. na južnom pobreží Mexika sa pestujú kávy so stredným telom, čokoládovými tónmi, mandľovou príchuťou a dobrou kyslosťou.

5 NAJLEPŠÍCH VÝROBCOV KÁVY ZAFRIKY

Afrika, konkrétne Etiópia, je pôvodným domovom kávovníka, odkiaľ sa pestovanie kávy rozšírilo do celého sveta. Etiópski pestovatelia nezaháľajú a patria medzi najlepších producentov kávy na svete. Nájdete tu nielen kávové farmy (skôr malé políčka), ale aj divoké kávovníky.

KTO NEPIL KÁVU Z ETIÓPIE, NEPIL KÁVU. JEDINEČNOSŤ AFRICKÝCH KÁV JEDNODUCHO MUSÍTE ZAŽIŤ!

PRODUKCIA KÁVY Z ETIÓPIE

V regióne známom pestovaním čaju sa darí aj arabike. Čína tak začína významne prispievať k svetovej produkcii kvalitnej kávy. Zdroj obrázku: Zdroj: Canva pre

Túto africkú krajinu priamo definuje káva. Káva sa zrodila v Etiópii. Pamätáte si na príbeh o objavení kávy, etiópskom pastierovi Kaldim a jeho tancujúcich kozách? V Etiópii je pestovanie kávy viac než len podnikanie a zamestnanie; káva a tradície s ňou spojené sú kultúrnym dedičstvom miestnych obyvateľov.

Zvyky a láska ku káve sa tu odovzdávajú už celé generácie. Etiópsky kávový obrad je dôležitou spoločenskou udalosťou a zahŕňa nielen prípravu, ale aj praženie kávy.

Malé farmy s rozlohou do 2 hektárov produkujú 95 % etiópskej kávy. Mnohí z týchto malých farmárov spracúvajú kávu priamo na farme, a to predovšetkým podomáckym spôsobom alebo metódou prania na pracej stanici. Arabiky z Etiópie majú nezvyčajne jasnú, kvetinovú a citrusovú chuť.

S 5 % podielom na svetovom trhu s kávou sa Etiópia radí na 5. miesto medzi najväčšími producentmi kávy na svete a 3. miestomedzi najväčšími producentmi arabiky. Arabica sa tu pestuje v pôvodných odrodách Heirloom a divoké kávovníky rastú voľne v lesoch a často ešte len čakajú na svoje pomenovanie.

OBLASTI PESTOVANIA KÁVY V ETIÓPII

Pestovateľské oblasti sú rozsiahle od západu, cez juhozápad až po východ krajiny. Existujú tri systémy produkcie kávy:

 • Lesné kávovníky, kde sa zbiera divoká káva,
 • potom malé pozemky a kávové záhrady, kde sa okrem kávy pestujú aj iné plodiny,
 • najmenší podiel tvorí produkcia kávy z niekoľkých veľkých kávových plantáží.
KÁVOVÉ REGIÓNY ETIÓPIE

Charakteristiky káv z určitých oblastí Etiópie dali vzniknúť siedmim definujúcim kávovým regiónom. Na západe Wellega a Lekempte alebo Nekepte, Kaffa a Bench Maji. Ďalej Jimma a Limu. Na juhu slávne Sidamo a Yirgacheffe. Vo východnej časti Etiópie sa káva pestuje v regióne Harar.

 • Lekempte alebo Nekempte je západné územie regiónu Wellega. V týchto oblastiach sa káva pestovaná v nadmorskej výške 1 600 - 2 200 m n. m. spracúva prírodným aj praným spôsobom. Najlepšie kávy z tejto oblasti sú plné, ovocné a dokonca sladšie ako kávy z populárnych oblastí Yirgacheffe a Sidamo.
 • Jimma, Limu - kávovníky v oblasti Jimma rastú v nadmorskej výške 1300 - 1800 m n. m. a produkujú vyvážené kávy s miernou kyslosťou a plným telom. Je to jedna z najdôležitejších oblastí prírodnej kávy v Etiópii. Káva z oblasti Limu sa pestuje vo výške 1100 - 1900 m n. m. a je to praná arabica. V prípade prírodných spracovaných káv z oblasti Limu sa nazývajú ako Djummah. Kávy z tohto etiópskeho regiónu majú jemnejšiu chuť, korenistú až vínnu arómu a vyvážené telo.
 • Bench Maji a Kaffa - regióny produkujúce vyvážené kávy s plným telom. Pestuje sa v nadmorskej výške 1300 až 1800 m n. m.
 • Sidamo - prvý zástupca etiópskych produkčných oblastí "veľkej trojky". Rozmanitosť miestnej krajiny dáva káve širokú škálu chutí od ovocných a kvetinových až po bylinné, citrusové a orechové. Na pestovanie kávy sú tu ideálne klimatické podmienky a terén vo výške 1500 až 2200 m. . m. Viac ako 60 % produkcie kávy v Sidame sa perie v jednej z viac ako 200 pracích staníc v regióne.
 • Yiargacheffe - ďalšia z troch najlepších etiópskych kávových oblastí. Najlepšie etiópske kávy často pochádzajú z Yirgacheffe, majú výraznú sladkosť a veľmi silnú arómu. Sú hladké a svetlé so silnou kyslosťou, citrusovými a kvetinovými tónmi. Kávovníky rastú aj vo výške viac ako 2 000 m nad morom.
 • Harar - posledná z etiópskych pestovateľských oblastí, ktorá má ochrannú známku etiópskej vlády, a najvýchodnejšia z oblastí. Je to jedna z najstarších oblastí pestovania kávy. Oblasť sa vyznačuje horúcim, suchým, takmer púštnym podnebím. Pestovateľom kávy, najmä pôvodným divokým, sa tu darí v nadmorskej výške 1500 - 2100 m n. m. a väčšinou používajú suché alebo samozásobiteľské spracovanie. Väčšina ocenených kávových zŕn je veľmi ovocná s nádychom bobúľ. Typické sú čučoriedkové tóny, plné telo a nižšia kyslosť. V chuti často nájdete jahody, banán a mätu.

PRODUKCIA KÁVY Z UGANDY

V Ugande sa výrobcovia kávy zameriavajú na kávu robusta, ale na sopečnej pôde sa darí aj arabike. Zdroj obrázku: SITA, M: Zdroj: Canva pre

  Tak ako je Etiópia domovom arabiky, tak je v Ugande pôvodná káva robusta. Príležitostne tu stále rastie ako divoký kávovník. Z ugandskej produkcie kávy 80 % tvorí robusta a 20 % arabica odrody sú Typika, SL 14, SL 28 a Kent.

  Arabica sa pestuje len v pohraničných oblastiach, hlavne na úpätí vyhasnutej štítovej sopky Mount Elgon pri hraniciach s Keňou. Uganda sa špecializuje na pestovanie robusty.

  Celkovo sa radí na 6. miesto medzi najväčšími producentmi kávy na svete. Robusta sa zbiera celoročne, arabica od októbra do februára a najčastejšie sa používa pranie alebo prírodné spracovanie.

  Pestovatelia v Ugande sa snažia zavádzať inovatívne postupy. Robusta sa bežne pestuje v nižších nadmorských výškach. Robusta v Ugande rastie vo výške 1500 m n. m. a spracováva sa mokrou metódou.

  OBLASTI PESTOVANIA KÁVY V UGANDE

  Práca v oblasti pestovania kávy živí viac ako 3 milióny rodín. Pestovanie ugandskej kávy s dôrazom na kvalitu zlepšuje aj ohodnotenie poľnohospodárov.

  Najväčšiu oblasť centrálnej Ugandy zaberá oblasť na pestovanie robusty Pozdĺž východných, západných a severozápadných hraníc nájdeme regióny, kde sa darí káve arabica.

  KÁVOVÉ OBLASTI UGANDY

  Vpovodí Viktóriinho jazera, kde je bohatá ílovitá pôda a nadmorská výška, ktorá dodáva káve sviežu kyslosť, juhozápadné, centrálne a severné regióny sú producentmi robusty.

  Pestovanie kávy arabica sa v Ugande sústreďuje v troch regiónoch:

  • Bugisu - región, ktorý jejediným s UTZ (udržateľné poľnohospodárstvo) certifikovanou organickou kávou z Ugandy. Prané arabiky z úpätia hory Elgon sa pestujú vo výške 1 600 - 1 900 m n. m. Majú plné telo s čokoládovými tónmi a sladkú jemnú chuť.
  • Západná oblasť - v pohorí Rwenzori (Mesačné hory) sa pestujú ovocné arabiky s prírodným spracovaním čili Drugar (Dry Uganda Arabica).
  • Západný níl - pozdĺž severozápadnej hranice s Kongom sa káva spracúva aj metódou prania ako Wugar (Washed Uganda Arabica). Terén západných a severozápadných oblastí Ugandy poskytuje mikroklímu vhodnú na pestovanie vynikajúcich arabík s ovocnou, vínnou chuťou a príjemnou kyslosťou.

  PRODUKCIA KÁVY Z POBREŽIA SLONOVINY

  Pestovatelia z Pobrežia Slonoviny boli kedysi významnými dodávateľmi kávy robusta na svetový trh. Zdroj obrázku: Zdroj: Canva pre

  Hospodárstvo Pobrežia Slonoviny je založené predovšetkým na vývoze kakaa a potom kávy. V 70. a 80. rokoch 20. storočia bola krajina najväčším producentom kávy v Afrike a jedným z najväčších producentov robusty na svete.

  Dnes už nie je na prvom mieste, ale je siedmym najväčším producentom robusty. Miestni obyvatelia spracúvajú kávu robusta suchou aj mokrou metódou. Väčšina kávy potom putuje najmä do Francúzska a Talianska.

  V európskych pražiarňach sa káva z Pobrežia Slonoviny mieša najmä do tmavopražených espresso zmesí. Vyznačuje sa výraznou arómou a ľahkým telom a kyslosťou. Menšie kávové zrná sa používajú najmä na výrobu instantných káv alebo do lacnejších kávových zmesí.

  OBLASTI PESTOVANIA KÁVY NA POBREŽÍ SLONOVINY

  Zalesnené oblasti pokrývajú južnú časť Pobrežia Slonoviny. V tejto oblasti sa v nízkych nadmorských výškach pestuje káva robusta a kakao.

  KÁVOVÉ OBLASTI NA POBREŽÍ SLONOVINY

  Hlavné kávové regióny Pobrežia Slonoviny sú Bouaké, Bouaflé, Gagnoa, Lakota. Divo, Danané, Man, Sikensi, Dimbokro, Adzopé a Ayamé.

  Pozícia Pobrežia Slonoviny ako jedného z najväčších producentov na trhu s kávou bola opustená z dôvodu: zníženej produkcie (v dôsledku zanedbávania kávovníkov počas občianskych vojen) a rozšíreného pašovania kávy cez susedné Mali a Guineu.

  PRODUKCIA KÁVY Z TANZÁNIE

  Tanzánijská produkcia kávy je prevažne prírodná arabica od drobných pestovateľov s malými kávovými farmami. Zdroj obrázku: Zdroj: Canva pre

  Káva je najväčším vývozným artiklom Tanzánie a pestovanie kávy je zdrojom obživy približne 400 000 rodín. Produkcia kávy je 93 % založená nadrobných pestovateľoch. Iba 7 % pestovateľov sú veľkopestovatelia kávy.

  Pestuje sa tu 70 % kávyarabica a 30 % kávy robusta spracovanej suchou cestou. Káva arabica sa z 90 % spracováva mokrou cestou. Najbežnejšie odrody arabiky z Tanzánie sú Bournon, Kent, Nyassa, Blue Mountain.

  V súčasnosti je Tanzánia 17. najväčším producentom kávy na svete. Tradične sa káva pestovala na severe, ale v posledných rokoch sa investujú peniaze do oblastí na juhu krajiny. Káva z tejto oblasti predstavuje obrovský potenciál. Má kvetinové a citrusové tóny s miernou kyslosťou.

  OBLASTI PESTOVANIA KÁVY V TANZÁNII

  Prvé úspešné komerčné plantáže boli založené na svahoch Kilimandžára. Dnes sa káva pestuje prakticky vo všetkých horských oblastiach Tanzánie.

  Vblízkosti Viktóriinho jazera na hraniciach s Keňou, ktorá má podobný objem produkcie kávy ako Tanzánia, a za jazerom na hraniciach Ugandy, Rwandy a Burundi.

  Ďalšie oblasti produkcie tanzánskej kávy sa rozprestierajú pozdĺž západnej hranice na juhu a v blízkostijazera Nyasa. Taktiež na úpätí hôr Uluguru a Udzungwa, kde bola objavená ďalšia nová odroda kávovníka, Coffea kihansiensis.

  KÁVOVÉ OBLASTI TANZÁNIE

  V Tanzánii môžeme definovať 9 kávových regiónov: Kilimandžáro, ktoré zahŕňa pohoria Arusha a Usamba, ďalej Mbeya, Ruvuma, Kagera, Morogoro, Kigoma, Ngara, Tarime, Bukoba a Mbinga.

  • Kilimandžáro, Arúša, pohorie Usamba - najstaršia oblasť pestovania kávy v Tanzánii. Vulkanická pôda a nadmorská výška poskytujú ideálne podmienky na výrobu vynikajúcej africkej kávy.
  • Ruvuma a Mbinga - oblasť novozaložených plantáží, ktorá má pomerne vysoký potenciál vysokej kvality.
  • Mbeya - región je jedným z hlavných vývozcov kávy, čaju, kakaa a korenia v krajine.
  • Tarime - región v teritóriu Mara, ktorý leží medzi Viktóriiným jazerom a kenskou hranicou. Káva rastie vo výške približne 1500 m n. m. a spracúva sa tu pre vlastnú potrebu.
  • Kagera a Bukoba - na druhej strane jazera od Tarime sa pestuje najmä Robusta, ktorá predstavuje 25 % celkovej produkcie kávy.

  PRODUKCIA KÁVY Z KENE

  Na kenských kávových plantážach sa pestuje vynikajúca káva Arabica s výnimočne jasnou chuťou a kyslosťou. Zdroj obrázku: Zdroj: Canva pre

   Kenská káva patrí medzi najkvalitnejšie kávy na svete. Má bohaté chuťové profily. Nájdete v nej najmä arómy ovocia, citrusov a kvetov. Káva z Kene má plné a šťavnaté telo, veľmi intenzívnu arómu a jasnú chuť.

   Pestuje sa v nadmorskej výške od 1 400 do 2 000 m n. m. a prevažne ide o prané odrody Arabica SL 28, SL 34, K7, Ruiru 11 a Batien. Zber sa uskutočňuje od októbra do decembra a druhá úroda sa zbiera od apríla do júna.

   Spracovateľské a pracie stanice združujú tisíce drobných pestovateľov kávy, ktorých je v Keni celkovo 600 000. Len 330 kávovníkových plantáží má rozlohu väčšiu ako 15 hektárov. Keňa je 15. najväčším producentom kávy arabica.

   OBLASTI PESTOVANIA KÁVY V KENI

   Káva sa najviac pestuje v centrálnej oblasti. Práve odtiaľto pochádza 60 % produkcie. Nasleduje východná oblasť takmer v srdci Kene. Tiež v okolí Viktóriinho jazera v západnom regióne na úpätí hory Elgon a v oblasti Nyanza, ktorá je bohatá na zrážky.

   V horách regiónu Rift-Valley, kde sa kávovníkom darí na mladej sopečnej pôde. Napokon sa pe