Vývoj a technológia kávovarov s parnou tryskou

Technológia prípravy dokonale našľahaného mlieka prostredníctvom parnej trysky kávovaru sa neustále vyvíja. V tomto článku sa pozrieme na históriu kávovarov s parnou tryskou a predstavíme najnovšie inovácie, ktoré môžete nájsť na trhu.


Vývoj parnej trysky

Hoci považujeme za samozrejmé, že parná tryska je dnes štandardnou súčasťou každého kávovaru, nebolo to tak vždy. Koncom 19. storočia bol patentovaný vôbec prvý kávovar, ktorý obsahoval len jeden kotol, a bol teda určený výlučne na espresso, no za jeho vynálezom stál Luigi Bezzera.

Prvým kávovarom, ktorý mal trysku na šľahanie mlieka , bol"La Ideale"Desideria Pavoniho, ktorý založil spoločnosť La Pavoni. Parné trysky sa tak dostali do popredia pri navrhovaní kávovarov na espresso. Výrobcovia preto začali do svojich kávovarov montovať dva bojlery - jeden na espresso a druhý na paru na šľahanie mlieka.

Chcete sa dozvedieť viac o pôvode a začiatkoch mlieka v káve - prečítajte si článok nanašom blogu.

Mnohé kávovary na espresso mali stále len jeden kotol, ktorý pripravoval espresso a zároveň šľahal mlieko. Aj keď to bolo možné, dochádzalo k vzájomnému ovplyvňovaniu. Ak barista nastavil teplotu kávy na 90 °C, tlak pary klesol. Ak chcel opäť viac pary, kotol sa zohrial natoľko, že káva potom mohla mať viac ako 100 °C. Barista toto nastavenie vykonal utiahnutím alebo povolenímskrutky. Vždy však zmenil charakteristiku jednej alebo druhej prípravy.

To malo veľký vplyv na pracovný postup, prevádzku a rýchlosť. V súčasnosti je v mnohých špičkových kávovaroch bežná technológia s viacerými baristami, ktorá umožňuje baristom pripravovať espresso a zároveň používať parnú trysku.

Aj dnes sa však nastránke stretávame sjednobubnovými kávovarmi s parnou tryskou - ide najmä odomáce kávovary. Výhodou je samozrejme ich cena a skutočnosť, že sú veľmi malé a kompaktné. Veľkou nevýhodou však je, žepara potrebuje inú teplotu ako voda na espresso. Takže keď si chcete pripraviť latte, musíte prepnúť na parný ohrev a počkať niekoľko minút, kým môžete začať šľahať. Čo môže byť vo výsledku zdĺhavý proces prípravy.

Ako funguje proces šľahania mlieka

Ako to teda celé funguje? Prišľahaní mlieka pomocou parnej trysky sa súčasne dejú dve veci - vytvorí sa bohatá pena a do mlieka sa privedie para, ktorá ho zohreje.

Keď sa parná tryska zapne, cez otvory na konci trysky vystrelí prúd pary. Keď je koniec trysky na povrchu, prúdy pary pôsobia ako malé, prudké metličky, ktoré rýchlo vstrekujú vzduch do mlieka a rozbijú jeho povrch. Ak je koniec dýzy príliš vysoko, do mlieka sa tlačia veľké prúdy vzduchu, ktoré vytvárajú veľké , ťažkopádne bubliny. Ak je však koniec trysky príliš hlboko v mlieku, povrch sa nerozbije a mlieko sa len ohrieva horúcou parou. Nevytvára sa tak žiadna pena, pretože do nej neprúdi žiadny vzduch.

Šľahanie mlieka na tryske má jednu veľkú výhodu. Teplo pomáha zvyšovať vnímanú sladkosť mlieka. Je to preto, že sacharidy, ktoré sú prirodzene prítomné v mlieku, sa vplyvom tepla rozkladajú na jednoduché cukry, čo ovplyvňuje výslednú chuť.

Najnovšia technológia šľahania mlieka

V posledných rokoch sa šľahanie mlieka posunulo na vyššiu úroveň. Keďže šľahanie si vyžaduje veľkú dôslednosť zo strany baristu,vo veľkej prevádzke môže byť ťažkénašľahať mlieko do dokonalého stavu s veľkou penou. Preto na trh prichádzajú plne automatické systémy, ktoré dokážu zabezpečiť vysokú kvalitu mliečnej peny a vyšľahať mlieko pri dokonalej teplote. Tieto systémy dokážu tiež regulovať teplotu podľa potreby.

Práve to rieši technológia easy cream. Táto technológia je obsiahnutá v tryske a umožňuje baristovi naprogramovať hustotu a teplotu mlieka a potom jednoduchým stlačením tlačidla našľahať mlieko napožadovanú konzistenciu. Výhodou je aj to, že barista sa o proces šľahania nemusí vôbec starať, pretože tryska sa reguluje sama podľa programu .

Pozrite si video z Nuova Simonelli, ktoré predstavuje technológiu jednoduchého šľahania.

Ďalšou inovatívnou funkciou trysky jetechnológia cool touch, ktorá je k dispozícii v kávovaroch Nuova Simonelli aj Victoria Arduino. V tejto tryske prechádza para cez izolovaný rozdeľovač, a preto satryska nespáli. Bonusom je , ženižšia teplota zabraňuje prilepeniu mlieka na trysku, čo vedie k jej jednoduchému čisteniu.

Tlak v bojleri tiež zohrávaveľkú úlohu pri zlepšovaní kvality mlieka . Pri vyššom tlaku je totiž para suchšia a dochádza k minimálnemu riedeniu mlieka vodou z parnej trysky. Táto technológia je k dispozícii napríklad v kávovare Maverick od spoločnosti Victoria Arduino, kde si môžete nastaviť aj silu parnej trysky.

S ďalšou skvelou technológiou v oblasti napenenia mlieka prišla spoločnosť Übermilk. Táto nemecká spoločnosť vynašla úplne revolučný prístroj - automatický napeňovač mlieka. SpoločnosťÜbermilk predstavuje revolúciu v spôsobe, akým sa mlieko naparuje. Dokáže napeniť mlieko na ideálnu teplotu v priebehu niekoľkých sekúnd stlačením jediného tlačidla. V kaviarni dokáže spracovať 250 mliekza hodinu.

Čo môžete získať, keď si dnes kúpite kávovar s parnou tryskou?

  • Chladnú dotykovú trysku, ktorá vás nepopáli.
  • Ovládanie lopatkovej trysky na dlhšie alebo ručne ovládané šľahanie.
  • Presné nastavenie teploty vody pre kávu a paru zvlášť.
  • Poloautomatické šľahanie mlieka s technológiou easy cream.
  • Nastavenie tlaku pary v kávovare.
  • Plne automatizovaná príprava mlieka pre latte art v programe Ubermilk.

Odporúčané produkty10