Zmeny a revolúcie v histórii praženia kávy

PRAŽENIE KÁVY NA PANVICI

Káva má dlhú a bohatú históriu. Prvé praženie kávových zŕn sa pripisuje Afrike a Blízkemu východu. Kolonizácia potom rozšírila tento nápoj do celého sveta.

Praženie kávy bolo spočiatku veľmi primitívne. Káva sa pražila v malých množstvách v perforovaných panviciach na otvorenom ohni. Praženie bolo nedôsledné, pretože zrná sa miešali ručne. Pražič musel celému procesu venovať veľkú pozornosť. V tých časoch sa však káva pila predovšetkým kvôli kofeínu, nie kvôli chuti.

Popularita kávy rástla a s ňou aj dopyt po dobrej káve. To viedlo k novým nápadom, ako pražiť kávu. A tak sa začalo experimentovať s inými metódami.

PRAŽENIE KÁVY V BUBNOCH

Ďalšia veľká revolúcia v pražení kávy nastala v 17. storočí, keď boli vytvorené bubny na praženie kávových zŕn. Na bubnoch boli vyrobené ručné kľučky, ktoré pomáhali dosiahnuť rovnomernejšie praženie. Bubon sa vždy otáčal nad otvoreným ohňom, ale vďaka bubnu už káva nebola cítiť dymom. Tento nový dizajn sa postupne začal šíriť po celej Európe a Amerike.

VPLYV PRIEMYSELNEJ REVOLÚCIE NA PRAŽENIE KÁVY

Prvá priemyselná revolúcia, ktorá trvala od polovice 18. storočia do polovice 19. storočia, výrazne ovplyvnila vývoj praženia kávy. Zavedenie plynu do domácností odstránilo dymovú arómu a chuť spôsobenú uhlím a drevom, keďže káva sa dovtedy pražila na otvorenom ohni. Vďaka tejto inovácii sa objavila pravá chuť kávy.

V tomto inovatívnom období mnohí vynálezcovia súťažili o získanie patentu na pražičku kávy, ktorá obsahovala prvky, vďaka ktorým bolo praženie kávy bezpečnejšie, praktickejšie, dôslednejšie a výsledok oveľa chutnejší.

Vynálezca nového systému praženia nie je úplne istý. Je sporné, či to bol Richard Evans zo Spojeného kráľovstva, Jabez Burns z USA alebo Probat, ktorý si v roku 1880 nechal patentovať "Kaffeeschnellröster" (rýchlopražiareň kávy).

Jedno je isté, vďaka priemyselnej revolúcii sa praženie kávy posunulo o veľký kus vpred.

HURÁ, ELEKTRINA JE TU.

Vďaka čoraz väčšej dostupnosti elektriny na prelome 19. a 20. storočia mohlo praženie kávy nabrať nový smer. Elektrická energia znamenala, že praženie bolo pohodlnejšie a menej náročné na prácu. Elektrické teplo je tiež oveľa predvídateľnejšie ako otvorený plameň. Praženie kávy sa tak stalo oveľa konzistentnejšie a menej nebezpečné. Pražiarne kávy tak po prvýkrát mohli určitým spôsobom presne kontrolovať teplotu praženia.

NOVÝ OBJAV - FLUIDNÉ LÔŽKA

Konštrukcia pražiacich bubnov z 19. storočia sa dodnes používa na dnešných strojoch. V 70. rokoch 20. storočia však na scénu vstúpili pražičky s fluidným lôžkom alebo vzduchové pražičky. Nápad na nové pražičky vznikol počas výstavy v Seattli v USA.

Pražičky umožňovali pražiť kávu v prúde horúceho vzduchu, v ktorom sa kávové zrná jemne premiešavajú a zároveň pražia. Takzvané "fluidné lôžko" je vytvorené symetricky umiestnenými otvormi v bubne. Vďaka intenzívnemu prúdeniu vzduchu vo vnútri pražiacej komory sa zrná pražia rovnomerne zo všetkých strán. Praženie vo fluidnom lôžku bez kontaktu s kovovým bubnom umožňuje okamžité praženie kávy bez zdĺhavého predhrievania.

V súčasnosti sa vzduchové pražičky používajú najmä v Amerike. Naproti tomu pražičky používané v Európe majú v sebe bubon, ktorý sa počas praženia otáča.

SÚČASNÉ

Súčasné praženie kávy je skutočnou alchýmiou. Našťastie sú pražiarne vybavené rôznymi systémami, ktoré celý proces praženia uľahčujú. Na trhu sú pražičky rôznych veľkostí. Od malých na niekoľko desiatok kilogramov kávy až po obrovské, ktoré dokážu upražiť stovky kilogramov kávy.

Pražička kávy sa skladá zniekoľkých častí. V hornej časti má lievik, do ktorého sa sype zelená nepražená káva. Stroj sa musí zahriať na vysokú teplotu. Zelené zrná padajú do bubna pražiarne, ktorý sa počas praženia otáča. Praženie trvá približne 10 až 15 minút. Káva postupne tmavne. Potom záleží na pražičovi, ako veľmi chce mať kávu praženú. V zásade existujú tri stupne praženia - svetlé, stredné a tmavé praženie. Tento faktor je dôležitý pre výslednú chuť kávy.


ZÁVER

Bez experimentovania, pokusov a omylov by sme nemali takú širokú škálu pražiacich profilov, akú máme dnes.

Vyberte si v našomobchode čerstvo praženú kávu podľa svojich chutí a preferencií. Pri pražení zohľadňujeme daný druh kávy, aby sme z každej získali to najlepšie.

Keď už vieme, ako ďaleko sa praženie kávy za stáročia dostalo, čo môžeme očakávať v nasledujúcich rokoch? Nechajme sa prekvapiť.