Zrnková a mletá káva

Prečo melieme kávu

Základným cieľom prípravy kávy je dostať to, čo je v zrnách, von - do vody, do šálky. Mletím čerstvých kávových zŕn pomáhame vode dostať z kávy všetky požadované chute a vône tam, kde ich chceme mať. V šálke.

Bohužiaľ, mletá káva veľmi rýchlo stráca svoju arómu. Preto sa odporúča mlieť ju tesne pred varením.

Poznáte tú omamnú vôňu, ktorá sa šíri z práve otvoreného vrecka kávových zŕn? Teraz ju porovnajte s arómou, ktorú získate z balenia vopred namletej kávy. Veľký rozdiel, však?

Čím skôr kávu po namletí skonzumujete, tým viac jedinečných chutí a vôní objavíte. A zároveň pochopíte, čo sa vám pražiar a pestovateľ snažili povedať.

Balenie zrnkovej kávy

Pravidlo pre kávu 15

Pravidlo pätnástich asiväčšine z vás nemusím predstavovať. Ale pre poriadok: Pravidlo 15 hovorí o (obrazne povedané) odporúčanom dátume spotreby kávy.

Zelené kávové zrná pred pražením

Samozrejme,pravidlo 15 je veľmi orientačné a niektorí pražiari alebo baristi s ním môžu nesúhlasiť. Napriek tomu si ho pripomeňme:

  • Zelená káva sa zvyčajne praží 15 mesiacov po zbere.
  • Najideálnejšia káva na prípravu je káva z 15. deň po pražení (na espresso, na filtrovanú kávu ju môžete nechať približne týždeň).
  • Po pomletí by mala byť káva pripravená do 15 minút.

Mletá káva: výhody a nevýhody

Áno. Mletá káva je praktický vynález. Nech už ju pripravujete akýmkoľvek spôsobom, vynechanie mletia z prípravy znamená úsporu 1 až 2 minút.

Ak teda jednoznačne uprednostňujete pohodlie pred chuťou, okrem odporúčania kúpiť si automatický kávovar s integrovaným mlynčekom proti nemu pravdepodobne neexistujú žiadne argumenty.

Rôzne hrubosti mletia

Ak plánujete zostať pri mletej káve, mám pre vás niekoľko tipov, ako ju udržať pri živote čo najdlhšie:

  • Postupne kupujte čerstvú kávu. Namiesto celého kila možno len 250g alebo 125g vrecúško kávy, ktorú vám na želanie zomelieme pre váš konkrétny štýl prípravy.
  • Kávu skladujte na chladnom a suchom mieste bez prístupu svetla a vzduchu. Samozrejme, chladné miesto neznamená chladničku(!). Najlepšie vo vákuu alebo len vo vzduchotesnej tmavej nádobe. To platí aj pre kávové zrná.

Opäť by som však chcel pripomenúť, že z vopred namletej kávy nikdy nebudete mať takú chuť ako z tej, ktorú si sami nameliete tesne pred varením. Tak to jednoducho je.

Zrnková káva: žiadne nevýhody

Ak si chcete pripraviť naozaj lahodnú kávu, kúpte si zrnkovú. Mletie zŕn sa rýchlo stane súčasťou vášho rituálu, a ak si vyberiete kvalitný mlynček, pravdepodobne si užijete aj jednoduché otáčanie kľučky .

Náš blog vám poradí, ako si vybrať správny ručný a elektrický mlynček pre vašu domácnosť.

Veľkou výhodou zrnkovej kávy je, že sa dá namlieť napožadovanú hrubosť. Káva sa totiž melie inak na espresso a inak na filtrovanú kávu.

Všetko je to otázka priorít. Pri rozhodovaní, či používať zrnkovú alebo mletú kávu, je potrebné zvážiť 3 premenné. Sú to tieto:

  • čerstvosť a lepšia chuť
  • Kontrola nad prípravou
  • Pohodlie

Celé zrná vám dokážu poskytnúť oveľa bohatšiu a vyváženejšiu chuť a pripraviť vám skvelú kávu, ktorej príprava (vďaka nastaviteľnej hrubosti mletia na vašom mlynčeku) je plne vo vašich rukách. Mletie kávy je bez práce.

Ako sa rozhodnete?