Ako na Latte Art

Latte art je umenie tvoriť umelecké vzory a obrazy na povrchu kávových nápojov, najčastejšie na káve s mliekom ako cappuccino a latte. Vytvorenie dokonalého latte artu vyžaduje zručnosti, cvičenie a dobrý know how.  Postupne sa spolu naučíme jednoduchý návod pre začiatočníkov a rôzne vzory pre skrášlenie vašej kávy. 

Latte art pre začiatočníkov. Vaša prvá fotografia v káve

Latte art pre začiatočníkov. Vaša prvá fotografia v káve

"Chcel by som si urobiť cappuccino s labuťou!" Koľkokrát sme už počuli túto vetu hneď na začiatku úvodného školenia latte art. Obrázky v káve priťahujú zákazníkov kaviarní. Rovnako môžu zapôsobiť aj na vašich blízkych, ktorých pozvete na kávu. Latte art si vyžaduje dobrú znalosť teórie alebo vedieť prečo, čo a ako robiť. Môžeme vás to naučiť. Potom musíte cvičiť, skúšať a cvičiť, kým nevytvoríte kávu so srdiečkom, tulipánom, ružičkou a nakoniec svoju vysnívanú labuť.


Ideálna teplota mlieka pre cappuccino

Ideálna teplota mlieka pre cappuccino

To ,ako horúce mlieko použijete na prípravu svojej obľúbenej verzie bielej kávy, ovplyvňuje viac než len celkovú teplotu nápoja. Teplota mlieka ovplyvňuje štruktúru výslednej kávy a jejchuť. Cappuccino, ktoré vám páli jazyk. To nie je príjemné. Nielenže to bolí, ale so spálenými ústami si kávu nevychutnáte. Na druhej strane, vlažná káva neprináša taký pôžitok.


O mlieku v káve a tvorbe mliečnej peny

O mlieku v káve a tvorbe mliečnej peny

Prečo nedávať do kávy studené mlieko, ale teplé a našľahané? Ako vzniká takáto mliečna pena a ktoré mlieko je na šľahanie najlepšie? Ak máte radi cappuccino a iné druhy kávy s mliekom, čítajte ďalej.

Keďže mliečne kávy sú najobľúbenejšími kávovými nápojmi, zaslúžia si veľkú pozornosť. Dnes vám teda odhalím tajomstvá ukryté v mlieku. Poďme sa poriadne pozrieť na obľúbené mlieko v káve:


Ako si vybrať mlieko na šľahanie

Ako si vybrať mlieko na šľahanie

Existujú regióny a baristi, ktorí považujú kávu s mliekom takmer za zločin. V našej oblasti sú však mlieko a káva veľmi dobrí priatelia. Je to nerozlučná dvojica, rovnako ako kedysi káva "cigary". Samozrejme, mlieko do kávy môže naliať každý, ale našľahať správnu penu, aby bola dôstojným doplnkom prvotriednej kávy, si vyžaduje baristické zručnosti a znalosť fyzikálnych a chemických vlastností živočíšneho mlieka.

Najlepšou možnosťou živočíšneho mlieka na prípravu mliečnej peny a prílohy ku káve je kravské mlieko. Zdravšie kozie mlieko sa, žiaľ, neosvedčilo, pretože jeho špecifická chuť nie je taká priateľská s chuťou kávy. Iba Taliani sa nenechali odradiť a vymysleli capriccino, kávu pripravenú zo šľahaného kozieho mlieka ,pre tých, ktorí zo zdravotných dôvodov nemôžu konzumovať kravské mlieko .


Sprievodca latte art

Sprievodca latte art

Pravdepodobne ste si všimli, že mnohí baristi sa po naplnení šálky chvíľu venujú povrchu nápoja a potom vám podajú kávu s výrazným obrázkom. Je to vlastne jeho umelecký podpis - značka, alebo to môže byť posolstvo, pretože aj keď vytvára obrázky podľa stanovených pravidiel, fantázii sa medze nekladú a každý tvar vyjde inak. Závisí to od nálady baristu a jeho zručnosti. Môže byť veselý, náhodný, hladký alebo blokový, s kudrlinkami alebo jemne jednoduchý.

O Taliansku sa hovorí, že je kolískou európskeho latte umenia. Priekopníkom latte artu v USA bol David Schomer, ktorý vytvoril svoju prvú rosettu v Seattli v roku 1989. Tri roky predtým vynašiel aj mikropenu (mliečnu emulziu), ktorá umožnila rozkvet latte artu.


Latte art: Ako pripraviť caffe latte s rozetou

Latte art: Ako pripraviť caffe latte s rozetou

Okvetné lístky, perie alebo papradie. Takto si môžete predstaviť rozetu. Určite poznáte tento obrázok. Možno ste ho najčastejšie videli v kaviarni Cafe Latte. Latte art v tvare rozety je pre túto kávu typický. Poďme si ju teda spoločne vytvoriť.


Ako vyrobiť latte art: labute a iné zvieratá

Ako vyrobiť latte art: labute a iné zvieratá

Cappuccino s labuťou. Je to častý cieľ začínajúcich baristov, ktorí sa chcú naučiť techniku latte art. Zručnosť nakresliť do kávy motív labute sa považuje za akúsi métu. Akési potvrdenie úrovne, zručnosti a schopnosti baristu. Ako teda nakresliť latte art labuť?


Domáce cappuccino bez kávovaru? Žiadny problém!

Domáce cappuccino bez kávovaru? Žiadny problém!

Máte radi kávu s mliekom a cappuccino alebo caffe latte je vašou pravidelnou voľbou v kaviarni? Čo tak pripraviť si domáce cappuccino? V dnešnej dobe si môžete našľahať mlieko aj bez najdrahšieho kávovaru, poďme si teda povedať, ako na to.

6 dôvodov, prečo vám latte art nevyhovuje

6 dôvodov, prečo vám latte art nevyhovuje

Káva bez obrázku môže chutiť skvele. Keď sa však zameriame na cappuccino alebo latte, môžeme takmer povedať, že dobré cappuccino si bez pekného latte art nedokážete predstaviť. V skutočnosti má na chuť latte art vplyv aj správne našľahané mlieko. Ak sa snažíte vytvoriť v cappuccine tulipán alebo labuť, ale stále sa vám to nedarí, možno robíte jednu z nasledujúcich chýb. Poďme to teda napraviť.


Inšpirujte sa a vyskúšajte nové témy Latte Art

Inšpirujte sa a vyskúšajte nové témy Latte Art

Latte Art je jedinečné umenie vo svete baristov, ktoré je vždy aktuálne a prechádza jednou inovačnou fázou za druhou. Kávové maľby poskytujú baristom platformu na vyjadrenie ich kreativity. Inšpirujte sa spolu so mnou na najlepšie Latte Art.

Ďalej