Ako pripraviť espresso

Práca s tamperom, ako správne tampónovať kávu

Práca s tamperom, ako správne tampónovať kávu

Pred vložením páky do kávovaru vždy utlačte mleté kávové častice v páke tamperom. Tento krok je pri príprave espressa nevyhnutný. Nie je ťažké naučiť sa správne tampónovať, ak budete dodržiavať zásady tampónovania kávy. Naopak, nesprávne tampónovanie negatívne a výrazne ovplyvní proces extrakcie espressa.

Tampón alebo zariadenie na tampónovanie. Nástroj, ktorý neodmysliteľne patrí k práci profesionálneho a domáceho baristu. Tento nástroj pripomínajúci tampón môže ovplyvniť extrakciu, a tým aj výslednú šálku kávy. Ak tamper používate správne, odmenou vám bude dôsledné tampónovanie vedúce k dokonalej extrakcii, dokonalému espressu.


Ako môže stabilita teploty ovplyvniť extrakciu

Ako môže stabilita teploty ovplyvniť extrakciu

Teplotná stabilita zohráva počas extrakcie kľúčovú úlohu. V skutočnosti ešte pred samotným procesom extrakcie. Nestabilné teploty môžu veľmi skomplikovať prípravu kávy. Technológia výroby kávovarov však značne pokročila. Na aké kritériá by ste sa mali zamerať pri výbere kávovaru? Poďme sa na ne pozrieť bližšie.


Čo je espresso lisované za studena

Čo je espresso lisované za studena

Máte chuť na espresso aj počas horúcich letných dní? Vyskúšajte espresso lisované za studena, ktoré je pripravené tak, aby vás ochladilo aj pri vysokých teplotách. Zistite so mnou, čím je espresso lisované za studena jedinečné, ako sa pripravuje alebo ako chutí.


Chyby pri mletí kávy na espresso

Chyby pri mletí kávy na espresso

Nemôžete si pripraviť správne espresso? Možno robíte chybu v mletí. Aké sú najčastejšie chyby pri mletí espressa a ako ich môžete odstrániť?

Analýza kávy z použitého espressa

Analýza kávy z použitého espressa

Pri filtrovanej káve môžu baristi ľahšie skontrolovať kvalitu kávy, ktorú podávajú zákazníkom, a to jednoduchým ochutnaním. Ako inak teda môžu zistiť, či je espresso správne pripravené? Predovšetkým zrakom. Aby ste zistili, či pena vyzerá tak, ako má, niektorí baristi odporúčajú skontrolovať aj puk espressa po extrakcii. Odhaľuje skutočne zlé espresso? Práve o tom budeme hovoriť v tomto článku.

Čo je káva macchiato

Čo je káva macchiato

"Macchiato" je talianske slovo, ktoré sa voľne prekladá ako škvrnitý, bodkovaný - a bežne sa používa na označenie kávového nápoja s rovnakým názvom. Ak by ste sa baristu opýtali, čo si máte predstaviť pod pojmom espresso macchiato, povedal by vám jednoducho. Je to espresso s niekoľkými lyžičkami našľahanej mliečnej peny.

Žiaľ, nie vo všetkých kaviarňach sa podáva pravé espresso macchiato, o ktorom budeme dnes hovoriť. Poďme sa teda pozrieť na to, o čo ide.


4 jednoduché tipy na prípravu najlepšej kávy doma

4 jednoduché tipy na prípravu najlepšej kávy doma

Každý milovník espressa má svoje jasne definované kroky, ktoré musí urobiť pri príprave šálky doma. Ale čo ak niekde urobí chybu a espresso chutí zakaždým inak? Možno vieme, kde je chyba. Prečítajte si 4 jednoduché tipy, ktoré vám pomôžu dosiahnuť dokonalú šálku espressa doma.


Problém nazývaný "channelling" alebo keď espresso zlyhá

Problém nazývaný "channelling" alebo keď espresso zlyhá

Častým problémom, ktorý mnohým domácim baristom brnká na nervy a dokáže rozčúliť aj profesionála, je "channelling", čiže smerovanie espressa. Tento jav zásadne ovplyvňuje proces extrakcie espressa. Káva v šálke je potom nevyvážená, preextrahovaná alebo naopak nedostatočne extrahovaná. Máte podobný problém s espressom? Pozrime sa, čo sa s tým dá robiť.

Keďže ste si chceli pripravovať vlastné espresso, kúpili ste si domáci pákový kávovar. Tešíte sa, že si v ňom budete môcť pripraviť kávu. Ste nadšení zo svojho nového kávovaru a nemôžete sa dočkať, až vyskúšate tie kávové zrná, ktoré vás v obchode zaujali svojou ovocnou vôňou. Hltáte informácie o vybraných druhoch kávy a konkrétne o extrakcii espressa, takže viete, aké sú postupy na prípravu espressa, a viete tiež, ako nastaviť mlynček. Napriek tomu všetkému sa vám stále nedarí pripraviť kávu tak, aby bola správne vyvážená. Za týmto zlyhaním pravdepodobne stojí problém nazývaný channelling.

Ďalej