Škola baristov

Ste Barista alebo by ste sa ním chceli stať? Tu nájdete rady, praktické tipy, odporúčania a postupy, ktoré vám zaručene pomôžu zlepšiť vaše schopnosti. Dozviete sa Prečo je káva kyslá a ako ovplyvniť jej kyslosť, Najčastejšie problémy s pákovými kávovarmi a ďalšie zaujímavé informácie. 

Prehľad českých súťaží pre baristov a pražiarov

Prehľad českých súťaží pre baristov a pražiarov

Byť baristom nie je len tak hocijaké povolanie, ale skutočné remeslo. Českí baristi každoročne súťažia v populárnych kávových súťažiach, ako sú Barista roka alebo Barista Cup Ostrava. Vydajte sa za kávovými zážitkami a ak ste zruční v príprave kávy, vyskúšajte si atmosféru baristických majstrovstiev na vlastnej koži. A o čom je súťaž?


Proces extrakcie kávy

Proces extrakcie kávy

Či už pripravujeme filtrovanú kávu alebo espresso, vždy sa snažíme dosiahnuť dokonalú extrakciu kávy. Správne extrahovaná káva znamená harmonickú chuť so širokou škálou jemných odtieňov podmienených potenciálom praženia. Samotný proces extrakcie je reakcia, ktorá nastáva pri kontakte kávy s vodou.


Ako pripraviť osviežujúci ľadový čaj

Ako pripraviť osviežujúci ľadový čaj

Leto sa blíži míľovými krokmi a my hľadáme akýkoľvek spôsob, ako sa ochladiť. Veríme, že by sme mohli piť studené nápoje po litroch, ale bohužiaľ, všetkého veľa škod í. Najmä kofeínu. Radšej si prečítajte ,koľko šálok kávy je ešte v poriadku. Preto sme vymysleli recept na ľadový nápoj, ktorý vás osvieži a poteší takmer rovnako ako káva. Reč je o ľadovom čaji.


Z plantáže do našej šálky alebo preprava kávy

Z plantáže do našej šálky alebo preprava kávy

Zamýšľali ste sa niekedy pri príprave alebo pití kávy nad tým, ako dlho trvala cesta z kávovníkovej plantáže do vašej šálky? A ako je možné, že je stále taká chutná a voňavá?

Kávové zrná absolvujú dlhú a kľukatú cestu z vysokohorských plantáží. Prechádza rukami zberačov, do jutových vriec a košov, cez oceány a kontinenty, do pražiarní a kaviarní a na váš stôl. Objavme túto pozoruhodnú cestu kávy spoločne.


Blooming alebo preinfúzia: ako káva "kvitne" počas prípravy

Blooming alebo preinfúzia: ako káva "kvitne" počas prípravy

Káva plná skvelej, vyváženej chuti a vône. Máme ju radi. Aby bola chuť a aróma čo najvýraznejšia a aby sme si kávu skutočne vychutnali, je dôležité udržiavať ju čerstvú. Čím je káva čerstvejšia, tým viac nám môže ponúknuť a tým viac si svoju šálku kávy vychutnáme. Káva zároveň vďaka reakciám, ktoré vznikajú pri pražení, obsahuje CO2. Najviac sa ho nachádza práve v čerstvo upraženej káve. Pri príprave čerstvej kávy preto musíme brať do úvahy aj túto jej vlastnosť.

V čerstvej káve nájdeme veľa aróm, chutí, antioxidantov a tiež CO2. Ten vzniká pri pražení kávy apostupne z nej uniká. To je napríklad dôvod, prečo sa vrecko čerstvo upraženej kávy nafúkne. Je to kvôli oxidu uhličitému, ktorý sa uvoľňuje. S touto vlastnosťou spojenou s čerstvou kávou sa treba vysporiadať aj pri samotnej príprave kávy. Pri zalievaní kávy je uvoľňovanie CO2 tiež okamžite viditeľné. Mletá káva začne pri kontakte s vodou naberať na objeme a na jej povrchu sa tvoria väčšie či menšie bublinky. Toto rozpínanie kávy sa nazýva "blooming" alebo kvitnutie kávy. Pozrime sa teraz na to, prečo je pri varení kávy dôležité nechať kávu rozkvitnúť.


Ako správna technika varenia kávy znižuje plytvanie mliekom

Ako správna technika varenia kávy znižuje plytvanie mliekom

Sami to viete. Niekedy sa veci daria a niekedy sa vám vymknú z rúk. Keď barista nemá svoj deň, vtedy sa v bare dejú veci. Netreba plakať nad rozliatym mliekom. A to doslova. Najmä v zhone sa baristovi ľahko stane, že mlieko prevrhne. Či už je v džbáne alebo v celom kartóne. Okrem neporiadku je to pre kaviareň aj finančná strata.


Ako funguje pákový kávovar?

Ako funguje pákový kávovar?

Keď viete, ako veci fungujú, môžete ich vhodne používať. Môžete však tiež bez problémov urobiť správne rozhodnutia alebo zvládnuť potrebnú údržbu. Predstavím vám základné komponenty a ukážem vám, ako vyzerá kávovar vo vnútri.


10 kníh a 1 časopis alebo špičková literatúra ku káve

10 kníh a 1 časopis alebo špičková literatúra ku káve

Kávový priemysel sa za posledných niekoľko rokov výrazne zmenil. Existuje množstvo informácií a poznatkov o káve, ktoré sa môžete naučiť a rozšíriť tak svoju posadnutosť kávou a svoje skúsenosti nielen s jej pitím.

Pre tých, ktorí radi čítajú, existuje množstvo skvelých kníh o káve, ktoré sa oplatí zaobstarať.


Dni kávy: svetové veľtrhy kávy, súťaže a stretnutia

Dni kávy: svetové veľtrhy kávy, súťaže a stretnutia

Chcete vedieť, kde stretnete najlepších baristov na svete? Kde sa môžete dozvedieť o nových trendoch, najnovších profesionálnych kávovaroch, mlynčekoch a všetkom, čo ku káve patrí? Mám pre vás tipy na známe svetové veľtrhy kávy.

Ďalej