Zaujímavé veci o káve

Vitajte v našej kategórii článkov plných zaujímavých faktov o káve! Káva je omamná kvapka, ktorá nás baví a zároveň fascinuje svojou bohatou históriou, vedeckými objavmi a rôznymi zaujímavosťami spojenými s jej pestrofarebným svetom. V tejto kategórii článkov sa zameriavame na odhaľovanie tajomstiev kávy a prinášanie vám pútavých informácií, ktoré vás zaujmú a rozšíria vaše vedomosti o tomto nádhernom nápoji.

Pripravte si praženicu so svojim espresso prístrojom


Čo je prvá, druhá a tretia kávová vlna?

Čo je prvá, druhá a tretia kávová vlna?

"Káva tretej vlny" alebo káva troch vĺn a kaviarne tretej vlny sú súčasným trendom medzi konzumentmi kávy. Čo sú to kávy tretej vlny a čím sú charakteristické? Čítajte ďalej.


Krajina dobrej kávy: kde sa pestuje najlepšia káva na svete

Krajina dobrej kávy: kde sa pestuje najlepšia káva na svete

Zaujíma vás, odkiaľ pochádza vaša káva? Oblasti, kde sa pestujú kávovníky, musia mať špecifické podnebie, aby sa káve darilo. Ktoré miesta to sú, ako káva rastie a kde sa pestuje najlepšia káva na svete? Práve o tom je dnešný článok.


Všetko o káve z Kene

Všetko o káve z Kene

Keňa je veľmi obľúbenou turistickou destináciou. Jej popularita je spôsobená najmä jej rozmanitosťou. Nájdete tu hory, púšte, savany a jazerá. Nájdete tu aj množstvo rôznych národných parkov a rezervácií. Vďaka svojej strategickej polohe na rovníku môžu Keňania zbierať kávu až dvakrát ročne.

Naša pražička Giesen W15A

Naša pražička Giesen W15A

Naša pražiareň má železné srdce s názvom Giesen W15A. Nachádza sa v historických priestoroch bývalej pekárne. Pred 100-ročnou pražiacou pecou si tento 700-kilogramový železný obor našiel svoje miesto. Tam, kde sa piekol chlieb, sa teraz "praží" káva.

Arabica vs. Robusta. Aký je medzi nimi rozdiel?

Arabica vs. Robusta. Aký je medzi nimi rozdiel?

Ktorá káva je najlepšia? Arabica alebo robusta? 100% arabica, robusta alebo zmes arabiky a robusty? Tieto pojmy sa v kávovom svete používajú veľmi často. V tomto článku sa dozviete, aké sú rozdiely medzi arabikou a robustou, najbežnejšími druhmi kávy.


Výrobcovia kávy

Výrobcovia kávy

Hitparáda výrobcov kávy. Koľko kávy ročne vyprodukujú a ktorá krajina má najvyššiu produkciu kávy na svete? Zoznámte sa s najväčšími producentmi kávy na svete.


Čo ste možno nevedeli o káve

Čo ste možno nevedeli o káve

Káva je jedným z najobľúbenejších nápojov na svete, no napriek tomu o nej veľa vecí nevieme . Pozrime sa na niekoľko zaujímavých faktov o svete kávy.


Čo znamená priamy obchod?

Čo znamená priamy obchod?

Čoraz väčší dôraz sa kladie na priamy nákup kávy. Pre poľnohospodárov to však často nie je ideálny vzťah. Káva je po čaji druhou najrozšírenejšou komoditou a niekedy si vyžaduje profesionálov v špecifických oblastiach: pestovanie, logistika, praženie a príprava.

Podrobne sa pozrieme na výhody a nevýhody priameho nákupu kávy a vysvetlíme konkrétne možnosti.


Kávovník

Kávovník

Vaša každodenná šálka kávy je výsledkom dlhej cesty kávových zŕn, ktorá sa začína v rastline nazývanej kávovník. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, odkiaľ vlastne pochádza? Aké sú rozdiely medzi jednotlivými druhmi? Alebo ste uvažovali o jej pestovaní doma? Potom čítajte ďalej!

Ďalej