Zaujímavé videá na tému KÁVA ☕

Alternatívne metódy prípravy kávy

Alternatívne metódy prípravy kávy

Ako som to v roku 2010 predpovedal, alternatívne metódy kávy prežívajú renesanciu. Vtedy som vyčaroval skeptické úsmevy na tvárach slovenskej kávovej scény. Dnes každý hovorí o „alternatívach“. Poučenie pre život: „majte otvorenú myseľ“. Túto prednášku som pripravil pre geniálny Coffee Fest Bratislava 2013. Po prednáške som zodpovedal otázky cez skype (nie je to súčasťou tohoto videa). Som rád, že aj na Slovensku ľudia prejavili záujem o niečo „iné“. 


Najlepší recept na letnú kávu – Cold Brew – náš tajný recept

Najlepší recept na letnú kávu – Cold Brew – náš tajný recept

Cold brew je moderná príprava kávy pri ktorej sa káva extrahuje za studena. Výhodou/nevýhodou cold brew je nižšia acidita nápoja. Správne pripravený cold brew má stredné telo a aromatickú dochuť. Je vynikajúcim nápojom na horúce letné dni.

Pomer, ktorý sme použili vo videu je vynikajúci aj keď si pridáte ľad. Toto je náš „tajný recept“, s ktorým plánujeme aj výrobu.


Dôležitosť lokálnych produktov – nacionalizmus kde sa ráta

Keď som býval na Slovensku, jednu vec som nikdy nepochopil. Prečo ľudia hľadajú produkty mimo ich vlastného domova, prečo sa ľudia snažia o podporu inej ekonomiky ako tej našej vlastnej.
Vtedy som si myslel, že moje názory sú asi extrémne, ale odkedy žijem v Kalifornii, pochopil som, že takto funguje celý svet.


Kvalita kávy a praženie kávy

V tomto videu sa budem zaoberať jednou kritikou čo Green Plantation dostalo. Kritizovala sa kvalita Green Plantation kávy. Zákazníkovi nesedelo praženie a toto automaticky nesprávne stotožnil s našim svetlým pražením. V tomto videu vysvetlím prečo kvalita Green Plantation kávy je bez kompromisov a prečo sme si zvolili svetlé praženie. Nezabudnite komentovať a ak sa vám video páči tak aj zdieľať.


Suché spracovanie kávy

Suché spracovanie kávy

V predošlom videu sme si kávovú čerešňu umyli, usušili a odpočinuli v reposo. Farmár, alebo spracovateľ kávy sa môže rozhodnúť ísť aj inou cestou. Umytie kávy vyžaduje obrovské množstvo vody a tá nie je všade k dispozícii. Tradičný spôsob spracovania kávy bol tzv. suché spracovanie. Suché spracovanie je to najtradičnejšie čo existuje. 


Mokré spracovanie kávy – základný princíp

Mokré spracovanie kávy – základný princíp

V predošlom videu som vám ukázal z čoho je káva „vyrobená“. Kávovú čerešňu sme si pekne rozobrali a aj ochutnali. Ak ste predošlé video premeškali, tak si ho pozrite tu. Káva je semiačko plodu kávovníka, ktorý nazývame čerešňa.


Plod kávovníka – kde to celé začína

Plod kávovníka – kde to celé začína

Na moje prekvapenie, málo ľudí vie, že káva je semiačko plodu kávovníka. Kávovník je vo svojej pravlasti strom, ale na veľkej väčšine plantáží ho nájdete vo forme kríka. Je to hlavne kvôli zjednodušeniu zberu. Plod kávovníka sa volá čerešňa a väčšina odrôd dozrieva červeno, ale existujú aj odrody ktoré dozrievajú na žlto, ružovo, alebo oranžovo.


Slovenský kávový úspech

Slovenský kávový úspech

Martin Hudák dal Slovensko na kávovú mapu sveta. Martin získal 6. miesto na majstrovstvách sveta baristov v príprave drinkov na základe kávy – Coffee in Good Spirits. Martin je neuveriteľne šikovný mixológ a s našou kávou súťažil aj minulý rok, kedy na Majstrovstvách Slovenska baristov v rovnaskej kategórií získal 3. miesto.


Slovenské a české pesničky s kávou v texte

Slovenské a české pesničky s kávou v texte

Káva je známa nielen povzbudzujúcimi účinkami, ale sú známe aj jej inšpirujúce tóny, čím sa káva často stáva múzou umelcov. Festival Pohoda 2013 ma motivoval k výberu mojich obľúbených autorov a ich pesničiek, ktoré nejakým spôsobom súvisia s kávou. Tento článok by som rád nechal otvorený a pridal vaše návrhy, komentáre a minipríbehy. Kliknite na Čítaj ďalej.


Slovensko má Majstra Sveta v príprave kávy s Aeropressom

Slovensko má Majstra Sveta v príprave kávy s Aeropressom

V silnej konkurencii 35 súťažiacich vyhral prvé miesto na prestížnej World AeroPress Championship konajúcej sa v americkom Seattli náš barista a ultra kávový fanatik Lukáš Záhradník. Po druhý krát v dejinách tohoto šampionátu sa Slováci umiestneli na popredných miestach. V roku 2014 bol svetovým vicemajstrom Martin Karabinoš, ktorý vtedy reprezenotoval Dublin Café Prešov.

Lukáša stretnete najčastejšie v Trnavskej tržnici kde spolu so Simonou Madleniakovou vám urobia megabombastické kávové nápoje.

Ďalej