9 faktov o kofeíne v káve a čaji

KOFEÍN AKO ÚČINNÁ ZLOŽKA KÁVY

Vovšetkých predchádzajúcich článkoch o účinkoch kávy na ľudské zdravie sa kofeín objavoval akonajvýznamnejšia účinná zložka kávy. Napriek tomu, že kávu a čaj konzumuje ľudstvo už niekoľko tisíc rokov, kofeín bol prvýkrát identifikovaný v roku 1820. Objavil ho nemecký chemik Friedlieb Ferdinand Runge.

Ďalším slávnym nemeckým chemikom, ktorý sa zaujímal o kávu, bol Peter J. Schlumbohm, ktorý dal svetu jednu z najpopulárnejších (a najkrajších) metód prípravy filtrovanej kávy, Chemex.

VÝSKYT KOFEÍNU V PRÍRODE

Tento alkaloid sa nachádza aj v iných nápojoch ako v káve. Kofeín je prirodzene prítomný vo všetkých kávových zrnách a pôsobí ako prírodný pesticíd. Kávovník však nie je jedinou rastlinou obsahujúcou kofeín. V rôznej miere sa nachádza aj v iných listnatých kríkoch alebo stromoch. Kofeín sa nachádza aj v čaji. Dokonca jeho obsah v čajových lístkoch je vyšší ako v kávových zrnách. Ako je to možné, keď vaša šálka čaju nemá taký silný povzbudzujúci účinok ako káva?

ČO OVPLYVŇUJE EXTRAKCIU KOFEÍNU

Na objasnenie týchto súvislostí sa pozrime na to, ako sa kofeín získava. Vokamihu, keď sa horúca voda dotkne mletej kávy alebo čajových lístkov, začína sa extrakcia. Čas extrakcie je čas, keď kofeín a ďalšie látky z kávy alebo čaju prechádzajú do vody a vytvárajú voňavý nápoj. To znamená, že čím dlhší je čas extrakcie, tým viac času na to kofeín bude mať.

Z toho vyplýva, že vnápoji, ktorý sa dlhšie extrahoval, bude obsiahnuté viac kofeínu. Vezmime si napríklad jednoduchý, takmer základný spôsob alternatívnej prípravy kávy - French Press. V tejto nádobe so špeciálnym piestom môžete pripraviť kávu aj čaj. Príprava (okrem samotnej suroviny) sa bude líšiť v nasledujúcich parametroch:

  • množstvo kávy/čaju
  • teplota vody
  • čas extrakcie

ČAS EXTRAKCIE A OBSAH KOFEÍNU

Typický čas extrakcie kávy pri použití french pressu je približne 4 minúty. Zatiaľ čo príprava čaju trvá približne 2 až 3 minúty. Okrem kratšieho času extrakcie je na prípravu jednej šálky čaju potrebné menej čajových lístkov ako na prípravu zrnkovej kávy na rovnaký objem kávy. Posledným faktorom je teplota vody. Kofeín sa lepšie extrahuje v horúcej vode. Pri zalievaní kávy má voda v našej kanvici pravdepodobne okolo 92 °C. Zelené a biele čaje by sme s takto horúcou vodou spálili.

Množstvo kofeínu v čaji alebo káve sa vo výskumoch zvyčajne uvádza v miligramoch. Zo zdravotného hľadiska je vhodná denná dávka kofeínu pre človeka od20 do 400 mg. Hranice prospešného množstva kofeínu pre váš organizmus sa u jednotlivých ľudí líšia. V závislosti od individuálnej schopnosti metabolizovať kofeín. Zároveň musíme do celkového príjmu kofeínu zahrnúť aj iné zdroje kofeínu. Medzi ne patrí kakao a čokoláda.

MNOŽSTVO KOFEÍNU V KÁVE A ČAJI

Jedna šálka (približne 2 dl )filtrovanej kávy obsahuje približne 100 mg kofeínu. istá šálka, ale tentoraz s čiernym čajom, ktorý sa lúhoval 3 minúty, bude mať v sebe približne 30 mg kofeínu. Zelený o niečo menej. Ak necháme čaj lúhovať až 5 minút, môžeme sa dostať na 60 mg a v zelenej šálke na 40 mg kofeínu. Chuť takéhoto čaju nám však už pravdepodobne nebude chutiť.

KTORÝ NÁPOJ V KAVIARNI OBSAHUJE NAJVIAC KOFEÍNU

Tieto schopnosti kofeínu extrahovať sa do vody za určitý čas vysvetľujú aj rozdiely v množstve kofeínu vo vzťahu k vybranému nápoju - káve. Alebo skôr k jeho príprave. Nie je ničím výnimočným, keď sa ponáhľajúci sa podnikateľ vojde do kaviarne a pri bare si vyžiada expresnú kávu. Ale nie espresso, ale ristretto.

"Dobrý deň, dajte mi ristretto. Potrebujem kofeínovú vzpruhu a znova sa rozbehnem." hovorí zákazník. Vychádza z myšlienky, žeespresso jenajkoncentrovanejšíspôsob prípravy kávy. Je tokoncentrácia chutí, vôní a olejov. Je pravda, že vo filtrovanej káve nezískate také silné telo a výraznú chuť . Ak však chcete vyššiu koncentráciu kofeínu, namiesto espressa si vypýtajte filtrovanú kávu.

RISTRETTO A KOFEÍN

Samotné ristretto je tak trochu záhadou aj v každej kaviarni. Jevšeobecne známe, že ide oešte menšie espresso. Ako takáto káva vzniká v kaviarni? Tým najjednoduchším spôsobom. Skrátením času extrakcie pôvodného espressa. Barista jednoducho vypne kávovar skôr, približne v polovici prípravy espressa. Voilá! Ristretto je hotové.

Správna príprava ristretta je založená na jeho výslednom malom objeme. Preto na získanie kávy do 20 ml, za predpokladu rovnakého množstva kávy v páke kávovaru ako pri espresse, je potrebné upraviť mletie. Čo je dôvod, prečo sa zvyčajne používa prvý rýchlejší postup skrátenia extrakcie pomocou tlačidla kávovaru.

Vzhľadom na to, že jedno espresso obsahuje približne 60 mg kofeínu, nezostáva veľa šancí na to, aby ristretto bolo v šálke koncentrovanou energiou. V skutočnosti obsahuje približne toľko kofeínu ako jedna šálka čaju. Tu zohráva významnú úlohu schopnosť metabolizovať kofeín. Keď pre niektorých môže byť aj šálka čaju dostatočnou vzpruhou.

MNOŽSTVO KOFEÍNU V RÔZNYCH DRUHOCH ČAJU

Tak ako existujúrozdiely v množstve kofeínu podľa druhu a prípravy kávy, líši sa aj obsah kofeínu v niektorých druhoch čaju. Vyššie sme spomenuli, že čierny čaj má viac kofeínu ako zelený čaj. Biely čaj má dokonca o polovicu menej kofeínu.

Všetkytieto čaje však pochádzajú z toho istého druhu rastliny, Camellia sinensis - čajovníka. Rastú na nej listy, z ktorých sa vyrábajú čaje, ktoré patria do ktorejkoľvek kategórie. Či už ide o biely, zelený, čierny alebo oolong. O tom, či ide o čierny alebo zelený čaj, potom rozhoduje predovšetkým ďalšie spracovanie, ako je sušenie, oxidácia a fermentácia.

KOFEÍN V "NEČAJOCH

Ako čaj radi označujeme aj listy a kvety, ktoré nepochádzajú z čajovníka. Pojem "čaj" sa zovšeobecnil a zahŕňa akýkoľvek extrakt z akejkoľvek byliny alebo ovocia. Niektoré takéto nečaje obsahujú aj kofeín.

Zástupcom takéhoto nápoja jeMate. Tento nečaj sa pripravuje z listov Cesmíny paraguajskej. Okrem kofeínu, ktorého má jeden takýto nápoj približne 50 mg, prináša veľa vitamínov. Hoci pochádza z Južnej Ameriky, je obľúbený aj u nás a najmä v čajovniach si zachováva svoju tradíciu, keď sa podáva v špeciálnej nádobe - calabase s typickou slamkou - bombilla.

Odporúčané produkty6