Ako nadmorská výška ovplyvňuje chuť kávy

PREČO JE DÔLEŽITÁ NADMORSKÁ VÝŠKA?

Nadmorská výška má priamy vplyv na veľkosť, tvar a chuť kávy, ktorú pijete. Pochopenie toho, prečo je nadmorská výška pri pestovaní kávy dôležitá, vám pomôže nájsť kávu, ktorá vám chutí, a na druhej strane sa dozviete niečo viac o svojom obľúbenom nápoji.

Káva arabica vo všeobecnosti uprednostňuje vyššie nadmorské výšky od 1 800 do 6 300 m n. m. a má radšej chladnejšie podnebie. Kávu arabica nájdete v ponuke rôznych druhov káv. Je kvalitnejšia a zvyčajne chutnejšia ako káva robusta. Kým káva robusta uprednostňuje nižšie nadmorské výšky približne 600 až 2400 m n. m. s teplejším podnebím. V týchto pásmach nadmorská výška výrazne ovplyvňuje kávu.

AKO MÔŽEM ZISTIŤ NADMORSKÚ VÝŠKU V KÁVE?

Nadmorská výška ovplyvňuje fyzikálny aspekt kávových zŕn. Ak budete mať niekedy možnosť a dostanete do rúk zelenú kávu, ktorá ešte nebola pražená, pozorne si zrná prezrite. Sú malé a husto zabalené? Je línia zlomu uzavretá, otvorená, rovná alebo kľukatá? Aké sú farby - tmavozelené, svetlozelené alebo modré? Všetky tieto vlastnosti ovplyvňuje nadmorská výška, v ktorej sa káva pestuje.

Najžiadanejšie kávové zrná sú tie najodolnejšie (nadmorská výška 4500 a viac). Sú veľmi husté, čo je čiastočne spôsobené pomalým rastom, ku ktorému dochádza vo vysokohorskom prostredí. Mali by mať uzavretú líniu zlomu, ktorá môže byť cikcakovitá alebo mierne skosená. Na druhej strane, kávové zrná v nižších nadmorských výškach sú vo všeobecnosti menej husté a majú polootvorený lom. Bude sa líšiť farbou, pretože na farbu má vplyv aj odroda kávy a použitý proces.

V konečnom dôsledku môže mať tá istá káva z tej istej farmy odlišnú farbu aj vo svojej zelenej pôvodnej podobe. Závisí to aj od spôsobu spracovania kávy. Môže byť napríklad spracovaná medovou metódou, metódou úplného premytia alebo suchou metódou. Preto je lepšie použiť hustotu zŕn na určenie toho, v akej nadmorskej výške bola káva vypestovaná.

PREČO JE LEPŠIA VYŠŠIA NADMORSKÁ VÝŠKA?

Hlavným dôvodom, prečo je káva, ktorá rastie vo vyšších nadmorských výškach, veľmi vyhľadávaná, je jej výsledná chuť. Ak sa káva s vyššou nadmorskou výškou pestuje správne, prinesie kyslejšiu, aromatickejšiu a rozmanitejšiu kávu. Káva pestovaná v nižších nadmorských výškach má zvyčajne nižšiu kyslosť a nie takú plnú a rozmanitú chuť. A to je hlavný dôvod, prečo baristi tento faktor spomínajú na prvom mieste. Vo všeobecnosti platí, že káva vypestovaná vo vyššej nadmorskej výške bude mať lepšiu chuť.

VYSKÚŠAJTE A OCHUTNAJTE TEN ROZDIEL

Ak vás zaujíma, ako chutí káva z vyšších nadmorských výšok, v našom obchode nájdete kávu z nadmorskej výšky 1700 - 2000 m . V chuti môžete cítiť vôňu pomaranča a čierneho čaju. Bola spracovaná suchou metódou, takže sa nemusíte obávať vysokej kyslosti.

Ochutnať môžete aj kávu z Kolumbie, ktorá bola vypestovaná vo výške 2100 m n. m. V chuti si všimnete jablko, lieskový oriešok a mliečnu čokoládu.

Naopak, vyskúšať môžete kávu zBrazílie - Campo Alegre. Táto káva pochádza z oblasti Sul de Minas a z nadmorskej výšky 950 - 1150 m n. m.

ZHRNUTIE

Nadmorská výška je len jedným z desiatok faktorov, ktoré ovplyvňujú chuť kávy, ktorú sa chystáte vypiť. Stále je to však jeden z najdôležitejších faktorov. Neostýchajte sa a opýtajte sa baristu v kaviarni na ďalšie informácie o káve, ktorú sa chystáte piť. A experimentujte s kávami z rôznych nadmorských výšok a z rôznych častí sveta - len tak sa môžete stať skutočným odborníkom na kávu. Tak sa do toho pustite s chuťou.