Ako pripraviť kávu v prístroji Chemex

Chemex oslňuje svojím minimalistickým vzhľadom pripomínajúcim presýpacie hodiny. Jednoduchý dizajn podporujú aj materiály, z ktorých je vyrobený: borosilikátové sklo, drevo a koža. Ide o klasický spôsob alternatívnej prípravy kávy, ktorý spočíva v ručnom nalievaní vody, ktorá doň kvapká cez pomletú kávu. Pri používaní vás Chemex prekvapí výslednou šálkou nádherne čistej kávy. Papierový filter, ktorý sa používa pri príprave, sa skladá zo štyroch vrstiev a je o niečo hrubší ako bežné filtre pre odkvapkávacie kávovary. Týmto spôsobom sa zachytí viac častíc a usadenín. Pri správnom postupe je chuť kávy sladká a silná.

CHEMEX: ALTERNATÍVNY SPÔSOB PRÍPRAVY KÁVY

Tento krásny kávovar je klasifikovaný ako manuálny odkvapkávací kávovar, ale práve vďaka hrubosti jeho filtrov dosahuje vyšší čas extrakcie. To znamená, žemletá káva je v kontakte s horúcou vodou dlhší čas ako napríklad pri kávovare V60. Filtre nielenže zachytia viac pevných častíc, ale neprepustia ani množstvo olejov obsiahnutých v praženej káve. Chemex tak ponúka priestor pre jemnejšie chute kávy , ktoré by mohli byť priiných spôsoboch prípravy kávy prehliadnuté.

Pitie kávy pripravenej v prístroji Chemex vám dáva možnosť vychutnať si celú škálu chutí, ktoré táto káva ponúka. Vďaka tejto vlastnosti sú pražené kávy, ktoré majú rozmanitejší chuťový profil, vynikajúcou voľbou pre tento spôsob prípravy filtrovanej kávy.

Koleso ochutnávačov kávy SCAA

Budete potrebovať svoj obľúbený hrnček a

Tento postup je vyladený pre štandardnú verziu kávovaru Chemex na 6 šálok. Pomer kávy a vody v základnom recepte je 6 g kávy na 100 ml vody. Takže pre štandardný Chemex budete potrebovať 30 g kávy a 500 ml vody. Teplota vody na varenie je 94 °C, môže sa líšiť v závislosti od druhu kávy, ktorú si vyberiete. Čas varenia je približne3-4 minúty.

  1. Najprv vložte papierový filter do kávovaru Chemex tak, že ho otvoríte, aby boli na jednej strane 3 vrstvy a na druhej strane len jedna. Takto otvorený papierový filter vložte do kávovaru Chemex. (Pri vkladaní filtra dávajte pozor na jeho správne umiestnenie, časť filtra s viacerými vrstvami je smerom k prednej časti Chemexu).
  2. Vložený filter starostlivo opláchnite horúcou vodou. Odvážte si kávu a pomeľte ju. Káva pre Chemex je stredne hrubo mletá, o niečo jemnejšia ako na prípravu v kávovare V60. Dala by sa prirovnať k štruktúre hrubého piesku.
  3. Po prepláchnutí vylejte vodu z kávovaru Chemex a namletú kávu nasypte do mokrého filtra. Zarovnajte a začnite pomaly zalievať.
  4. Najprv nalejte 90 ml horúcej vodyna kávu tak, aby bola všetka mletá káva mokrá. Nechajte kávu "rozkvitnúť" počas30 sekúnd.
  5. Po uplynutí doby "kvitnutia" pridajte zvyšných 470 ml horúcej vody. Kávu zalievajte postupne krúživými pohybmi. Keď káva tečie, vyberte filter a premiešajte kávu v nádobe.
  6. Vychutnajte si svoju kávu.

Nelejte vodu po okrajoch, radšej krúžte prúdom vody bližšie k stredu, aby káva tiekla rovnomerne.

Ako pripraviť kávu Chemex

VYTVORTE SI VLASTNÚ KÁVU

Chemex nabáda k experimentovaniu. Vďaka svojej jednoduchej konštrukcii a ľahkému používaniu nám dáva priestor na vyskúšanie rôznych rozdielov v príprave kávy. Keďže každá káva svoj vlastný originálny potenciál, každá má aj svoju vlastnú originálnu prípravu, alebo ak chcete, receptúru. Buďte originálni a vyskúšajte rôzne pomery vody a kávy, prípadne zmeňte teplotu vody.

NEZABUDNITE UMYŤ PAPIEROVÝ FILTER CHEMEX

Pri príprave filtrovanej kávy v kávovare Chemex je dôležitejšie ako pri iných alternatívnych spôsoboch prípravy kávy dôkladne prepláchnuť papierový filter vodou.

Filtre oplachujeme horúcou vodou, aby sme ich zbavili nepríjemnej papierovej pachuti, ktorá by sa inak preniesla do našej šálky kávy. Pri oplachovaní filtra Chemex musíme byť dôslednejší, pretože ich filtre sú oveľa hrubšie ako iné. Preto musíme filter zaliať väčším množstvom horúcej vody.

JEDNODUCHÁ ÚDRŽBA

Sklo, z ktorého je Chemex vyrobený, je neporézny materiál. Aj vďaka tejto vlastnosti sa ľahko udržiava. Zvyčajne ho stačí opláchnuť od kávy pod prúdom vody. Po uvoľnení koženého remienka sa uvoľní aj drevená rukoväť kávovaru Chemex. Keď ju odoberieme, môžeme sklenenú karafu vložiť do umývačky riadu.

V kávovareChemex sa dá celkom jednoducho pripraviť ajčaj. Do prepláchnutého filtra nasypeme jemne rozdrvené čajové lístky alebo bylinky a zalejeme ich horúcou vodou.

PRÍBEH ZARIADENIA CHEMEX

Spoločnosť Chemex priviedol na svet Peter Schlumbohm v roku 1941. Dr. Schlumbohm študoval chémiu na Berlínskej univerzite. Počas práce v Amerike, kde ho lákali patentové zákony, využil svoje chemické znalosti a navrhol kávovar s najpresnejším spôsobom filtrácie.

Okrem prístroja Chemex si dal patentovať približne 300 vynálezov. Najúspešnejším z nich je Chemex, ktorý oceňujú nielen milovníci kávy, ale aj nadšenci dizajnu. Vďaka svojmu jedinečnému dizajnu patrí od roku 1958 medzinajlepšie navrhnuté moderné výrobky a je vystavený v Múzeu moderného umenia v New Yorku.

Originálnou a najpredávanejšou verziou je Chemex s drevenou rukoväťou previazanou koženým remienkom na približne 6 šálok kávy. Okrem tohto klasického modelu sa vyrába ajmenší Chemex s polovičným objemom, tiež s drevenou rukoväťou a remienkom. V ponuke nájdeme aj Chemex len na sklo, ktorý sa drží pomocou sklenenej zástavky.

Príprava filtrovanej kávy metódou Chemex

7 DÔVODOV, PREČO MAŤ DOMA KÁVOVAR CHEMEX

 1. Je to jeden z najjednoduchších kávovarov na prípravu odkvapkávanej kávy.
 2. Zároveň je to umelecké dielo.
 3. Zaujme každú návštevu, pretože káva sa v ňom nielen pripravuje, ale aj podáva.
 4. Chemex nie je náročný na obsluhu a dokáže odpustiť aj trochu nepozornosti pri príprave.
 5. Ponúka tiež priestor na vytvorenie vlastnej osobnej kávy
 6. Káva z neho je čistá, bez zákalu a plná chuti .
 7. Ak nechcete kávu, môžete nádobu použiť ako karafu na vodu. Okrem kávy si v nej môžete pripraviť aj čaj.

Ak ste si kávovar Chemex tiež zamilovali, nájdete ho, nástroje a kávu na jeho prípravu v našom e-shope. Chemex je však len jedným zo spôsobov, ako si doma pripraviť dobrú kávu.

Odporúčané produkty12