Ako vybrať kávu do kaviarne

PREČO JE PASÉ UVAŽOVAŤ O AKEJKOĽVEK INEJ KÁVE AKO O VÝBERE?

Pri dobrej káve vždy viete, odkiaľ pochádza. Na etikete je uvedená krajina pôvodu, región a meno farmára, ktorý ju vypestoval. Viete, ktos kávou pracoval, ako bola vypestovaná, kde bola skladovaná a ako bola dovezená.

MÔŽETE SA VENOVAŤ BUĎ KVALITE, ALEBO KVANTITE.

Ak uvažujete o kúpe priemyselnej kávy z veľkoobchodu, veľa od nej nečakajte.Prečo?Pretože pri takomto objeme kávy ju veľké spoločnosti potrebujú nakúpiť čo najlacnejšie a potom ju predávať s čo najvyššoumaržou. Často to znamená, že spoločnosť kupuje chybnú alebo starú kávu.

Čo robíte, aby ste tieto vady zakryli? Pražíte ju dlho a tvrdo. Aký je výsledok? Prepražená káva, ktorá stráca svoje špecifické chute, jej aróma nemusí byť vôbec príjemná, je horká a mastná. Je to preto, lebo oleje, ktoré majú zostať vo vnútri zrna, sa počas praženia dostávajú na povrch. V dôsledku toho je takmer jedno, ktorú značku pijete.

AKO SI VYBRAŤ KÁVU A DODÁVATEĽA?

Už viete, prečo musíte podávať kvalitnú kávu. Ako však spoznáte, ktorá káva je skutočne kvalitná? Kde ju získať? Aký pôvod, stupeň praženia a chuťové profily budú najlepšie zodpovedať vášmu menu a imidžu, ktorý chcete budovať? S tým všetkým vám môžeme pomôcť. Čítajte ďalej!

KRITÉRIÁ VÝBERU KÁVY

Pri výbere kávy venujte osobitnú pozornosť čerstvosti, tomu, či má káva uvedený pôvod, ako plánujete kávu pripraviť a napokon, akú očakávate výslednú chuť.

Ak ste vo svete výberovej kávy nováčikom, určite sa oplatí zvážiť spoluprácu s miestnou pražiarňou z niekoľkých dôvodov:

  1. Podporíte ekonomiku vo svojom regióne.
  2. Nadviažete priateľské vzťahy a vzájomnú dôveru.
  3. Budete rovnocennými partnermi.
  4. S pomocou profesionálov si budete môcť vybrať tú najlepšiu možnú kávu pre svoje potreby.
  5. Tým sa však dohoda nekončí. Malá pražiareň vám bude vždy k dispozícii, ak to budete potrebovať.

Ak máte možnosť, požiadajte o vzorky kávy z pražiarne. Najlepší spôsob, ako lepšie spoznať rôzne chute kávy, je zúčastniť sa na kávovom cuppingu.

Koleso ochutnávačov kávy SCAA

Vedeli ste, že v našej pražiarni vám môžeme kávu prispôsobiť? Samozrejme, poskytujeme aj školenia a pomoc pri akýchkoľvek technických a servisných problémoch.

AKO SPOZNAŤ DOBRÚ KÁVU

Nemusíte byť certifikovaný odborník, aby ste spoznali kvalitnú kávu. Stačí si zapamätať tieto jednoduché pravidlá.

  1. Zrnká by nemali byť nedostatočne pražené (príliš svetlé) ani prepražené (príliš tmavé až mastné).
  2. Zrnká by mali byť celé, rovnakej veľkosti a farby. Zrná by nemali byť deformované ani úlomky.
  3. V kvalitnej zrnkovej káve nenájdete zrná napadnuté hmyzom, vetvičky ani kamene.
  4. Kvalitné kávové zrná majú výraznú arómu a vôňu. Ak kávu necítite, nebude vám chutiť.
  5. Riaďte sa svojím pocitom. Káva je ako váš partner - vyzerá pekne a omamne vonia. Okamžite si ju zamilujete.

Nezabudnite! Výber kávy rozhodne nie je jednorazová záležitosť. Výber ponúkanej kávy sa mení podľa úrody. Je dobré opýtať sa miestnej pražiarne, ktoré kávy majú práve sezónu.