Clever Dripper a jeho príprava

KOMU BY SA HODIL ŠIKOVNÝ KVAPKOVAČ?

Ak ste milovníkom českého turka, ale uvedomujete si, že to nie je tá najlepšia alebo najzdravšia verzia kávy, je pre vás určený clever dripper. Príprava kávy v clever dripperi je jednoduchá, rýchla a lacná. A čo je najdôležitejšie, keď raz vstúpite do sveta alternatívnej prípravy kávy, budete chcieť objavovať ďalšie a ďalšie metódy.

Ak však hľadáte možnosť, ktorá vám poskytne väčšiu flexibilitu a experimentovanie s kávou, odporúčame vám radšej kávovar V60. Káva v šikovnom dripperi akoby sa kúpala, zatiaľ čo káva v kávovare V60 tečie, čo spôsobuje lepšiu extrakciu z kávy.

Filtrovanie je užitočné na zvýraznenie komplexnosti kávy. Má tendenciu zvýrazňovať jemné chute a arómy.

Najťažšou časťou prípravy kávy v clever dripperi je len sledovanie časovača. Varenie kávy v clever dripperi je naozaj jednoduché. Stačí zaliať kávu vodou, odmerať čas a potom vysypať lahodnú kávu priamo do šálky. Je to takmer ako kúzlo.

PRE KOHO NIE JE CLEVER DRIPPER VHODNÝ?

  • Ak nemáte radi príliš ovocné chute kávy, ale dávate prednosť plnším, silnejším a horkejším kávam.
  • Ste milovníkom espressa, malých a silných káv. Pre vás je moka kanvica ideálna ako alternatívna príprava.
  • Varíte kávu pre viacero osôb. Chytrý dripper je k dispozícii v dvoch veľkostiach (na 1 - 2 šálky kávy alebo na 3 až 4 šálky). Ak teda máte doma kávičkárov, clever dripper vám nebude stačiť. V takom prípade odporúčame napríklad kávovar Chemex alebo elektrický dripper.

PRÍPRAVA

Budete potrebovať:

POSTUP:

  1. Voda by nemala byť úplne vriaca, najlepšie 98 °C.
  2. Vložte papierový filter dosvojho smart drippera a prepláchnite ho ohriatou vodou, potom vodu vylejte.
  3. Umiestnite clever dripper na vynulovanú váhu, použite 20 g kávy a pekne ju zarovnajte do filtra.
  4. Vynulujte váhu a zapnite stopky, rovnomerne a čo najrýchlejšie nalejte 330 g vody na kávu.
  5. Kávu jemne premiešajte lyžičkou a zakryte viečkom.
  6. Po 2 - 3 minútach položte clever dripper na karafu alebo hrnček, jemne rozlomte vrchnú kôru logera a nechajte kávu odkvapkať do hrnčeka.
  7. Káva by mala odkvapkať najneskôr do 1 minúty, ak to trvá dlhšie, nastavte mlynček na hrubšie mletie.

NA ČO SI TREBA DÁVAŤ POZOR

Vspodnej časti šikovného odkvapkávača sa nachádza blokovací mechanizmus, ktorý udržiava kávu, kým ho sami neuvoľníte. To vám poskytuje určitú mieru kontroly a je len na vás, ako dlho necháte kávu v horúcej vode lúhovať.

Pokiaľ ide o lúhovanie kávy v horúcej vode, čím dlhšie ju necháte extrahovať, tým bude káva horkejšia. Odporúčaná dĺžka lúhovania je 2 až 3 minúty. Toto je dobrý východiskový bod, aby ste si našli preferovanú dĺžku lúhovania a získali tú najlepšiu chuť kávy.

Tak ako pri každej príprave kávy je potrebné mať presne odmerané množstvo kávy a vody, čo pri šikovnom dripperi nie je také potrebné ako napríklad pri kávovareV60. Rovnako vám clever dripper dáva trochu voľnosti pri hrubosti mletia. Clever dripper nie je taký citlivý na hrubosť mletia ako iné metódy filtrácie.

IDEÁLNY NA CESTY

Ak často cestujete, clever dripper je skvelou voľbou z niekoľkých dôvodov. Po prvé, je vyrobený z plastu, takže sa nemusíte obávať, že sa vám v batohu rozbije. Po druhé, je ľahký a po tretie, skvelú kávu si budete môcť pripraviť aj na vrchole hory. Len si nezabudnite pribaliť filtre.