Domáci mlynček na filtrovanú kávu Fellow ODE grind [recenzia]

KOLEGOVIA BARISTA ČAJNÍKY, KÁVOVÉ DŽBÁNY A TERAZ MLYNČEK NA FILTROVANÚ KÁVU Z

Najprv začnime so samotnou spoločnosťou Fellow, ktorá stojí za týmto mlynčekom. Ide o značku baristických potrieb z USA. Ak nie ste vo svete kávy úplnými nováčikmi, určite ste si všimli baristické kanvice Fellow, ktoré sú špičkou medzi baristickými kanvicami. Najmä model EKG, ktorý ponúka funkciu prehrievania alebo nastavenie teploty.

Známe sú aj ichvákuové nádoby na kávu alebo nástavec Prismo pre Aeropress. Ponúkajú však napríklad aj súpravu na prelievanie alebo termohrnčeky. Dá sa teda povedať, že posledná vec, ktorá kolegovi v ich kávovom príslušenstve chýbala, bol mlynček.

DIZAJNOVÁ SPOLOČNOSŤ FELLOW JEDNODUCHO VIE, AKO NA TO.

To, prečo si tento mlynček nezmýlite s inými, je určite jeho dizajn. Spoločnosť Fellow sa vo všetkých svojich výrobkoch snaží o minimalistický a elegantný dizajn a mlynček ODE nie je výnimkou. Matný čierny mlynček sa skladá zo základne, na ktorej prednej strane nájdeme tlačidlo vypnutia/zapnutia. Na základni sa nachádza nádoba na mletú kávu, tá dokonale zapadá vďaka magnetu umiestnenému na dne nádoby. Na prednej strane tela mlynčeka sa potom nachádza veľké koliesko, ktoré slúži na nastavenie hrubosti, ale k tomu sa dostaneme podrobnejšie neskôr. Na hornej strane tela sa potom nachádza násypka, ktorá pojme až 80 g kávových zŕn. Celkovo je mlynček určený na jednorazové dávkovanie, takže žiadne mletie do zásoby a vždy pekne čerstvá káva.

Magnet na základni a na spodnej časti nádobky na mletú kávu zaisťuje, že nádobka do mlynčeka dokonale zapadne. To je praktické napríklad aj pri vážení kávy. Vo vnútri nájdete aj rysku na 20 g, 40 g, 60 g a 80 g. Zdroj: fellowproducts.com

Hoci sa to na prvý pohľad z obrázkov nezdá, mlynček je pomerne malý a ľahko sa zmestí na kuchynskú linku spolu s ostatným príslušenstvom. V skutočnosti meria len 24 cm. Ide však orobustný kúsok, ktorý váži 4,5 kg. Telo je vyrobené z kvalitného hliníka a násypka je plastová.

NASTAVENIE HRUBOSTI MLETIA NA MLYNČEKU ODE

Na úvodtreba spomenúť, že ide omlynček určený len na mletie filtračnej kávy, v žiadnom prípade nebude mlieť kávu na espresso. Ako som už zdôraz nil,hrubosť mletia sa nastavuje pomocou otočného voliča na prednej strane. Ide o veľmi jednoduché nastavenie. Ak neviete, akú hrubosť zvoliť, na spodnej strane veka násypky nájdete menší volič, ktorý vám ukáže, akú hrubosť by ste mali na danú kávu zvoliť.

Napínač, ktorý sa nachádza na spodnej časti veka násypky, vám môže pomôcť v začiatkoch, ale časom budete musieť sami zistiť, aká konkrétna hrubosť vám pre danú prípravu vyhovuje. Zdroj: Erin Agius | unsplash.com

Na výber jecelkovo 31 hrubostí, čo rozhodne nie je málo. V spoločnosti Fellow použili ploché kamene z nehrdzavejúcej ocele, ktoré sú pre elektrický mlynček skvelou voľbou. Pri nastavovaní hrubosti pre Aeropress alebo V60 možno budete musieť použiť o niečo jemnejšiu hrubosť, než odporúča spoločnosť Fellow, pretože medzery medzi zubami sú pomerne široké. To vám však nezabráni namlieť si kávu do dokonalej šálky filtrovanej kávy. Tieto drobné nedostatky však vynahradí svojou tichosťou a rýchlosťou, v čom môže konkurovať aj tým najlepším domácim mlynčekom.

Tvrdosť vodymá tiež vplyv na extrakciu kávy . Správne množstvo minerálov, ako je vápnik a horčík, môže pomôcť pri extrakcii kávy. Horčík pomáha vytvárať ovocnejšie a ostrejšie chute. Vápnik zvýrazňuje krémové tóny, ale má tiež väčšiu tendenciu usadzovať sa v kôstke. Veľké množstvo minerálov však znemožňuje vytvoriť šálku s vyváženou chuťou.

PROCES MLETIA A FUNKČNOSŤ ELEKTRICKÉHO MLYNČEKA KOLEGA Z

Nakoniec sa venujme funkčnosti mlynčeka a celému procesu mletia. Pred mletím je potrebné zvážiť kávu nabaristickej váhe. Mlynček nemá žiadne nastavenie času mletia, ale to nie je až taká komplikácia. Okrem toho vám smnožstvom použitej kávy pomôže aj spomínaná funkcia v nádobe na mletú kávu.

Zrnká potom nasypete do zásobníka a potom už len stlačíte tlačidlo štart. KávovarODE má funkciu samočinného vypnutia. Tá funguje na princípe, že keď mlynček zistí, že medzi kameňmi už nie sú žiadne zrná, vypne sa. Ak sa však zrno medzi kameňmi trochu rozseká, môže trvať až 15 sekúnd, kým sa sám vypne.

Skôr ako sa rozhodnete vybrať nádobu na mletú kávu, je dobré použiť klepáčik na strane vedľa kolieska na nastavenie hrubosti. Tento gombík zvyčajne uvidíte na veľkých profesionálnych mlynčekoch v kaviarňach. A na čo slúži? Pomáha dostať zvyšky mletej kávy z mlynčeka. Problém s puklicou na mlynčekoch ODE však spočíva v tom, že nefunguje na 100 % a zvyšky kávy z mlynčeka vypadnú aj po vybratí nádoby.

Mlynček ODE ako ďalší zdôrazňuje dôraz na dizajn, ktorý značka Fellow kladie. Okrem iného príslušenstva tejto značky jednoducho skvele vyzerá. Zdroj: fellowproducts.com

Čo však musím oceniť , súzarážky v zásobníku, ktoré zabraňujú tomu, aby vaša káva skončila všade. Mlynček navyše melie veľmi rýchlo a v porovnaní s inými mlynčekmi je aj tichý.

Aj údržba mlynčeka je akási jednoduchá. Ku kameňom sa dostanete jednoduchým odňatím prednej strany s kolieskom a stupnicou hrubosti.

Ďalšia drobnosť, s ktorou mlynček ODE trochu zápasí, je statická elektrina v mletej káve. Tá sa nachádza v nádobe aj prilepená na stenách. S tým by vám však mal pomôcť jednoduchý trik od odborníka na kávu Jamesa Hoffmana, ktorý radí, aby ste pred mletím namočili úchopnú časť lyžice do vody a premiešali ňou zrná. Toto malé množstvo vody pomáha zmierniť statickú elektrinu.

DRAHŠÍ MLYNČEK KOLEGA S UNIKÁTNYM DIZAJNOM

Cena tohto mlynčeka nie je najmenšia a pohybuje sa okolo hranice pod 10 000 eur. Zákazník si bezpochyby priplatí za jedinečný dizajn, pretože mlynček ODE sa líši od iných domácich mlynčekov na filtrovanú kávu, ako sú Wilfa Svart alebo Baratza Encore. Na druhej strane treba poznamenať, že ODE je vyrobený z vysoko kvalitných materiálov.

OPLATÍ SA KÚPIŤ DOMÁCI MLYNČEK NA KÁVU OD

Teraz sa teda dostávame k otázke, či má zmysel kupovať mlynček ODE? Ak je pre vás dôležitý dizajn, ste fanúšikom iných výrobkov Fellow, nemáte extrémne vysoké nároky na jemnú hrubosť mletia pre Aeropress alebo nebodaj Jazz a hľadáte mlynček primárne k domácemu prekapávaču, Chemexu alebo Toddy, budete s ODE úplne spokojní.

Ak je pre vás dôležitejšia napríklad cena a na dizajn si až tak nepotrpíte, na trhu pravdepodobne nájdete elektrické mlynčeky, ktoré ponúkajú rovnaké funkcie, ale za menej peňazí.

Odporúčané produkty3