Dva kotly vs. výmenník tepla v kávovare

ČO ZNAMENÁ VÝKONNÝ KÁVOVAR

Pákový kávovar pracuje špecifickým spôsobom , ktorý umožňujeextrakciu kávy v portafiltri s horúcou vodou pod určitým tlakom. Tlak v kávovare sa dosahuje pomocou vibračného alebo rotačného čerpadla. Dva najobľúbenejšie systémy ohrevu vody v kávovare sú použitie dvoch bojlerov alebo bojleru s výmenníkom tepla.

Výkon kávovaru na espresso je zvyčajne určený výkonom vykurovacieho telesa a tiež kapacitou, t. j. objemom horúcej vody a pary, ktorý je kávovar schopný dodať. Kávovar s vyššou kapacitou teda znamená možnosť pripraviť viac káv za sebou a tiež rýchlejšiu funkciu parnej trysky.

Pri extrakcii espressa je dôležité kontrolovať nielenpraženú kávu, ale aj vodu - jej zloženie (ktoré vám pomôžu upraviť systémy filtrácie vody) a teplotu. Presná kontrola a stabilita teploty vody dáva baristovi šancu dosiahnuť najlepšie extrakcie. A to opakovane. Čo teda zabezpečí presnú a stabilnú teplotu vody v kávovare?

VÝMENNÍK TEPLA V KÁVOVARE

Jedným z tepelných systémov používaných v kávovaroch jebojler s výmenníkom tepla. Kávovar Nuova Simonelli Musica ho má napríklad zabudovaný . Ako funguje v praxi? Vo vnútri kávovaru sa nachádzajeden veľký dvojlitrový bojler na ohrev vody. Vnútri kotla prechádza výmenník tepla, z ktorého voda putuje do hlavy kávovaru.

Veľký bojler v kávovare znamená aj viac ako dostatok pary na prípravu obľúbených mliečnych kávových nápojov. S kávovarom NS Musica tak môžete pripravovať latte za latte pre celú rodinu. Voda a para vám jednoducho nedôjdu. Z hľadiska kapacity by teda bola požiadavka na výkon splnená. A čo udržiavanie teplotnej stability?

Výmenník tepla zabezpečuje prívod vody steplotou vhodnou na prípravu espressa. Na rozdiel od kávovarov s jedným bojlerom, ale bez výmenníka teploty, nemusíte nastavovať ohrev podľa fázy prípravy. Teda či pripravujete kávu alebo mlieko, a teda prepínať medzi funkciami bojlera. Preto je stabilita teploty kávovarov s výmenníkom presnejšia.

Stále sa všaknachádza v určitom teplotnom rozsahu, ktorý sa môže meniť pri každej káve. A tak sa každé espresso môžemierne líšiť, pretože tento spôsob ohrevu vody nedokáže zamerať konkrétnu teplotu vody a presne ju udržať pri každom ďalšom espresse.

DVA BOJLERY V KÁVOVARE

Na rozdiel odtohto systému dobre fungujú kávovary s dvoma samostatnými bojlermi. Opäť mám k dispozícii ukážku takéhoto kávovaru z našej ponuky. Presný kávovar Lelit Bianca. Tento kávovar má pod kapotou nie jeden, ale dva bojlery s rôznymi funkciami.

O niečo väčší bojler sa stará o horúcu vodu vo vydávači a predovšetkým o paru pre parnú trysku na šľahanie mlieka. Druhý - menší bojler má za úlohu ohrievať vodu na espresso. Vďaka termostatu a samostatnému bojleru je kávovar Lelit Bianca schopný udržiavať konštantnú teplotu vody na prípravu kávy. To vám umožní pripraviť kávu pri najvhodnejšej teplote, pretože aj malý posun na teplomere môže mať veľký vplyv na chuť kávy.

Kávovar s dvojitým bojlerom je zvyčajne drahší kúsok. Chýba mu tiež kompaktnosť, čo sa o kávovare Bianca nedá celkom povedať, pretože si zachováva kompaktné rozmery aj s dvoma bojlermi vo vnútri. Aj s o niečo menším parným kotlom dokáže pripraviť niekoľko kapučín za sebou. Najväčšou výhodou je príprava kávy na profesionálnej úrovni a možnosť experimentovať s jedinečnými kávami "single origin".

KTORÝ KÁVOVAR SI VYBRAŤ?

Oba tieto typy kávovarov spĺňajú požiadavky na kvalitný kávovar na espresso. A rozhodnutie je potom skôr o tom, či využiťmožnosť presného definovania parametrov extrakcie, napríklad teploty vody . Alebo či vyberáte schopný kávovar do domácnosti plnej kávičkárov, kde presnosť prevažuje nad praktickosťou .

Oba vami vybrané kávovary sú však vysoko výkonné domáce kávovary na prípravu naozaj dobrej kávy, ktoré pochádzajú od majstrov - z dielní, ktoré vyrábajú profesionálne pákové kávovary