Exkluzívne drahé kávy - prečo ich pražiarne kupujú

AKO TO VŠETKO FUNGUJE

Väčšina káv z tendrov má vysokú predajnú cenu, pretože vyhrala rôzne súťaže alebo ceny. Jordan Dabov je generálnym riaditeľom bulharskej pražiarne Dabov Special Coffee a vysvetľuje, že drahé, exkluzívne kávy sa predávajú na aukciách, ako sú Best of Panama (BoP) alebo Cup of Excellence (CoE).

Best of Panama je súťaž, v ktorej sa hodnotia dávky kávy od panamských výrobcov podľa ich kvality a potom sa predávajú na aukcii. Hacienda La Esmeralda je rodinná farma, ktorá ako prvá predstavila kávu Geisha v rámci BoP, čím sa začal trend drahých káv predávaných na aukcii a inšpirovala ďalších výrobcov, aby ju začali pestovať.

Ďalšou prestížnou súťažou je Cup of Excellence. V nej sa desať najlepších káv cupuje najmenej 120-krát a hodnotia sa vlastnosti, ako je chuť, aróma a celková vyváženosť kávy. Minulý rok Jordánsko zaplatilo 120 USD ( približne 2 600 000 Kč) za 500 gramov honduraskej kávy, ktorá získala prvé miesto v súťaži Cup of Excellence.

Výrobcom často trvá dlho, kým sa rozhodnú, ktorú kávu prihlásiť do súťaže. Zvyčajne sa najprv hodnotí na miestnej súťaži a až potom postupuje do ďalšieho kola, na ktorom sa zúčastňujú medzinárodní porotcovia a proces auditu, ktorý má zabezpečiť nestrannosť hodnotenia. Ľudia, ktorí tieto drahé kávy kupujú, musia tiež prejsť prísnym schvaľovacím procesom, ktorý závisí od faktorov, ako je ich povesť a schopnosť zabezpečiť platbu za kávu.

Väčšina aukcií a súťaží vyžaduje, aby kávy dosiahli určitý počet bodov, ktoré odôvodňujú ich cenu. Wilford Lamastus Jr. vedie spoločnosť Lamastus Family Estates, skupinu kaviarní v Paname, ktorá bola založená v roku 1918. Kávy jeho rodiny získali viacero ocenení BoP a od roku 2016 získali päť prvých miest v kategórii Geisha. V rokoch 2019 a 2020 majú na konte aj ocenenia Panama's Brewers Cup.

Wilford hovorí, že výrobcovia, ktorí v minulosti získali za svoje kávy ocenenia v súťažiach, často posielajú vzorky kupujúcim pred súkromnými aukciami, aby vytvorili "ponukovú vojnu", ktorá zvyšuje ceny určitých položiek.


VÝBEROVÁ KÁVA = ŠPECIALIZOVANÁ PRAŽIAREŇ

Pražiarne sú primárnymi zákazníkmi a o tieto kávy sa zaujíma aj čoraz viac priamych spotrebiteľov. Ibrahim Al Mallouhi zo Spojených arabských emirátov, ktorý vyhral šampionát pivovarníkov v roku 2018 a majiteľ spoločnosti The Espresso Lab v Dubaji. Nedávno kúpil šaržu č. 105 kávy Joseph Brodsky Signature od spoločnosti Ninety Plus za 10 000 USD ( čo je približne 220 230 Sk) za kilogram.

Ibrahim upozorňuje, že hoci drahé kávy môžu mať úžasné chuťové profily a ponúknuť zákazníkom jedinečný zážitok, mali by ich pražiť skúsení a kvalifikovaní pražiari. Títo pražiari by podľa neho mali svoje zručnosti zdokonaľovať experimentovaním. To pomôže vyzdvihnúť najlepšiu kvalitu kávy a poučiť spotrebiteľov o jej pôvode. Ako hovorí Jordan, pražiar je mostom medzi výrobcami kávy (skutočnými hviezdami na scéne kvalitnej kávy) a ich spotrebiteľmi.

AKO VÝROBCOVIA VYUŽÍVAJÚ PENIAZE, KTORÉ ZÍSKAJÚ Z PREDANEJ KÁVY

Vysoké ceny kávy umožňujú jej producentom zlepšiť výrobu a celý proces pestovania kávy. Môžu si dovoliť investovať do školení, vybavenia a ďalších zlepšení. To podporí ďalšie inovácie a nové postupy, ktorých výsledkom sú výrobky vysokej kvality.

Spoločnosť Wilford dúfa, že predaj týchto káv zvýši aj ceny, ktoré za svoju kávu dostávajú všetci výrobcovia, čo pomôže vypestovať dokonalejšie kávy a zvýšiť zisky všetkých zúčastnených.

V roku 2004 zvíťazila v súťaži BoP prvá káva Geisha, ktorá sa vydražila za 21 USD ( približne 500 tis. Sk) za 500 gramov, čo sa predtým nikdy nestalo. Odvtedy sa ceny výberovej kávy každoročne zvyšovali. Krivky cien kávy stúpajú, čo pridáva odvetviu oveľa väčšiu hodnotu.

Aby výrobcovia získali prístup k týmto výhodám, budú sa musieť zamerať na zlepšenie kvality svojej kávy a nielen na vytváranie jedinečných alebo vzácnych dávok kávy.

AKO PRAŽIARNE VYUŽÍVAJÚ VÝHODY DRAHÝCH VÝBEROVÝCH KÁV

Pražiarne síce nakupujú drahé kávy, ktoré si priamy spotrebiteľ nemôže dovoliť, ale získavajú aj ďalšie výhody. Nákupom drahých, špičkových výberových káv pomáhajú pražiarne zviditeľniť sa v médiách. Nákup exkluzívneho výberu kávy zabezpečí pražiarni medzinárodný záujem a publicitu, ktorú by si inak musela zaplatiť sama.

Výsledná publicita, ktorú víťazná káva vyvolá vo svete, môže zvýšiť dopyt v pražiarni nielen po tejto konkrétnej káve, ale aj po iných. Jedna exkluzívna káva totiž môže vyvolať dojem, že všetky ostatné kávy v pražiarni sú kvalitné, a tým zvýšiť povedomie o pražiarni.

Ďalším spôsobom, ako môžu pražiarne využívať luxusné výbery, je prihlasovanie káv do prestížnych baristických súťaží, čím opäť rozšíria povedomie o svojej značke.

ZHRNUTIE

Drahé výberové kávy už dnes zohrávajú významnú úlohu na trhu s výberovou kávou, z čoho profitujú výrobcovia, ktorí ich pestujú, a pražiarne, ktoré ich nakupujú a následne pražia. Ich výroba a nákup môžu byť nákladné, ale pomáhajú upozorniť na úsilie výrobcov a hodnotu výberových káv pri každom predaji.

Hoci medializácia, ktorú takýto nákup vyvoláva, môže byť pre pražiarne prínosom, pozornosť by sa mala venovať konečnej cene, ktorú je pražiareň ochotná zaplatiť, s ohľadom na pomer kvality kávy. Pražiarne a iné subjekty, ktoré chcú kupovať drahú kávu, by sa mali uistiť, že káva je skutočne kvalitná a chutná, a nezakladať svoj nákup len na marketingu a reklame, ktorú môžu získať.