História kávy v Paname

Príchod kávy do Panamy

História panamskej kávy sa začala písať, keď sa koncom 19. storočia v regióne usadilieurópski prisťahovalci a priniesli so sebou kávu. Provincia Chiriqui (Údolie Mesiaca v jazyku pôvodných obyvateľov, ktorí kedysi obývali túto oblasť), ktorá sa nachádza na západnom konci krajiny, bola oblasťou, kdesa káva objavila ako prvá. Dnes tu žijú dva domorodé kmene, ktoré hrajú dôležitú úlohu v pestovaní kávy, pochádzajúce z Chiriqui - Ngobe a Bugle - a v tejto provincii sa nachádzajú dve hlavné kávové oblasti Boquete a Volcán.

Oblasti pestovania a spracovania kávy

V súčasnosti sa v nadmorskej výške od 1 000 do 1 600 m n. m. nachádzajú najmä tri oblasti produkcie kávy, pričom najstaršia a najznámejšia je Boquete. Okrem Boquete je tu oblasť Volcán na strmých juhozápadných svahoch Volcán Barú a poslednou je Renacimiento, najmenej známa oblasť vzhľadom na svoju odľahlú polohu. Niektoré dôležité faktory v blaste prispievajú ku kvalite, najmä v prípade Boquete a Volcánu je dobrá dopravná a spracovateľská infraštruktúra vrátane výnimočných staníc na mokré spracovanie a suchých mlynov.

Geografický opis

Územie Panamy je celkom jedinečné vďaka hornatým oblastiam a sopečnej pôde bohatej na živiny, ktoré spolu vytvárajú početné mikroklímy v celej krajine. Vetry vanúce cez hory zo severu vytvárajú jemnú hmlu nazývanú bajareque, ktorá pôsobí ako obrovský klimatizačný prostriedok, spomaľuje dozrievanie kávových čerešní a prispieva k sladkej a zdravej chuti.

Odrody

Podľa USDA produkcia v Paname od polovice 90. rokov minulého storočia neustále klesá, keď dosiahla vrcholnú úroveň približne 200 000 vriec ročne. V rokoch 2014 - 2015 tento počet neustále klesal až na 95 000 vriec (z ktorých sa takmer polovica vyváža). Mnohé z najdôležitejších poľnohospodárskych podnikov v krajine však prosperujú. Vulkanická pôda, nadmorská výška a klimatické podmienky Panamy ponúkajú ideálne prostredie na výrobu kvalitnej kávy. Samozrejme, práve toto ideálne prostredie a povesť kvality viedli poľnohospodárov k pestovaniu odrôd vynikajúcej chuti, ako sú Caturra, Typica, Bourbon, Catuai, San Ramon a, samozrejme, Geisha, ktoré pomohli dostať Panamu na mapu, pokiaľ ide o kvalitnú kávu.

Pozornosť venovaná detailom

Jedným z hlavných dôvodov rozruchu okolo panamskej kávy je pozornosť venovaná detailom počas celého procesu , od zberu, údržby farmy až po spracovanie. Panamské kávy sú tiež známe výrobou malých šarží, čo je dôsledkom malého rozsahu jednotlivých fariem a konečných nákladov na kávu, ktoré farmy dostávajú.

Príbeh kávy Geisha v Paname

Odroda Geisha, ktorá je synonymom vynikajúcej kvality, pochádza z Etiópie a do Panamy bola prvýkrát dovezená z poľnohospodárskej výskumnej stanice CATIE v Kostarike v roku 1963 v nádeji, že bude odolná voči dvom typom hrdzavosti listov kávy, ktoré v tom čase postihovali úrodu v Strednej Amerike. Prvé pokusy o pestovanie tejto silnej odrody, ktorej sa darí vo vysokých nadmorských výškach, neboli úspešné. Výsadba stromov v nízkych nadmorských výškach, kde je výskyt hrdze najpravdepodobnejší, bola neúspešná, čo malo za následok kávu s nízkou chuťou. Odroda sa na desaťročia vytratila - hoci niektoré odrody prežili na niekoľkých farmách v Kostarike a Paname, ich čerešne sa zmiešali s ostatnou úrodou a ich charakteristická chuť sa stratila.

Gejša v centre pozornosti

Geisha bola "znovuobjavená"až v roku 2004, keď priekopnícka panamská farma (Finca Esmeralda) vyčlenila produkciu zo svojich stromov Geisha a prihlásila zrná do súťaže Taste of Panama coffee. Geisha nielenže zvíťazila, ale jej výnimočný profil - pripomínajúci skôr kvalitnú Yirgacheffe - ohúril výrobcov. Odvtedy je Panama známa svojou vysokokvalitnou kávou Geisha/Gesha vďaka inšpirácii a podpore, ktorú tím Finca Esmerelda poskytol ostatným pestovateľom.

Investície do fariem

V minulosti a aj dnes je Panama známa tým, že ľudia z celého sveta prichádzajú investovať do kávových fariem. Je to atraktívna investícia nielen kvôli lahodnej káve, ktorú krajina sľubuje, ale aj kvôli úchvatným prírodným scenériám. Tieto investície však ohrozujú aj výklenkový kávový priemysel, pretože s rastúcimi cenami pôdy a rozširovaním novej výstavby na vidieku sa zvyšuje tlak na farmy.