Káva a fajka. Ako si vybrať v shisha bare

Boom s vodnými fajkami

Svet vodných fajok v posledných rokoch veľmi pokročil, od veľkého rozmachu sortimentu tabakov, cez štýly nabíjania až po samotné fajky a príslušenstvo.

Najväčším lákadlom vodnej fajky nie je jej ozdobný dizajn. Je to príjemná chuť, ktorú získate zo zmesi tabaku, melasy, medu, ovocnej drene a ďalších príchutí, ako je kokos alebo mäta.

Prečo sú fajky v súčasnosti také moderné?

"Česká republika je jednou z najviac sa rozvíjajúcich fajkárskych komunít na svete. Myslím, že aj historicky mali Česi k fajkám a čajovniam blízko. Dnešné shisha bary sa len prispôsobili súčasnej dobe, keď zákazníci okrem relaxu pri fajke radi popíjajú aj iné nápoje ako čaj (čo ľudia v dnešnej uponáhľanej dobe vyhľadávajú, čo je podľa mňa odpoveď na otázku)." hovorí majiteľ frýdecko-místeckého Shisha Relax Baru Láďa Fabík.

Vodné fajky sú veľmi obľúbené najmä medzi mladými ľuďmi a študentmi. Štúdie ukazujú, že22 % až 40 % vysokoškolákov je užívateľmi vodných fajok. 38 % ľudí vo veku 18-24 rokov si každý deň vychutnáva kávu podľa vlastného výberu.

Cieľová skupina obchodov s fajkami a kaviarní s výberovou kávou je dosť podobná. Fajčiari navštevujú často aj kaviarne. Takže prepojenie týchto dvoch odvetví by mohlo byť dvojitou výhrou.

Vznik a vývoj sishy

Šiša v podobe, v akej ju poznáme , existuje už približne päťsto rokov. Pôvod shishy pochádza zo severozápadnej Indie z oblastí Radžastanu a Gudžarátu, ktoré sa nachádzajú v blízkosti pakistanských hraníc.

Hoci boli vodné fajky v arabských krajinách spočiatku zakázané, v priebehu rokov sa z nich stala kultúrna hodnota. Znamenalivyvážený spôsob života, pohostinnosť a družnosť.

Ako naznačuje perzský názov nargile, fajka sa pôvodne čiastočne vyrábala z kokosových orechov. Tieto vodné fajky boli jednoduché, primitívne, robustnej konštrukcie a boli určené predovšetkým na fajčenie opia a hašiša.

Šiša a káva

Šiša sa v arabských krajinách fajčila odjakživa, často v kaviarňach. To možno považovať za prvé stretnutie kávy s fajkou.

Fajčenie fajky sa považovalo za spoločenskú udalosť, ktorá spája rodinu a priateľov. A aby boli tieto udalosti ešte výnimočnejšie, pila sa káva alebo čaj a sprevádzali ich sladkosti a pečivo.

S Ladom sme urobili rozhovor z viacerých dôvodov, nielenže je to dobrý priateľ a majiteľ skvelého shisha baru, ale je aj certifikovaný barista a milovník kávy.

Aké je to byť majiteľom shisha baru a baristom zároveň?

"Vždy musíte vedieť aspoň základy k veciam, ktoré sa v podniku pripravujú. Úprimne povedané, baristom by som sa asi nenazval, momentálne nie je v mojich silách sledovať kávové trendy a dopĺňať si vedomosti o kávovom svete. Jedna vec je pripraviť dobrú kávu v bare, druhá vec je byť baristom," odpovedá Láďa.

Aktuálna ponuka kávy v pipe baroch

V Láďovom shisha bare momentálne nie sú verní jednej značke kávy, ale skúšajú, čo im padne do oka. A našu kávu už vyskúšali.

"Kúpeľná káva, ktorú sme mali, bola podľa mňa vhodnejšia na espresso ako na cappuccino a latté. V našom bare je predaj espressa minimálny, verím, že je to aj preto, že fajka sa fajčí vyše 1,5 hodiny a ľudia espresso vypijú za minútu. Riešil som to s bratom a nabudúce si od vás zaobstaráme iné zrno a bude to v poriadku ???? ."

Prepojenie kávy a fajky. Prečo?

Podľa Lada by prepojenie fajky s kávou dávalo zmysel. Jediný problém vidí v čase, pre ako dlho piť kávu a ako dlho fajčiť fajku. Z tohto dôvodu nemôže mať shisha bar ani polovičný predaj kávy ako kaviareň.

"Osobne sa už nejaký čas pohrávam s myšlienkou zaviesť filtrovanú kávu, myslím si, že to môže byť spôsob, ako spojiť fajku a kávu," dodáva Lada.

Ako to urobiť?

Ak chceme doshisha barov zaradiťvýber , lepšou možnosťou by bolo zvoliť cappuccino, latte alebo dokonca filtrovanú kávu, vzhľadom na dlhší čas strávený pri fajke.

Odporúčal by som zvoliť konzervatívnejšie kávové chuťové profily. S výberom správnej kávy vám pomôže naša pražiareň, ktorá vám môže odporučiť správnu kávu pre vás, vaše chute a vašu cieľovú skupinu.

Automatický dripper, teda kvalitná filtrovaná káva, môže byť správnou voľbou aj pre šišu bar pre tie dlhšie dúšky. Výhodou je, že obsluha kávu len pomelie a pridá vodu. Potom stačí kávu naliať do šálky. A môže sa naplno venovať hosťom a fajkám.

Vletných dňoch podobne funguje aj bežný Cold Brew alebo Nitro Cold Brew, kde stačí pustiť kohútik a máte kávu bez väčšej námahy.