Kávovar do kaviarne - nový alebo z druhej ruky?

DÔLEŽITÉ ASPEKTY PRI VÝBERE KÁVOVARU

Skôr ako si prečítate všetky výhody a nevýhody nového alebo použitého kávovaru, musíme objasniť, na aké aspekty sa zamerať pri výbere kávovaru. Samozrejme, hlavným faktorom je cena kávovaru a od nej sa odvíjajú funkcie kávovaru. Tie špičkové majú displeje, váhy aj všetko ostatné digitálne.

Na čo sa teda zamerať pri výbere kávovaru:

  • Koľko stupňov má voda vychádzajúca z kávovaru, dá sa nastaviť teplota?
  • Aký má kávovar tlak, dá sa regulovať? (Stabilný by mal byť 9 barov)
  • Čo mliečna tryska, ako rýchlo a pohodlne napení mlieko?
  • Či má manuálne alebo objemové dávkovanie.
  • Koľko hláv má kávovar - premyslite si, koľko káv na ňom budete počas dňa pripravovať.

Kávovar je srdcom kaviarne, preto si hneď na začiatku vyberte ten najlepší a taký, ktorý vám najviac vyhovuje.

VÝHODY A NEVÝHODY KÁVOVARU Z DRUHEJ RUKY

Vprvom rade, a to je najdôležitejšie, je výrazný cenový rozdiel medzi kávovarom z druhej ruky a novým kávovarom. Pri kávovare z druhej ruky môžete očakávať zľavu 20 - 60 % z pôvodnej ceny. Cena sa odvíja aj od stavu kávovaru, roku výroby a dĺžky používania.

Jedinou výnimkou sú použité kávovary, ktoré sa už nevyrábajú. Takýto kávovar preto môže byť buď extrémne lacný, alebo extrémne drahý. Predajca ho totiž nemá s čím porovnať. Buďte preto v tomto prípade opatrní. Zistite si o kávovare čo najviac informácií. Napríklad, či kávovar ešte vôbec niekto dokáže opraviť.

Použité kávovary sa predávajú súkromne alebo prostredníctvom burzy. Ak kupujete kávovar od súkromnej osoby, buďte obzvlášť opatrní a vždy sa uistite, že viete, čo kupujete.

Prvá vec, ktorú je potrebné skontrolovať, je, či kávovar skutočne funguje. Zapojte ho a uistite sa, že všetko funguje. Najlepšie je, ak má predávajúci kávovar stále v prevádzke, ísť priamo do kaviarne na kontrolu a zistiť, ako kávovar funguje.

Náklady na neustále opravy a nákup nových dielov pre kávovar z druhej ruky môžu byť vyššie, ako keby ste si kúpili nový kávovar.

Skontrolujte, či nie je poškodené potrubie. Uistite sa tiež, či sú kotly odvápnené. Skontrolujte aj barometer, či nie je upchatý.

Ak kupujete kávovar priamo od predajcu, skontrolujte všetky vyššie uvedené skutočnosti a tiež skontrolujte, či predajca ponúka údržbu kávovaru. Môže to byť za príplatok - z dobrého dôvodu - pretože u predajcu bude pravdepodobne vyššie riziko, že sa niečo pokazí.

Pri kávovare z druhej ruky nikdy neviete, ako často bol kávovar čistený a či bola použitá správna filtrácia vody.

Ak máte to šťastie a nájdete dobrý kávovar z druhej ruky, využite všetky výhody, ktoré prináša. Kúpa kávovaru z druhej ruky vám ušetrí pekný peniaz a pomôže vám znížiť náklady, ak sa používa v správnom prostredí - napríklad v kancelárii alebo v malej prevádzke, kde káva nie je prvoradá.

Pri kúpe použitého kávovaru vždy dobre preskúmajte, porovnávajte a pýtajte sa. Môže to zabrať veľa času, ale určite sa to oplatí.

PRENÁJOM KÁVOVARU Z DRUHEJ RUKY

Možno vás to prekvapí, ale prenájom repasovaného kávovaru je oveľa jednoduchší proces ako kúpa repasovaného kávovaru. Stále však musíte byť na pozore, aby ste našli dôveryhodného dodávateľa, ktorý sa potom o váš kávovar postará.

Dodávateľ renovovaného kávovaru prevezme zodpovednosť za údržbu a servis.

Stručne povedané, ak sa prenajatý kávovar pokazí, za jeho opravu je zodpovedný dodávateľ. Pokiaľ ste poškodenie kávovaru nespôsobili vy.

Či už si kúpite kávovar z druhej ruky alebo si ho len prenajmete, musíte byť počas celého procesu dostatočne opatrní a dôkladní. Potom budete spokojní s obchodom aj s výslednou chuťou kávy.

VÝHODY A NEVÝHODY NOVÉHO KÁVOVARU

Jednou z najväčších nevýhod kúpy nového kávovaru je cena. Kávovary sú drahý tovar a musíte si dobre premyslieť, koľko chcete do kávovaru investovať a za ako dlho sa vám investícia vráti.

Pri novom kávovare, ak sa dodáva so zárukou a servisom na odber kávy, má kupujúci istotu, že sa mu náklady vrátia. Vie, koľko ho bude stáť šálka kávy, a podľa toho si môže nastaviť cenu kávy. Kúpou nového kávovaru nebude riskovať nákladné opravy a prípadné zatvorenie podniku z dôvodu nefunkčnosti kávovaru.