Klasický vs. kompaktný kávovar

Čo znamená, keď má pákový kávovar v názve slovo "compact"? Porovnanie s klasickým kávovarom. Prečo je vhodnejší kompaktný kávovar a kedy dať prednosť bežnej verzii?


Pákový kávovar vo verzii "compact"

V terminológii tohto pákového kávovaru rozhodne nehľadajte nič zložité. Ak je uvedené, že ide o "kompaktnú" verziu, ide jednoducho o kompaktnejší kávovar. To znamená, menší kávovar - kompaktnejší.

Vzhľad a funkcia vychádza z klasického kávovaru, s ktorým sa v týchto ohľadoch nedá porovnať. Teda až na zmeny v schopnostiach, ktoré priamo súvisia s jeho zmenšením na kompaktné rozmery.

Ako sa kávovar na espresso stane kompaktným?

Väčšina komponentov kávovaru na espresso musí zostať rovnaká ako pri klasickej verzii. Z technologického hľadiska sa nedá veľa urobiť, aby ste ošéfovali rozmery kávovaru. Kde sa teda dajú ukrojiť centimetre?

Zabudovaný bojler na vodu a paru má v bežnej verzii dvojpákových kávovarov kapacitu až 15 litrov. Kompaktné rozmery sa zvyčajne dosiahnu, keď sa táto časť kávovaru zmenší, možno až o polovicu. Niekedy sa výrobca dokonca uchýli k zmene polohy bojlera a umiestni ho vertikálne. Tým sa šírka kávovaru ešte viac zmenší.

Kompaktný a klasický kávovar na espresso

Dobre, takže teraz už vieme, že "kompaktný" je viac-menej zmenšený klasický espresso kávovar a jeho veľkosť vychádza z objemu, ktorý zostal po bojleri. Ak necháme bokom rozmery kompaktného kávovaru oproti bežnej verzii, budú tu nejaké ďalšie rozdiely?

Vlastnosti kávovaru, ktoré sa udávajú podľa veľkosti bojlera, sú najmä tieto:

  • množstvo horúcej vody, ktoré je schopný vydať
  • objem mlieka, ktoré dokáže našľahať
  • sila pary, ktorú pri šľahaní vydávatryska
  • stabilita teploty alebo frekvencia ohrievania

Nevýhody kompaktného kávovaru

Množstvo pripravovaných nápojov (espresso, čaje, latté,...) je úmerné tomu, aký veľký je bojler vo vašom kávovare. Je logické, že menší bojler sa musí častejšie dopĺňať a ak naraz vyberiete 2 veľké kanvice s vodou na čaj, novo pridaná voda výrazne zníži teplotu v bojleri.

Zároveň, keď kotol vydáva veľa vody, klesne tlak, takže parná tryska stratí potrebný výkon na správne našľahanie mlieka. S menším kotlom budete tiež obmedzení menším objemom pary na šľahanie, čo znamená výrobu menšieho počtu latte naraz.

Výhody kompaktného kávovaru

Teraz to teda vezmeme z opačnej strany, t. j.: prečo je malý bojler v kávovare lepší? Výhody menšieho bojlera sú:

  • Rýchlejší ohrev kávovaru,
  • menšiaspotreba energie ,
  • nižšia spotreba vody,
  • nižšia hmotnosť kávovaru
  • a samozrejme jeho rozmery.

Dvojpákové kávovary v "kompaktnej" verzii. Konkrétne príklady

Pozrime sa teraz na reálne príklady kompaktných kávovarov a na klasické verzie, z ktorých vychádzajú. Najznámejším a najpredávanejším kávovarom v "kompaktnej" verzii je jednoznačne Nuova Simonelli Appia Life.

Appia Life 2Gr V Appia Life 2Gr V Compact
Bojler s objemom 11 litrov Bojler s objemom 7,5 litra
Príkon 3350 W Príkon 2900 W
78 × 53 × 55 cm (Š × V × H) 55,4 × 54,5 × 49 cm (š × v × h)
60 kg 42,5 kg

V našej ponuke pákových kávovarov sa objavil ďalší pán na holenie... ehm kávovar v kompaktnej podobe, španielsky IberitalIB7. Ale pozor, tu sazmenšil lenrozmer šírky, a to vďaka zmene rozmiestnenia komponentov, a napríklad tryska je v kompaktnej verzii len jedna.

IB7 2Gr Standard IB7 2Gr Compact
Kotol s objemom 11 litrov Kotol s objemom 11 litrov
Príkon 3000 W Príkon 3000 W
69,5 × 46 × 50,8 cm (Š × V × H) 54 × 46 × 50,8 cm (š × v × h)
55 kg 52 kg

Najkompaktnejší profesionálny kávovar?

Najmenšie rozmery dosahuje iba jednopákový kávovar . Vyberiem preto v tomto segmente. Najkompaktnejší spomedzi nich je 40 cm Appie 1Gr v objemovej alebo ako poloautomat.

Keďže sa bavíme o profesionálnom kávovare, dávam si záležať na tom, aby som našielnielen malý, ale aj výkonný kávovar. Vlastne taký, ktorý výrobcovia vybavili technológiou, ktorá minimalizuje nevýhody obmedzenej veľkosti. Takže chvíľka napätia, prosím, a... dovidenia! Je to Victoria Arduino Prima Eagle One PRO.

Zaujímavosťou tohto minizvieraťa je pokročilá technológia vo vnútri. Dômyselný systém vykurovania v troch staniciach Prima E1 PRO je usporiadaný úplne skvele. Vážne, veď sa to tak aj volá: T3 Genius. ???? Kávovar budete mať pripravený vo funkčnom stave do7 minút. Okrem toho dokáže našľahať mlieko až do alo. Áno, využíva aj skvelú technológiu s názvom Steam-by-Wire. A celkovo má PRO, klasická Prima E1 a EXP čo ponúknuť.

Prima E1 PRO
Bojler s objemom 1,7 + 0,8 l
príkon 2000-3000 W
41,1 × 37,9 × 51 cm (š × v × h)
37 kg

Prehľad

Ako vidíte, pre každého máme niečo. Kto potrebuje odľahčenú verziu dvojpákového kávovaru, kto chce ušetriť pár centimetrov, ale nechce sa vzdať veľkého bojlera, a niečo pre nezávislého baristu, ktorý potrebuje technologicky nabitý jednopákový kávovar. Kam sa zaradíte vy?

Odporúčané produkty12