Nový dezinfekčný prostriedok na kávu je na ceste

KÁVOVÉ ŠUPKY - ČO TO JE?

Nový projekt realizujú dvaja profesori na Jacobsovej univerzite v nemeckých Brémach. Profesor chémie Nikolai Kuhnert a profesor mikrobiológie Matthias Ullrich. Podľa tlačovej správy sa dvojica vedcov už dlho zaujíma o antibakteriálne a antivírusové vlastnosti prírodných látok, ako sú kdoule, rododendrony a najmä káva.

V spolupráci s brémskymi spoločnosťami ProPure - Protect a Just In Air a vďaka grantu vo výške 100 000 eur od Bremer Aufbau-Bank vyvinú Kuhnert a Ullrich nový dezinfekčný prostriedok, ktorý je podľa nich účinnejší a použiteľnejší ako iné v súčasnosti dostupné produkty.

Vedci z Nemecka budú na výrobu výrobku používať kávové šupky. Ide o vláknité šupky kávových zŕn, ktoré sa odstraňujú počas procesu praženia. Práve tento prebytočný materiál z kávy chcú vedci využiť. Kuhnert hovorí, že kávové šupky budú odoberať od miestnych pražiarní kávy v Brémach.

DEZINFEKČNÝ PROSTRIEDOK ŠETRNÝ K ŽIVOTNÉMU PROSTREDIU

Vďaka použitiu prírodných zložiek bude dezinfekčný prostriedok z kávových šupiek ekologický, organický a udržateľný. Vďaka tomu by tento dezinfekčný prostriedok mohol mať širšie využitie.

Vedci dúfajú, že tento ekologický dezinfekčný prostriedok sa dostane do lietadiel, verejnej dopravy a možno aj do nemocníc. Nový dezinfekčný prostriedok na báze kávy je zatiaľ vo výrobe a potrvá ešte niekoľko mesiacov, kým ho vedci v Nemecku dostanú do sveta. Ale majte oči na stopkách, každý milovník kávy by mal mať doma určite dezinfekčný prostriedok na báze kávy.