Odrody kávy: Bourbon

Bourbon je prírodná mutácia odrody Typica a je to vysokokvalitná káva známa svojou sladkou chuťou. Má nízku odolnosť voči hrdzi listovej, chrobákovi Hypothenemus hampei, známemu ako Hampeho zavíjač (ktorého samičky kladú vajíčka do plodov kávy), a ďalším chorobám a škodcom. Bežne sa pestuje v Burundi, Rwande a Latinskej Amerike.

Jeho mutácie sa vyskytujú v Brazílii a Latinskej Amerike. Bourbon produkuje o 30 % viac kávy ako napríklad Typica, ale jej výnos je stále nižší ako u iných odrôd. Má pomerne malé plody, ktoré rastú husto vedľa seba. Čerešne rýchlo dozrievajú a v prípade dažďa alebo vetra rýchlo a ľahko opadávajú. Kvalita tejto kávy je vynikajúca a veľmi podobná kvalite kávy Typica. Čerešne tejto odrody majú často žltú (Yellow Bourbon) alebo červenú (Red Bourbon) farbu. Ideálna nadmorská výška na pestovanie tejto odrody je od 1 000 do 2 000 metrov nad morom.

PÔVOD ODRODY BOURBON

Odrodu Arabilea Bourbon vysadili Francúzi uprostred Indického oceánu na ostrove Bourbon (dnes Réunion) okolo roku 1708. Spontánne mutácie v novej pôde spôsobili, že výsledné rastliny kvitli a plodili produktívnejšie ako ich predkovia, vďaka čomu sa ľahko rozšírili v Brazílii a iných častiach Strednej a Južnej Ameriky, ako aj na africkom kontinente, konkrétne v Rwande.

Odroda Bourbon bola v Brazílii introdukovaná okolo roku 1860 a odtiaľ sa rýchlo rozšírila na sever do ďalších častí Južnej a Strednej Ameriky, kde sa pestuje dodnes. Tu sa zmiešala s inými odrodami dovezenými z Indie a etiópskymi krajovými odrodami. Dnes sa vo východnej Afrike pestuje mnoho odrôd Bourbon, ale žiadna z nich sa presne nevyrovná charakteristickej odrode Bourbon, ktorá sa vyskytuje v Latinskej Amerike.

OPIS BOURBON

Odroda Bourbon je dôvodom, prečo sa Brazília v 60. rokoch 20. storočia stala svetovým producentom. Uchytila sa ako náhrada za straty spôsobené vypuknutím listovej hrdze na Jáve. Odrody Bourbon sú mierne sladšie, často s karamelovou príchuťou. Majú príjemnú, sviežu kyslosť. Ich chuťový profil však závisí od miesta, kde bola káva vysadená. Salvador Bourbon je maslový, karamelový a pripomína čerstvo upečený chlieb. Na druhej strane rwandské odrody majú výraznejšiu tendenciu chutiť po ovocí.

SUBVARIETY

Samotná odroda Bourbon prešla od svojho uvedenia na trh viacerými mutáciami a variáciami: medzi subodrody patria rastliny, ktorých čerešne dozrievajú na červeno, žlto alebo oranžovo; Caturra, El Salvadorian, Pacas a mnohé ďalšie.