Organická káva alebo kvalita

Čo je organická káva?

Ekologická káva je o spôsobe prípravy kávy, ktorý je ohľaduplnejší k prírode. Pestuje sa oddelene na farmách, kde sa minimálne tri rokynepoužívajú pesticídy a iné podobné chemikálie . To znamená, že aj proti škodcom sa musí bojovať bez chemikálií. Poľnohospodári musia mať plány zberu, aby sa kvalita pôdy nezhoršila eróziou a odtokom minerálnych látok.

Vedeli ste, že káva je v súčasnosti druhou najdôležitejšou ekologickou plodinou?

V roku 2019 sa ekologicky obhospodarovalo 6,7 % svetovej kávovej plochy. Zdroj: Eurostat, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Aby mohla byť káva označená ako organická, bio alebo eko, musí mať rodný list a musí byť certifikovaná. Oficiálna certifikácia znamená množstvo papierovačiek a potrebu financovania, čo si väčšina menších, poctivých pestovateľov bohužiaľ nemôže dovoliť.

Chute organickej kávy

Výsledkom tohto šetrného pestovania je okrem nenarušenej prírody aj chutná šálka kávy. Na výslednej chuti kávy sa však podieľa viacero faktorov a pestovanie kávy je len jedným z mnohých.

Samotná organická káva vám nemôže zaručiť tú najlepšiu kávu, akú ste kedy pili. Určite však budete mať lepší pocit zo svojej šálky organickej kávy , pretože budete mať istotu, že neškodíte prírode.

Aby ste sa vyhli 100 % účinku bio kávy, nezabudnite pred použitím riadne vyčistiť mlynček, aby ste zabránili kontaminácii z bežnej kávy.

Problémy kávových plantáží

Ak nám nie je úplne ľahostajná naša príroda, mali by sme sa zaujímať o kávu, ktorú pijeme.

Ekologická káva musí pochádzať z kávových plantáží, kde sa nenachádza nič umelé apoužívajú sa len prírodné zložky. Dokonca aj používané hnojivo musí byť prírodné. To znamená vyšší obsah antioxidantov, ktoré majú pozitívny vplyv na naše zdravie.

Káva bez certifikátu neznamená hneď chemické látky

To, že káva nemá označenie bio, automaticky neznamená, že pijete šálku plnú chemikálií. Niektoré kávové plantáže nemusia vzhľadom na svoju polohu vo vysokej nadmorskej výške používať takmer žiadne hnojivá, takže sa chemikáliám jednoducho vyhnú.

Ako začať piť kávu ekologicky

Cesta k udržateľnému životnému štýlu sa môže začať napríklad len pitím kávy. Ako na to?

  1. Vyberte si kávu, o ktorej mátedostatok informácií ???? pozrite si naše popisy káv na e-shope.
  2. Pýtajte si výberovú kávu, pretože táto kvalita je udržateľná vlastne celý proces pestovania a spracovania kávy
  3. Pripravte si kávu ekologicky ???? naša káva sa dodáva v plne recyklovateľných vreckách, môžu si u nás kúpiť napríklad umývateľné látkové filtre pre chemex z organickej bavlny
  4. Pite kávu so sebou z opakovane použiteľných šálok.

To, ako sa káva pestuje, zbiera a praží, má veľký vplyv na naše zdravie a na prírodu. Kúpou kávy, ktorá je šetrná k životnému prostrediu, dávate najavo, že vám na nej záleží a pomáhate svojmu zdraviu.

Ekologická káva často nesie označenie fair trade, takže jej kúpou podporujete aj spravodlivé podmienky pre farmárov, ktorí sa podieľali na jej výrobe.