Pite espresso ako pravý znalec

ČO PRESNE JE ESPRESSO?

Kávové zrná sa dajú použiť na prípravu kávy rôznymi spôsobmi. Pomocou french pressu, cezfilter V60 alebo dokonca pomocou aeropressu. Potom je tu espresso. Kráľ všetkých ostatných možností. Z espressa pochádza mnoho ďalších nápojov, napríklad cappuccino, latte alebo espresso macchiato. A aká je jeho presná definícia?

Espresso sa získava pomocou vody a tepla. Káva na espresso musí byť presne zomletá. Mletie je nevyhnutné, pretože ovplyvňuje extrakciu kávy. Čím jemnejšie je káva zomletá, tým rýchlejšia je extrakcia a výsledná káva má vodovú chuť a nemá penu. Čím je mletie hrubšie, tým dlhšie trvá extrakcia a káva môže byť horkejšia.

Espresso je starostlivo pripravený nápoj. Musí spĺňať určité parametre, ktoré ovplyvňujú výslednú chuť kávy. Medzi ne patrí napr:

  • Tlak - tlak v kávovare by mal byť 9 barov.
  • Správna hmotnosť kávy
  • Správna hrubosť mletia
  • Správny objem
  • Pomer sparovania - pomer kávy a vody
  • Kvalitná voda
  • Správna teplota vody - 88-95 stupňov Celzia.

AKO SPRÁVNE PIŤ ESPRESSO

1. VEDIEŤ, AKO VYZERÁ SPRÁVNE PRIPRAVENÉ ESPRESSO

Keď je espresso pripravené správne ,má na povrchu krásnu krémovú penu, ktorá sa nazýva crema. Pena by mala mať orechovo-čokoládovú farbu. Môžu sa na nej nachádzať tigrie mapy.

Ak má espresso príliš svetlú a riedku penu, na vine môže byť niekoľko vecí. Použité kávové zrná mohli byť príliš staré a káva sa mohla vyčerpať. Ďalšia častá chyba môže byť v nastavení mlynčeka. Možno ste ho nastavili príliš hrubo a voda prešla kávou príliš rýchlo. Alebo bola dávka kávy nedostatočná. Ak je pena príliš tmavá, znamená to, že káva bola namletá príliš jemne a extrakcia bola príliš dlhá.

Káva tiež musí voňať. Nepoznám nikoho, komu káva nevonia. Preto je vôňa tiež jedným z faktorov, podľa ktorých zistíte, či je espresso pripravené správne. Vôňa espressa by mala byť silná, intenzívna a predovšetkým príjemná.

2. ZDROJ

Tonajlepšie sa nachádza na dne šálky espressa. Preto šálku espressa pred tým, ako si dáte dúšok, premiešajte. Tento faktor vám poskytne oveľa vyváženejší zážitok. Pena na povrchu kávy rýchlo zmizne, preto espresso zamiešajte hneď, ako dostanete šálku pred seba.

3. RADŠEJ BEZ MLIEKA

Ak si do espressa pridáte mlieko, potom už nepijete espresso. Pridaním mlieka sa z neho stane macchiato. Skúste raz vynechať mlieko a cukor a pite len espresso. Preskúmajte jeho chute a vône. Je to pôžitok.

4. ESPRESSO? TAK RÝCHLE!

Pôvodný koncept espressa bol založený na jeho čo najrýchlejšej príprave. Z talianskeho prekladu espresso znamená expresné, uponáhľané, na požiadanie. A to dáva zmysel. Pretože pena z espressa rýchlo mizne. Pena obsahuje rôzne oleje a funguje ako akýsi strop, ktorý zachováva všetky chute a vône zo zvyšného espressa.

A TO NAJDÔLEŽITEJŠIE NA ZÁVER - VYCHUTNAJTE SI HO!

Nevzdávajte sa, ak vám čistá šálka espressa na prvýkrát nechutí. Na espresso sa musíte napiť. A čo je najdôležitejšie, ako už viete, musí byť správne pripravené. Nikto by nemal rád zle pripravené espresso. Stavte na svoju osvedčenú kaviareň a skúste objaviť chute a vône espressa. Potom sa z vás stane skutočný znalec.

Odporúčané produkty3