Pražiarne kávy Fjord

ZALOŽENIE PRAŽIARNE KÁVY FJORD

Za založením pražiarne stoja dvaja muži. Morgan Love, spoluzakladateľ spoločnosti Silo Coffee, a Kresten Thørgesen, zakladateľ spoločnosti Father Carpenter a súčasný hlavný pražič kávy Fjord Coffee. Obaja chceli začať pražiť vlastnú kávu pre svoje kaviarne. Po výpočtoch však dospeli k záveru, že bude lepšie spojiť sily a vytvoriť jednu prevádzku namiesto toho, aby si konkurovali.

Dnes už každý zo zakladateľov vlastní dva podniky. Morgan Sorrel sa pripojil k spoločnosti Silo Coffee. Kresten si okrem Otca Carpentera otvoril aj reštauráciu Patricia. Praží teda kávu pre tieto štyri podniky, ale aj pre verejnosť. Balíčky svojich zŕn dodávajú aj do rôznych kaviarní v Európe.

PRAŽIARNE KÁVY FJORD - PRAŽENIE A VÝBER

Káva sa praží trikrát týždenne na pražiarni Probat. V spoločnosti Fjord Coffee považujú praženie za remeslo. Veria, že najlepšie chute kávy pochádzajú z plantáží a fariem, a ich cieľom je tieto chute v káve čo najlepšie zvýrazniť a prezentovať. Kávu pražia zvlášť na espresso a zvlášť na filtrovanú kávu. Jedinečným prvkom ich ponuky jedegustačný box, v ktorom zákazníci nájdu vzorky troch rôznych káv z aktuálneho sortimentu, čo im uľahčí výber kávy.

Cieľom spoločnosti Fjord Coffee Roasting je vyzdvihnúť prirodzene sladkú a výraznú chuť vysokokvalitných kávových zŕn, ktoré získavajú, a zároveň predstaviť rôzne regióny, spôsoby spracovania a sezónne špeciality. Dôraz na kvalitu sa navyše prejavuje nielen pri výbere kávy, ale aj pri výbere surovín, z ktorých pripravujú všetky jedlá vo svojich kaviarňach. Objavovanie a skúmanie nových a jedinečných chutí viedlo zakladateľov k nadviazaniu užších vzťahov s farmármi. Ich štýl praženia a prístup ku káve na prvý pohľad nevyniká, ale napriek tomu je svojím spôsobom jedinečný.

Pražiareň sa dostala do širšieho povedomia po uvedení ich dnes už ikonického balenia s motívom letného kruhu. Zdroj: fjord-coffee.de

RECEPT NA KÁVU Z V60

Kúsok pražiarne kávy Fjord Coffee Roasters môžete mať doma aj vďaka použitiu ich receptu na kávuvo V60.

  1. Nafiltri zomeľte 18 gpraženej kávy a 350 ml vody zvarte na 94 °C .
  2. Vložte papierový filter do kávovaru V60 a prepláchnite ho horúcou vodou.
  3. Nasypte kávu do filtra, zalejte ju 60 g vody a počkajte 30 sekúnd.
  4. O 30 sekúnd pridajte 90 g vody, o 0:55 pridajte ďalších 50 g vody.
  5. O 1:20 pridajte ďalších 50 g vody a o 1:45 posledných 50 g vody.
  6. Počas procesu otáčajte V60.
  7. Čas extrakcie by sa mal pohybovať medzi 2:30 a 3 minútami.