Predĺženie životnosti mlynčeka na kávu výmenou mlecích kameňov

Brúsne kamene

Bez mlynčeka si kávu nepripravíte, bez dobrého mlynčeka si ju nemôžete vychutnať. Mlynček je prvým krokom k dobrej káve, jeho hlavnou úlohou je namlieť kávu tak, aby boli všetky častice rovnaké.

Ak chcete dosiahnuť chutnú šálku kávy, musíte si nielen starostlivo vybrať kávu a mlynček, ale ajsa dobre starať o mlynček.

Mlecie kamene a kávové zrná môžu spôsobiť poškodenie mlynčekov na kávu a spôsobiť, že vaša káva prestane chutiť tak dobre ako na začiatku.

Ako zistíme, kedy je čas vymeniť tupé mlecie kamene?

Ak si kladiete túto otázku, čas na výmenu mlecích kameňov už pravdepodobne nastal.

Hoci výrobcoviamlynčekov na kávu radi tvrdia, že ich nože dokážu zomlieť stovky až tisíce kilogramov kávy,mlecie kamene sa používaním rýchlo opotrebujú a ich výmena je často nevyhnutná.

Ak máte pocit, že kvalita vašej kávy už nejaký čas klesá, pravdepodobne musíte vymeniť mlecie kamene. Nerovnomerné mletie kávy tupým mlynčekom vedie k nevyváženej káve, ktorá nemá veľmi dobrú chuť.

Výmena mlecích kameňov urobí vašu kávu oveľa chutnejšou a vy si svoju šálku opäť o niečo viac vychutnáte, pričom si všimnete zvýšenie chuti a vyváženosti kávy.

Ako vymeniť kamene na ručnom mlynčeku Timemore?

Výmena starých kameňov za nové na elektrickom mlynčeku.

Mlynské kamene z hľadiska tvaru

Mlynčeky sa delia podľa tvaru mlecieho systému a spôsobu spracovania kávových zŕn na mlynčeky s plochými mlecími kameňmi a mlynčeky s kónickými mlecími kameňmi.

Ploché mlecie kamene

Ploché mlecie kamene majútri typy rezných plôch. Najprv sa kávové zrná rozdrvia, potom sa pomelú veľké častice kávy a nakoniec sa častice kávy "nakrájajú" na požadovanú veľkosť.

 • Kávu melú rovnomernejšie, takže sa lepšie uvoľňuje jej aróma.
 • Výroba menej mletej kávy
 • pomalšie mletie
 • nižšia trvanlivosť - približne 350 kg kávy

Kónické mlecie kamene

V porovnaní s plochými mlecími kameňmi spracovávajú kávové zrná drvením a nie rezaním. Spodný mlecí kameň sa otáča a zrná sa posielajú na rad zubov, ktorémelú zrná na požadovanú hrubosť.

 • nižšia rýchlosť mletia zŕn
 • tolerantnejšie nastavenie hrubosti
 • pomalšie opotrebovanie
 • dostatočná životnosť na mletie až 750 kg kávy
 • produkujú o niečo menej rovnomerné mletie

Mlynské kamene z hľadiska veľkosti

Mlynské kamene možno rozlíšiť aj podľaveľkosti alebo materiálu, zktorého sú vyrobené. Veľkosť mlecích kameňov závisí od typu mlynčeka.

Menšie mlecie kamene sú bežné v menších a lacnejších typoch mlynčekov, ktoré sú vhodné na domáce použitie.

Väčšie mlecie kamene zvládnu väčšie prevádzkové zaťaženie bez toho, aby negatívne ovplyvnili mletie a kávu vo vnútri mlynčeka.

Životnosť mlecích kameňov

Určitéopotrebovanie v priebehu času je úplne normálne. Nič netrvá večne. Máme však niekoľko spôsobov, ako zabrániť rýchlemu opotrebovaniu mlecích kameňov

Ako predĺžiť životnosť mlecích kameňov?

 1. Nemeľte iné predmety ako kávu. Mlynček na kávuje určený len na mletie kávy. Dávajte pozor na nepražené kávové zrná a malé kamene a nepoužívajte ho na mletie iných potravín, ktoré by mohli robiť neplechu s mlynčekom.
 2. Mlynček používajte v stoji. Ďalším rýchlym spôsobom, ako zničiť mlecie kamene, je mletie kávy pod uhlom, ktoré vyvíja tlak na mlecí hriadeľ, čo spôsobuje nerovnomerné opotrebovanie mlecích hrotov.
 3. Starajte sa o mlecie kamene a udržiavajte ich čisté. Občas ichvyčistite , aby sa na nich nevytvárali mikrosedimenty, ktoré by spôsobili zlé výsledky.
Nové brúsne kamene.
Mlecí kameň z dlho neošetrovaného mlyna.

Vieme, aké ľahké je odkladať výmenu mlecích kameňov v mlynčeku na kávu. Keď však príde čas, ich výmenu neodkladajte. Výslednú kávu s novými mlecími kameňmi si zamilujete.

Odporúčané produkty4