Príslušenstvo na čistenie pákového kávovaru

Baristická kefka

Základom dobrej kávy pripravenej na pákovom kávovare je čistý košík portafiltru. Zvyškykávy z predchádzajúcich príprav môžu čerstvo namletú kávuspoľahlivo znehodnotiť. Kvalitná kefka pre baristov vám pomôže vyčistiť pákový kávovar.

Či už plochú alebo okrúhlu, odporúčam kefku s tuhými prírodnými štetinami. V porovnaní so syntetickými vláknami sa vám odmení veľmi dlhou životnosťou.

Baristická handrička

Súprava barových utierok Rhinowares

Dobrá baristická utierka by mala byť vyrobená zantibakteriálneho materiálu a maťcertifikát pre styk s potravinami.

Dnešným štandardom sú utierky vyrobené z rýchloschnúceho mikrovlákna. Mikrovlákno je vhodné aj preto, že nepoškriabe lesklé povrchy kávovaru ako bežná utierka.

Absolútnym štandardom súštyri utierky . Jedna na čistenie koša, jedna na parnú trysku, jedna na kávovar a jedna na pracovnú plochu. V ideálnom prípade by ste si mali zaobstarať sadu utierok pre baristov.

Kefka na čistenie hlavy kávovaru

Ak ide o kaviareň alebo reštauráciu, čistenie sitka a tesnení by sa malo vykonávať počas celejzmeny. Závisí to od baristu a celkového prístupu konkrétneho podniku. Niektoré kaviarne však čistia sitko a tesnenie ajraz za hodinu.

Na tento účel sa oplatí zaobstarať si vhodnú a odolnúkefku . Niektoré, ako napríklad Urnex Scoopz, majú na druhom konci dokonca praktickú odmerku na čistiace prostriedky.

Kefa na čistenie parou

Kefka pripojená k parnej tryske spôsobila revolúciu v čistení kávovarov. S jej pomocou môžete dokonale vyčistiť sprchu a tesnenia kávovaru (alebo celú hlavu) a odstrániť tak nečistoty, o ktorých ste nemali ani tušenia.

Pozrite sa, ako používaťčistiacu parnú kefku JoeFrex .

Kefky na čistenie parných trysiek

Často prehliadaná jeparná tryska . Z vonkajšej strany ju trebapo každom použití vyčistiť handričkou . Mala by sa však pravidelne udržiavať aj pomocou vhodných nástrojov vo vnútri.

Na to existujú špeciálne kefy rôznych veľkostí, ktoré sa dajú kúpiť aj vsade.

Po demontáži parnej trysky z času na čas skontrolujte tesnenia. Ak je prasknuté alebo napučané, vymeňte ho. Ak sa zdá, že samotnákoncovka parnej trysky nefunguje, vymeňte ju tiež.

Ide o lacné položky a ichskorá výmena vám neskôr ušetrí veľa problémov.

Súprava kefiek na čistenie trysky Caffeto

Chémia

Chemikálií na čistenie pákového kávovaru je na trhu dostatok. Vystačíte si však sjedným prípravkom, ktorý vyčistítakmervšetko na vašom kávovare. Od sprchy, cez koše a páku namočenú v roztoku na noc, až po vnútro hlavy pri spätnom oplachovaní.

Ak na kávovar používatečistiaci prostriedok na mlieko, budete potrebovať dva.

Väčšina čistiacich prostriedkov má veľmi podobné zloženie, ale určite neurobíte chybu so značkou Cafetto alebo Urnex Cafiza. Čistič kávových ciest sa predáva buď vo formeprášku, vo forme tabliet, vjednotlivých vrecúškach atď.

Ak vám záleží na našej planéte rovnako ako nám, siahnite po sade ekologických čistiacich prostriedkov.

Čistenie a výmena sprchových hlavíc a tesnení

V profesionálnej prevádzke by sa malo na koncikaždého dňa vykonaťspätné prepláchnutie ("backflush"). Na to budete potrebovať slepý kôš a čistič kávových ciest.

Okrem toho je potrebné odstrániť sprchový filter s tesnením (pokyny nájdete nižšie),dôkladne umyť a vyčistiť oba kefkou , vrátiť ich na miesto a prepláchnuť.

Všetky vyššie uvedené rady aplikujte na svoj domáci pákový kávovar. Čistenie však nie je potrebné vykonávať tak často ako v kaviarni.

Ako vymeniť sprchové sitko a tesnenie

Sprchové sitko pákového kávovaru by sa malo vymeniť približne raz ročne. Niektorí výrobcovia odporúčajú robiť to dokonca častejšie. Samozrejme, závisí od pracovného zaťaženia konkrétneho kávovaru.

  1. Odstráňte páku z hlavice a pozrite sa na sprchu zospodu.

  2. Ak je sprchová zástena pripevnená skrutkou, vezmite si vhodný skrutkovač a skrutku uvoľnite.

  3. Ak je sprchové sitko len nasadené, postačí plochý skrutkovač, aby ste ho jemnevypáčili . Mal by ísť ľahko nasadiť. Ak sa sitko križuje, použite skrutkovač, aby ste obišli jeho obvod.

  4. Navyčistenie vnútornej strany hlavice použite handričku alebo vyššie uvedenú parnú kefku .

  5. Na nové sitko nasaďte nové tesnenie. Ak je na tesnení nejakéoznačenie , vložte ho smerom nahor do hlavy kávovaru. Oboje nasaďte na miesto, v prípade potreby naskrutkujte a s citomdotiahnite.

  6. Skontrolujte, či tesnenie prilieha k hlave po celom obvode. Ak nie, pritlačte ho prstom. Nepoužívajte kovové nástroje, aby ste nepoškodili nové tesnenie.

  7. Pripravte si jedno skúšobné espresso na vyliatie.

Odporúčané produkty12