Rozhovor: Som Zdeněk a pražím kávu

Keď vyrastiem, chcel by som byť astronautom, smetiarom, hasičom alebo... pekárom? Dobre, nerobme si nádeje, že deti v materskej škole by sa v dospelosti chceli živiť pražením kávy. Samozrejme, je to hlavne preto, že samy kávu nepijú. Okrem toho, že vidia, ako ich rodičia popoludní popíjajú horúci čierny nápoj z najkrajších hrnčekov, ktoré majú doma, sa ich svet kávy netýka. Keď však vyrastú, dvere ku káve sa im začnú otvárať. Niektorým z nich sa vôňa čerstvo upraženej kávy zapáči natoľko, že sa rozhodnú cítiť ju každý deň. Stanú sa profesionálnymi baristami alebo dokonca pražičmi.

Zdeněk, spomeňte si na svoje detstvo. Keď si mal povedzme šesť rokov. Čím si chcel byť?

Priznám sa, že som na túto otázku chvíľu hľadal odpoveď. Najviac si pamätám na smetiarske auto, ktoré by vedelo vysypávať odpadky. To sa mi vtedy veľmi páčilo a neúnavne som sa s ním hral. Takže ako dieťa som sníval o tom, že budem smetiar.

Kedy vás zaujala káva? Ako ste sa dostali na cestu ku káve, pražiarni a kúpeľom?

Ku káve ma priviedla moja manželka Terka asi pred 8 rokmi. Všetko sa to začalo kávou z Tchiba, ktorú sme si pripravovali vo French Press. Postupne sa káva stala mojím koníčkom. Keď ma niečo naozaj baví, snažím sa to robiť poriadne. A presne to sa stalo aj pri domácej príprave kávy.

Začal som objavovať ďalšie možnosti kávy a iné pražiarne. Prichádzal som na to, čo by som mohol robiť lepšie. Potom prišlo pár kávových podujatí, na ktoré som chodil, napríkladPrague Coffee Festival a The Filter v Brne. To ešte viac podporilo moju vášeň pre kávu. Kuba (CO-CEO Spa Coffee, pozn. red.) mi tak trochu vydláždil cestu. Keď som sa presťahoval z Brna, hľadal som si novú prácu. Vtedy ma Kuba kontaktoval a ponúkol mi prácu v pražiarni.

Čo ťa na tejto ceste inšpiruje a motivuje?

Je skvelé ochutnávať kávy od rôznych pražiarní, čo je pre mňa vždy veľkou inšpiráciou. Motiváciou sú nepochybne vedomosti, ktoré môžem získať, a tiež celý tím, ktorý vedieme.

Ste pražičkou v spoločnosti Spa Coffee. Prečo ste sa ním stali a ako toto rozhodnutie ovplyvnilo váš život?

Vyštudoval som stavebné inžinierstvo na VUT v Brne, keďže ma vždy lákala práca s počítačom a projektovanie ciest v programe AutoCad mi to umožňuje. Každopádne po tom, čo som si túto profesiu vyskúšal, som zistil, že som veľmi vyhorel. Rád sa zabávam a stretávam s ľuďmi. Táto práca mi to umožňuje. Okrem komunikácie s kolegami sa rád rozprávam s našimi zákazníkmi. Udržiavame s nimi dlhodobé priateľské vzťahy.

Keď sa povie: najlepšia šálka kávy. Na čo si spomeniete?

V roku 2015 som istý čas žil v Anglicku. Vtedy som sa začal viac zaujímať o kávu a zisťovať viac informácií. Tradične, keď plánujem cestu, prvá vec, ktorú urobím, je, že hľadám kaviarne, ktoré chcem navštíviť. Až potom zisťujem, čo ďalšie je v danej oblasti zaujímavé. Keď som žil v Londýne, veľmi som chcel navštíviť Prufrock. Vtedy som si tam dala cappuccino a bola som z neho nadšená.

A čo ten najhorší?

Bezpochyby káva Standard nacuppingu.

Zoznámte sa so Zdenkom osobne na niektorom z našich pravidelných cuppingov alebo prehliadok pražiarne.

Tak ako u každého z nás, aj u vás sa asi niekedy práca darí a niekedy sa jednoducho nedarí. Priznajte sa nám. Čo sa vám počas vašej kariéry v pražiarni naozaj nepodarilo a naopak, na čo ste hrdý?

Som rád za to, že sa k nám klienti vracajú a naša káva im chutí. Keby im naša káva nechutila, nemohli by sme fungovať, pretože pražíme kávu pre nich. Snažím sa príliš nepozerať späť na veci, ktoré sa nepodarili. Beriem si z nich ponaučenie, aby som to nabudúce urobil lepšie, pretože ku všetkému pristupujem s určitou pokorou.

Káva dokáže ľudí očariť. Preto je pre väčšinu tých, ktorí pracujú s kávou, káva radosťou, koníčkom a láskou. Čo vás na káve baví?

Na káve ma baví viac ako jedna vec. Po profesionálnej stránke sa vždy teším na doručenie nových vriec zelených zŕn a ich následné testovanie. Pre mňa je dôležité dozvedať sa nové informácie o káve a časom sa vzdelávať. Keď je napríklad školenie úspešné, mám z toho veľkú radosť. Samozrejme, nemal by som zanedbávať ani tie chvíle pokoja, ktoré si môžem vychutnať cez víkend s rodinou a kávou.

Ako by ste tromi slovami opísali svoj pracovný deň? Ako vyzerá vaše ráno a aká je vaša obľúbená časť dňa v pražiarni?

Krása sa strieda s nádherou. To je slogan, ktorý používame pomerne často. ???? Potrebujem pohodové ráno a žiadne ponáhľanie sa. O šiestej vstávam, pripravím si raňajky, ktoré v pokoji zjem a môžem ísť na autobus, ktorý ma odvezie do Luhačovíc. Určite mám najradšej ranné hodiny, keď je človek plný energie a môže poriadne pracovať.

Vy a Lázeňská. To je určite téma sama o sebe, ale keby ste to mali zhrnúť, čo sa vám na práci v Lázeňskej páči? Je nejaký zaujímavý a nezabudnuteľný moment, ktorý sa vám vybaví, keď sa povie Lázeňská káva?

Páči sa mi prístup, ktorý máme k našim zákazníkom. Snažíme sa byť pre nich priateľmi a pripraviť im dobrú kávu. Naše portfólio je široké. Od praženia kávy, cez kávovary, mlynčeky, až po to, že ich dokážeme naučiť, ako podávať dobrú kávu. Čo sa mi určite páči. Všetci v Spa to máme takto nastavené a v tomto zmysle spolupracujeme.

Presun našej pražiarne z Giesenu W15A bol nezabudnuteľný. Sídlime v bývalej pekárni a museli sme ho tam prenášať po schodoch. Šírka našich dverí bola presne jeden centimeter. Zavolali sme 8 silných mužov, aby nám ho pomohli dostať dole. Všetko bolo hotové.

Akým smerom sa uberá vaša životná cesta? Kam smerujete? Aký je váš profesionálny a osobný sen a cieľ?

Svoju cestu som si už vytýčil. Vrátiť sa tam, kde som vyrastal. Do Uherského Brodu. Vždy som si hovoril, že tu nikdy nebudem žiť. Chcel som žiť vo veľkom meste, kde je trochu života. Rozmyslel som si, kde chcem žiť. Sny, ktoré si chcem splniť, sú teraz ďaleko, ale verím, že keď budem chcieť, tak sa mi to podarí. Ale keď sa mi to podarí, predstavím vám ich. ???? Čo je teraz mojím cieľom? Udržať Spa Coffee v chode a stále byť schopný pripravovať kvalitnú a chutnú kávu, presne takú, akú máte radi.