Selektívna káva - ako vzbudiť záujem zákazníkov

Prečo je špeciálna káva výnimočná?

Šálka výberovej kávy oveľa väčšiu hodnotu , než sa na prvý pohľad môže zdať. Predtým, ako zákazník ochutná výberovú kávu, kávové zrno prechádza dlhým a starostlivým procesom, ktorého výsledkom je zvýšenie ceny. A to je najčastejší problém so zákazníkmi. Pre niektorých je jedna šálka kávy ako druhá.

Kaviareň ako vyslanec kvalitnej kávy

Okrem pražiarní ste to práve vy, kaviarnik a barista, kto môže šíriť povedomie o špeciálnej káve. Svoju kávu poznáte najlepšie, rovnako ako viete, z čoho je vyrobený koláč alebo sendvič vo vašej vitríne, viete, odkiaľ vaša káva pochádza. Dajte svojim zákazníkom vedieť, za čo platia a prečo je vaša káva jedinečná amôžu ju ochutnať len u vás.

Pripravte baristov na zvedavé otázky zákazníkov.

Mnohí zákazníci rešpektujú baristov (najmä tých v ich obľúbenej kaviarni) a dôverujú im. Oveľa viac ako informácie na internete. Vyškolení baristi, ktorí dokážu odpovedať na každú otázku zvedavých zákazníkov ,sú nevyhnutní.

Váš personál by teda mal byť vyškolený voblasti prípravy kávy aj kávy ako suroviny. Mali by poznať odpovede nielen na to, aká káva je dnes na mlynčeku , ale aj naspôsoby spracovania, pôvod či chuťový profil. A tiež aký je rozdiel medzi výberovou a komoditnou kávou.

Začnite rozhovor so zákazníkom, keď príde do kaviarne.

Využite rozhodovaciu fázu zákazníka. Práve táto fáza, akú kávu si zákazník chce dať, je vhodným časom na predstavenie rozdielov medzi prípravami, a teda aj výberovou kávou.

Rozhovor na tému výberovej kávy môžete zaviesť aj so zákazníkmi sediacimi pri bare. Počas neho im môžete predstaviť kávu, s ktorou pracujete, a povedať im o nej viac.

Hovorte tak, aby vám rozumel aj laik.

Tento bod nadväzuje na predchádzajúci. Najdôležitejším bodom pri zoznamovaní zákazníkov s vaším výberom kávy je jazyk. Ak máte nadpriemernú kávu, o nej takto hovorte.

Zákazník tak lepšie pochopí, prečo je výberová káva o niečo drahšia ako káva z bežných kaviarní (samozrejme, nemám na mysli kaviarenské reťazce, kde je komoditná káva často drahšia ako výberová).

Opíšte kávu a spôsob jej prípravy, ale ideálne tak, aby tomu rozumeli aj vaše babičky. Hovorte ochuťovom profile a o tom, čo môžu vaši zákazníci v káve cítiť. Zdôraznite transparentnosť kávy. Zákazníci sa stanú otvorenejšími pri objavovaní svojej obľúbenej kávy a možno sa nabudúce sami opýtajú na viac informácií.

Služby zákazníkom idú ruka v ruke s tým, ako sa so zákazníkom rozprávate. Pomôžte im a vysvetlite im všetko, čo potrebujú. Najlepšie už v ponuke popíšte všetky alternatívne spôsoby prípravy kávy, aby si zákazník mohol urobiť predstavu o tom, čo to vlastneAeroPress a V60 je. Môžete to tiež prepojiť s tým, ako bude chutiť vaša súčasná káva pri použití tejto metódy prípravy.

Nikdy v zákazníkovi nevyvolávajte dojem, že jeho voľba je zlá, aj keď by ste si ju možno nikdy nedali. V otázkach chuti a vône nikdy nemôžete niekomu povedať, že sa mýli.

Vzdelávanie v oblasti kávy v praxi

Jedným z tipov, ako oboznámiť zákazníkov s výberovou kávou, sú rôzne kávové podujatia a workshopy, ako napríklad cupping alebo kurzy filtrovanej kávy.

Prostredníctvom cuppingu môžu nielen spoznať chuť kávy, ale aj lepšie pochopiť, ako sa káva hodnotí a ako funguje cuppingové bodovanie.

Kurzy prípravy kávy sú zasa dobré na to, aby pochopili, ako pracovať s vybranými kávami a prečo treba s každou kávou zaobchádzať inak. Ak nemáte dostatok skúseností na vedenie kurzu alebo cuppingu, pozvite pražiča z vašej pražiarne.

Atmosféra a vzhľad kaviarne

Atmosféra a vzhľad vašej kaviarne by mali ísť ruka v ruke s kvalitou produktov, ktoré podávate. Keď do vašej kaviarne príde nový zákazník, mal by hneď vedieť, že sa líši od komoditných kaviarní s koláčikmi za 20 centov, prešľahanou penou na kapučíno, špinavými šálkami a rozvrzanými stoličkami.

Niekedy tieto kaviarne pripomínajú skôr bar s červenými koženými stoličkami ako kaviareň. Dokonca aj nevkusný a lacno vyzerajúci tovar je nereprezentatívny.

Môžete pridať aj vzdelávacie materiály, ako sú knihy o káve alebo časopis o káve Standard. Zákazník tak má možnosť vzdelávať sa o káve.

Keď chcete ponuku kávy posunúť ďalej, môžete do nej zaradiť aj zrnkovú kávu na predaj alebo kávové príslušenstvo. Zákazníci si tak budú môcť pripraviť svoju obľúbenú kávu z vašej kaviarne na cestách alebo v pohodlí domova.

Váš personál by mal byť aj vhodne oblečený, aby dotváral atmosféru podniku. Oblečenie obsluhujúceho personálu pôsobí upravene a každý zákazník môže bezpečne vedieť, na koho sa má obrátiť.

Kým investujete do kvalitnej kávy, nezabudnite na kvalitné príslušenstvo, ktoré vám pomôže pripraviť ešte lepšiu kávu.

Menej je viac. Nezabúdajte na to. Môže to byť vkusný dizajn, ktorý dokáže zákazníkov priviesť k vybranej káve. Keď si ju vyberú, mali by vedieť povedať, že je to niečo výnimočné. Môžete tiež predstaviťkrátky úvod k výberu kávy alebo pražiareň, odkiaľ kávu získavate. Ukážte, čím ste jedineční.

Zároveň však urobte ponuku prehľadnou a nezahlcujte zákazníkov informáciami o lokalite, odrodách a nadmorských výškach kávy. Tieto informácie však pre zákazníka často nič neznamenajú.

Ak zákazníka tieto informácie zaujímajú, opýta sa na ne. Do jedálneho lístka môžete umiestniť aj informáciu, že ďalšie informácie poskytne personál. Vašou úlohou je postarať sa o bežného zákazníka a milovníka kávy.

Vybraná káva na sociálnych sieťach

Zákazníkov môžete začať vzdelávať a informovať ešte predtým, ako prídu do vašej kaviarne. Môžete im dať vedieť, že patríte medzi kaviarne s výberovou kávou na sociálnych sieťach.

Ja osobne túto informáciu často vyhľadávam na sociálnych sieťach kaviarní. To, aké zrná používajú, je potom často rozhodujúce.

Na sociálnych sieťach môžete okrem toho, akú kávu máte, z ktorej pražiarne, dať zákazníkom vedieť viac opôvode kávy, spracovaní alebo spôsobe prípravy. Hneď máte ďalší obsah, ktorý je vhodný pre sociálne siete vašej kaviarne.

Kladenie otázok a získavanie spätnej väzby na vašu kávu

Požiadajte svojich zákazníkov o spätnú väzbu, ktorá vám pomôže zlepšiť sa. Spýtajte sa ich, ako im káva chutila alebo čo sa im na nej zdalo zaujímavé. Tieto základné otázky by sa mali stať vašou každodennou rutinou, aby ste sa mohli zlepšovať a ponúkať svojim zákazníkom to, čo majú najradšej

Ak do vášho podniku príde niekto, kto ani nevie roz líšiť kávuRobusta a Arabica, ťažko vám vysvetlí, čo je to výberová káva. Rovnako nevhodné je vysvetľovať to niekomu, kto sa ponáhľa a neustále telefonuje, alebo jednoducho zíde z očí a zíde z mysle. Nevešajte však hlavu a nesnažte sa vysvetliť, čo presne ponúkate

Nebuďte kávový snob, ktorý bude ohŕňať nos nad ostatnými, ktorí sa ešte len učia chute kvalitnej kávy. Naučte ich to tiež. Vytvoríte si tak veľmi silné puto so zákazníkom.

Rozhodli ste sa pracovať s výberovou kávou? Potom musíte venovať pozornosť aj tomu, ako s ňou zaobchádzate a ako ju pripravujete. Ak zákazníkovi poviete všetko, čo viete o výberovej káve, ale nepripravíte ju správne, tento zážitok ich vzťah nezlepší.