Slovenské a české pesničky s kávou v texte

BANKET – Espresso Tón


Richard Müller vie urobit poriadne tornádo v mojej duši. Myslím to pozitívne, lebo len keď sa v duši niečo deje (či už pozitívne alebo negatívne), žijeme. Espresso Tón je jedna z prvotín Riša a poviem úprimne už som na ňu aj zabudol. Bol som veľmi rád keď som ju znova objavil pri hľadaní pesničiek s kávou v texte. Okrem espressa v názve tu máme aj zaujímavú
„Vôňa neonóvych káv“
pre mladšiu generáciu táto vôňa nič neznamená, ale je presne viem čo mal Rišo na mysli.
„…a ja ten vlastný s tvojou kávou objednám“
no a na konci Rišo zostane sám, nakoľko text ide
„…a ja ten vlastný s tvojou kávou dopíjam.“

PS: Ak sa čudujete ako si môžem dovoliť týchto vynikajúcich umelcov volať familiárne ako „Rišo, Jarko, alebo Robo“ tak vedzte, že ich pesničky som si zosobnil, stali sa súčasťou môjho Ja, a preto považujem za čudné ich oslovovať inak ako mojich najbližších priateľov.

JAROMÍR NOHAVICA – Ještě mi schádzíš


A do pesničky o „pokazenej“ láske sa votrie káva. Aj keď táto je smutná a osamelá. Ale Jarko tu poukáže na dôležitú vec. Veci položené určitým spôsobom, aróma konkrétnej kávy, ale aj iné vône vám pripomenú životné udalosti, ľudí alebo veci. Ľudská duša je geniálna!
„…ještě tě piju v kávě a snídám v bílé vece,
ještě jsi ve všech věcech..“

JAROMÍR NOHAVICA – Mikimauzoleum


Túto pesničku som často počúval koncom 90tych rokov. Okrem kávy text obsahuje aj životnú pravdu o chlebe s maslom, ktorý padá na zem vždy s blbou stranou. Podľa vašej životnej filozofie na vine bude buď karma alebo fyzika.
„káva je již dopita a není žádna do zásoby
věci co se stanou se stějne stanou
a chleba s máslem padá na zem vzdycky bklbou stranou“

JAROMÍR NOHAVICA – Zatímco se koupeš


Pesničku som zvykol spievať svojej terajšej manželke aj keď ona textu nerozumela a musel som ho prekladať. A to samozrejme nie je ono. Na fakte nič nemení, že je to moja obľúbená zamilovaná pesnička a z nej sa dozvieme, že keď je Jarko zaľúbený vyfajčí o jednu spartu viac ako vypije kávu. (3 Sparty, 2 kávy). Som si istý, že keby ochutnal Green Plantation kávu pomer by sa zmenil.

„Už v tom vážně plavu, za stěnou z umakartu
piju druhou kávu a kouřím třetí spartu“

 ROBO GRIGOROV a MIDI – Espresso Orient


Keď sa Robo objavil na obrazovke moja mama vždy hovorila: „taký pekný hlas, ale taký škaredý…chudáčik“. Podľa mňa Robo bol vždy „cool“ a špeciálne vo Fontána pre Zuzanu je extra „bad ass“. Jeho pesničky boli nadčasové. Espresso je v názve, ale slovo káva nie, ale dozvieme sa, že Robo pil pravdepodobne preextrahovanú kávu, nakoľko bola „horkastá“.
„Deň čo deň tá istá, horkastá, turecká
a tringel dôvery, čo som mal vo vreckách“

HANA ZAGOROVÁ – Rozhovor v Tichu


„kolem nás voní káva a rum“

Osobne nie som za „pančovanie“ kávy, ale ako to Martin Hudák dokázal, mixológia a tá správna káva od Green Plantation (Burundi Kaynza) zabezpečila slovenský úspech na Majstrovstvách sveta baristov 2013 v príprave drinkov s kávou. Martin získal vynikajúce 6-te miesto. Martinov recept a video z jeho výstupu nájdete čoskoro tu.