Štúdia: káva vs. doplnky pred cvičením

VÝHODY KÁVY PRED CVIČENÍM

Káva je veľmi obľúbený nápoj na celom svete pre svoju výraznú chuť a obsahkofeínu. Káva pred cvičením bude na každého pôsobiť inak. Niektorí ľudia majú prirodzenú genetickú odolnosť voči organickým zlúčeninám - nižšie sú uvedené niektoré účinky, ktoré môže mať káva na váš tréning.

PREDTRÉNINGOVÉ DOPLNKY

Predtréningové doplnkyobsahujú rôzne organické a syntetické zlúčeniny určené na zlepšenie energetickej hladiny a maximalizáciu výsledkov vášho cvičebného programu. Rôzne predtréningové doplnky obsahujú rôzne zložky.

Kofeín je bežnou zložkou väčšiny predtréningových doplnkov z rôznych vyššie uvedených dôvodov. Okrem kofeínu podporujúceho energiu a psychické výhody existujú aj ďalšie bežné predtréningové zložky a ich predpokladané výhody.

KREATÍN MONOHYDRÁT

Kreatín je jednou z najpopulárnejších látokzvyšujúcich výkonnosť na trhu. Okrem zvýšenia hladiny energie (hladiny ATP) a zlepšenia schopnosti fyzického výkonu (zvýšenie sily svalovej kontrakcie) bol kreatín skúmaný pre jeho úžasné prínosy pri zlepšovaní neurologických ochorení a má potenciálne výhody pre regeneráciu kostí.

L-CITRULÍN MALÁT

L-citrulín je aminokyselina, ktorá sa vytvára v tele a nachádza sa aj v ovocí. L-citrulín má mnoho zdravotných výhod vďaka svojej schopnosti podporovať tvorbu bielkovín potrebných pre svalovú hmotu a tiež zlepšuje prietok krvi cievami, ktoré dodávajú dôležitý kyslík do svalov, a znižuje krvný tlak. Okrem toho, že zvyšuje výkonnosť počas cvičenia, L-citrulín pomáha liečiť Alzheimerovu chorobu, hypertenziu a kosáčikovitú chorobu.

BCAAS

Aminokyseliny s rozvetveným reťazcom sú esenciálne, ale telosi tieto dôležité aminokyseliny nevytvára samo, musia sa získavať z potravy alebo nejakým spôsobom dopĺňať. BCAAmôžu zabrániť únave svalov, pomôcť získať svalovú hmotu a znížiť nepríjemné pocity z napätých a unavených svalov. Ak však majú byť tieto aminokyseliny účinné, je dôležité prijímať dostatok bielkovín v strave.

BETA-ALANÍN

Táto aminokyselina sa tvorí lokálne a je prospešná najmä vďaka schopnosti produkovať karnozín, ktorý pomáha rozkladať kyseliny nahromadené vo svaloch. Počas dlhých hodín intenzívneho fyzického cvičenia sa hromadí kyselina mliečna a spôsobuje svalovú únavu. Karnozín môže túto únavu zmierniť. Ženy a vegetariáni majú v tele k dispozícii menej karnozínu a môžu z tohto doplnku získať viac.

ÚČINKY KÁVY

Antioxidanty

Káva obsahuje silné antioxidanty, ktoré pomáhajú pôsobiť proti účinkom stresu, ktorý vzniká pri premene energie v tele. Keď je rovnováha voľných radikálov s antioxidantmi príliš vysoká, môže dôjsť k poškodeniu pokožky, nervov a ďalších telesných procesov.

Káva môže stimulovať termogenézu

Štúdie naznačujú, že šálka kávy môže zlepšiť schopnosť organizmu redukovať uložené tuky a prispieť k úsiliu o zníženie hmotnosti. Vedci zistili, že kofeín prispieva k rýchlejšiemu metabolizmu, a tým aj k rýchlejšiemu spaľovaniu určitých druhov tukov.

Zlepšenie bdelosti a duševnej energie

Vnútri tela kofeín blokuje adenozín, aby sa dostal k jeho receptorom. Keďže adenozín znižuje nervovú činnosť a spôsobuje únavu, centrálna nervová sústava sa opäť sústredí a zbystrí.

Účinky potešenia

Kofeín vyvoláva dobrý pocit, je to preto, že dokáže modulovať dopaminergné pôsobenie, ktoré predsedá potešeniu a motivácii. Niekedy je to presvedčivá myseľ, zatiaľ čo telo je už odšťavené. Kofeín môže zvýšiť dopamín a posilniť jeho dôležitú úlohu pri motivácii a udržaní odhodlania "eyes on the prize", ktoré je potrebné na dosiahnutie úspechu.

Zvyšuje krvný tlak a zvyšuje srdcovú frekvenciu

Zvyšovanie krvného tlaku je niečo, čo by mali mať na pamäti ľudia náchylní na hypertenziu pri konzumácii kofeínu kedykoľvek počas dňa, ale najmä pred cvičením. Vysoký krvný tlak môže viesť k celému radu komplikácií vrátane systémového poškodenia a rizika srdcového infarktu.

KÁVA ALEBO DOPLNKY STRAVY PRED CVIČENÍM?

V konečnom dôsledku voľba toho, čo si vyberiete za najlepší predtréningový "nakopávač", bude závisieť od vás. Tu je niekoľko vecí, ktoré treba zvážiť:

KÁVA

Tento prírodný nápoj je príjemný, povzbudzujúci a vhodný na dlhodobé užívanie. Pitie kávy je dobré pre srdce a pomáha v boji proti rakovine. Káva môže tiež pomôcť znížiť chuť do jedla, čo je naozaj dôležité pre tých, ktorí sú počas cvičenia hladní. Keď sa prekážky efektívneho cvičenia stanú úplne psychickými, káva môže ovplyvniť myseľ a telo ju bude nasledovať.

DOPLNKY STRAVY PRED CVIČENÍM

Tieto špeciálne navrhnuté prípravky na zvýšenie výkonu majú silný prínos pri budovaní svalovej hmoty, stimulácii úbytku hmotnosti a zvyšovaní výkonu nespočetnými ďalšími spôsobmi.

Vo všeobecnosti nie je dobrý nápad užívať doplnky pred cvičením príliš dlho kvôli ich silným účinkom a niekedy aj syntetickým zložkám.