Tipy, ako sa starať o Ibrik

ČO NIKDY NEROBIŤ S KANVICOU NA KÁVU

Ak chcete, aby vaša kanvica na kávu vydržala ako nová a káva bola stále taká skvelá, mali by ste dodržiavať niekoľko pravidiel.

  1. Kávovar by stenemali dávať do umývačky riadu. Umývacie prostriedky, ktoré používate na iný riad, by mohli poškodiť povrch kanvice.
  2. Nevarte kanvicu nasucho, t. j. naprázdno. Tým sa povrch iba opáli.
  3. Na miešanie kávy v kanvicinepoužívajte kovové náčinie . Mohli by ste poškriabať vnútro kanvice, čo by samozrejme ovplyvnilo kávu. Používajte lyžicu z dreva alebo iného odolného materiálu.
  4. Na umývanie kanvice na kávunepoužívajte drôt ani iné hrubé látky, pretože aj to môže poškodiť povrch.

AKO SA STARAŤ O DŽEZVU A AKO JU ČISTIŤ?

Pred prvým použitím by ste ju mali umyť v teplej vode s mydlom alebo jemným prostriedkom na umývanie riadu.

Videálnom prípade by ste malikanvicu umývať len vlhkou handričkou alebo špongiou a vodou, a to zvonka aj zvnútra . V prípade potreby môžete na čistenie kanvice na kávu použiť čistiace prostriedky na meď alebo cín. Takisto sa odporúča umyť kanvicu na kávu čo najskôr. Najlepšie je opláchnuť ju ihneď po použití, aby zvyšky mletej kávy nezaschli a nezatvrdli. Po umytí kanvicu dôkladne vysušte, aby ste zabránili vzniku škvŕn.

Starostlivosť o kanvicu na kávu nie je náročná, ale napriek tomu je potrebná. Správnou starostlivosťou môžete predĺžiť jej životnosť o niekoľko rokov.

Môžete si všimnúť, že cínové alebo medené nádoby, z ktorých sú vyrobené napríklad kanvice na sójovú kávu ,môžu zmatnieť. Je to úplne normálne a džezva by mala vekom získať viac charakteru. Ak je váš džezvarový riad cínový, radšej sledujte opotrebovanie vnútornej vrstvy. Ak je príliš opotrebovaná, džezvu je potrebné znovu pocínovať.

FILTROVANÁ VODA, POLOVICA ZDRAVIA DŽEZVY

Tentoraz nemám na mysli vaše zdravie, ale zdravie vášho džezvy. Právepoužívanie filtrovanej vody v kanvici pomôže nielen chuti vašej kávy, ale aj životnosti vášho džezvu. Tradičná voda z vodovodu často obsahuje látky, ktoré nie sú úplne žiaduce a spôsobujú tvrdosť vody. Okrem toho sa pri ohrievaní uvoľňuje uhličitan vápenatý, ktorý sa usadzuje na stenách vašej kávovej kanvice aj kanvice. Používanie filtrovanej vody však znamená, že sa vám v kanvici nebudú tvoriť kamene.

Voda tvorí približne 98 % vášho nápoja, preto je dôležité dbať na jej kvalitu.

Voda z filtračnej kanvice je vhodná nielen na prípravu kávy z kanvice, ale aj na prípravu kávy inými spôsobmi alebo na bežnú spotrebu.

Odporúčané produkty4