Všetko o spracovaní medovej kávy

SPRACOVANIE MEDU BEZ VODY

Pri spracovaní medu bez vody sa nepoužíva ani kvapka vody. Kávové čerešne sa po zbere olúpajú a zrná sa sušia s pergamenom a najmä s dužinou na povrchu. Takzvaný "sliz". Kávové zrná sa potom rozložia na tzv. africké lôžka. Africké lôžka sú vyrobené z bambusu a káva sa na nich suší 15 až 20 dní. Počas procesu sušenia sa však zrná musia zhrabávať a obracať. Najmä tie, ktoré majú viac dužiny. Káva, ktorá nebola dostatočne pohrabaná, by mohla začať plesnivieť. Na noc sa zrná prikryjú plachtou, aby sa zabránilo ich premočeniu.

Káva a jej výsledná chuť sa líšia v závislosti od množstva zachovanej dužiny. Množstvo dužiny sa potom dá zistiť podľa farby vysušenej kávy. Chuť kávy sa pri každom variante mierne líši. Všetky tieto metódy sú obľúbené v Strednej Amerike.

  • Čierny med: 90-100 % - veľké množstvo dužiny
  • Červený med: 90-100 %
  • Žltý med: 20-50 %
  • Biely med: 0-20 % - malé množstvo dužiny.

SPRACOVANIE MEDU S VODOU

Tento spôsob sa nazýva aj dužinatý - prírodný. Na farmách sa pri tejto metóde používa menej vody ako pri mokrej metóde. Je veľmi obľúbená v Brazílii. Pri tejto metóde sa kávové čerešne vkladajú do vodného kúpeľa ako pri mokrej metóde. Čerešne sa potom odoberú do lúpacích strojov, kde sa zbavia vrchnej šupky a dužiny. Takto upravené kávové čerešne sa ešte raz umyjú. Potom nasleduje sušenie na slnku ako pri suchej metóde.

Pergamen, ktorý zostane na kávovom zrne, sa odstráni mechanicky. Odstraňuje sa pomocou stroja, ktorý jemne udiera do zŕn, aby sa odstránila dužina, alebo pomocou mlecích kameňov.

VÝSLEDNÁ CHUŤ KÁVY

Ak ochutnáte kávu spracovanú medovou metódou, bude mať chuť medu a trstinového cukru. Káva spracovaná touto metódou býva sladšia, s malou kyslosťou, ale výrazným telom.

Sladkosť a výsledná hĺbka kávy závisí nielen od miesta pestovania kávy, ale aj od množstva dužiny, ktorá zostala pred sušením. Čím viac dužiny, tým sladšia chuť.

Káva spracovaná medovou metódou sa vyznačuje sladšími tónmi ovocia, a preto môže mať krásnu komplexnú chuť.