French press, Moka kanvica, Náhradné diely, Príprava kávy, Príslušenstvo, Príslušenstvo ku kávovarom

Bialetti je legendárny taliansky výrobca moka konvičiek. Moka kanvička je vhodná pre tých, ktorí milujú espresso, ale nechcú si do domácnosti kupovať drahý kávovar.
 
Symbol talianskeho pitia kávy - moka kanvička. Za jeho vznikom stojí taliansky inžinier Alfonso Bialetti. Moka kanvička je obľúbená pre svoju jednoduchú prípravu a výslednú chuť podobnú espressu. Na našom blogu sa dozviete, ako pripraviť kávu v moka kanvici.
 
História značky siaha do roku 1933, keď taliansky inžinier Alfonso Bialetti predstavil tento revolučný vynález svetu kávy. Z tohto dôvodu sa moka kanvička niekedy nazýva bialetka. Do 50. rokov 20. storočia sa bialetta stala populárnou v celom Taliansku a patrila k základným produktom domácností. Taliansko si však tento zázrak nenechalo pre seba. Moka kanvička bola populárna v celej Európe a dostala sa napríklad aj do Latinskej Ameriky. Stala sa ikonickým symbolom, ktorý dodnes pripomína vtedajšie umenie.
 
Moka konvička sa skladá najmä z troch častí. Spodná časť obsahuje vodu, ktorá sa postupne zahrieva a rozpína. Tým sa v nádržke zvyšuje tlak, ktorý pomáha tlačiť vodu nahor cez strednú časť. V strednej časti sa nachádza sitko s mletou kávou, cez ktoré preteká voda a už hotová káva sa vylieva hore. Moka kávovar funguje na podobnom princípe ako vákuový kávovar.
 
Od vzniku moka kávovaru uplynulo už takmer 90 rokov, takže na trhu existuje veľké množstvo moka kávovarov. Samozrejme, okrem moka kanvíc Bialetti existujú aj iné značky