4 jednoduché tipy na prípravu najlepšej kávy doma

DVOJITÉ MERANIE...

Aj keď má barista v kaviarni veľa práce, vždy starostlivo zváži každú dávku kávy. Dávka kávy výrazne ovplyvní jej výslednú chuť. Šálka kávy môže byť kvôli dávke kávy príliš slabá alebo príliš silná.

Ak máte kávovar, ktorý si kávu melie sám, máte po problémoch. Ak však vlastníte pákový kávovar, musíte si kávu starostlivo odvážiť. Kávu môžete odmerať pomocou odmerky, ale nie je to vždy úplne presné. Odporúčame vám zvážiť kávu na bežnej váhe. Chcete sa cítiť ako barista v kaviarni? Potom si v našom obchode vyberte tú správnu baristickú váhu.

Množstvo mletej kávy je najdôležitejším faktorom pri príprave dokonalého espressa. Na jedno espresso použite 8 - 10 gramov mletej kávy. Po otestovaníkávy nastránke upravte dávkovanie podľa svojich preferencií.

LEPŠIA VODA = LEPŠIA KÁVA

Espresso sa skladá z dvoch hlavných zložiek - kávy a vody. A jedna z nich je veľmi zanedbaná. Áno, je to tak, je to voda. Hlavným dôvodom, prečo sa viac starať o filtrovanú vodu, je výsledná chuť kávy a životnosť kávovaru. Je tonaozaj kľúčová zložka, pretože môže zničiť celý pôžitok z kávy .

Voda totiž obsahuje chemické látky, ktoré môžu spôsobiť nepríjemný zápach a veľmi zlú pachuť nápojov. Príkladom je chlór, ktorý sa pridáva do vody v čističkách vody, pretože dezinfikuje vodu a zbavuje ju všetkých pôvodcov chorôb.

Najjednoduchšie, čo môžete pre seba a svoj kávovar urobiť, je zaobstarať si filtračnú kanvicu. Kanvica je vybavená elektronickým indikátorom výmeny filtra, ktorý vám pripomenie, kedy je čas vymeniť filtračnú vložku. Pomocou filtračnej kanvice odstránite z vody škodlivé látky, ako sú ťažké kovy (kadmium, olovo, zinok a meď) a ďalšie nežiaduce faktory, ako je vodný kameň a chlór, ktoré zhoršujú chuť vody.

OHREJTE SI ŠÁLKU

V kávovom svete sa veľa diskutuje o tom, ako šálku správne ohrievať, či ju vôbec ohrievať a aký to má vplyv na výslednú chuť kávy.

Vo všeobecnosti platí, že predhriatie šálky vytvára ideálne podmienky na prípravu lahodnej kávy. Teplota espressa výrazne ovplyvňuje jeho chuťový profila dokonalú šálku espressa môže zničiť studená šálka. Je to tiež jeden z dôvodov, prečo ľudia pijú espresso takmer okamžite.

AKO OHRIAŤ ŠÁLKU

  1. Šálky na espresso uložte na hornú časť kávovaru, ktorá je špeciálne navrhnutá na ohrievanie a skladovanie šálok.
  2. Do šálky nalejete horúcu vodu a po minúte ju vylejete späť. Osobne mám túto metódu rád, pretože vytvára dokonale teplé miesto pre espresso a zároveň nezahrieva okraje šálky, o ktoré si následne môžem popáliť pery.

NEPOUŽÍVAJTE VOPRED NAMLETÚ KÁVU

Používať vopred namletú kávu je ako nechať nebalený chlieb ležať cez noc na kuchynskej linke a očakávať, že ráno bude krásne chrumkavý. To sotva. Raz zomletá káva stráca svoju pôvodnú arómu a chuť zo sekundy na sekundu. Výsledná káva potom môže chutiť, no, nevýrazne.

Pri príprave espressa zohráva veľkú úlohu aj hrubosť mletia. Ak kávu zomeliete príliš jemne, espresso bude príliš extrahované a káva sa úplne spáli a bude mať horkú a trpkú chuť. Naopak, ak kávu zomeliete príliš nahrubo, espresso bude nedostatočne extrahované. To znamená, že výsledné espresso bude mať na povrchu len slabú penu a bude chutiť nepríjemne kyslo a prázdne.

ZÁVER

Možno je čas zmeniť vašu rutinu prípravy espressa. Sľubujeme, že pocítite rozdiel. Ak ste nadšencom kávy ,ponúkame vám kurzy baristiky, kde si môžete vyskúšať prípravu espressa z veľkého profesionálneho kávovaru. Stačí nám napísať, tešíme sa na vás!