5 základných vlastností vody na prípravu čaju

Váš čaj je taký dobrý ako vaša voda. Ak chcete získať čo najlepšiu chuť, arómu a čistotu čaju, musíte venovať pozornosť čistote vody, jej tvrdosti, teplote a ďalším parametrom.


Úloha vody pri príprave čaju

Voda zohráva pri prípravečaju dôležitú úlohu z viacerých dôvodov, takže ak chcete získať dobrú šálku čaju, musíte použiť kvalitnú vodu.

Kanvica s regulovanou teplotou. Zdroj obrázku: Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, s. r. o: Zelená plantáž

Prečo je voda taká dôležitá?

Kvalita vody môže ovplyvniť chuť čaju: v ideálnom prípade by voda používaná na prípravu čaju mala byť čistá, čerstvá a bez nečistôt.

Teplota vody ovplyvňuje prípravu čaju: rôzne druhy čaju si vyžadujú rôzne teploty vody, aby sa rozvinula ich optimálna chuť, preto je dôležité zohľadniť to pri príprave čaju.

Voda ovplyvňuje extrakciu látok: zloženie vody môže ovplyvniť extrakciu látok, ktoré dávajú čaju chuť, farbu a arómu.

Kvalitná voda na prípravu kvalitného čaju

Hoci je český systém zásobovania pitnou vodou väčšinou v poriadku, nie všetka voda z vodovodu je ideálna na prípravu čaju. Aby sa čaj varil za najlepších podmienok, je potrebné zohľadniť niekoľko faktorov a jedným z nich jehodnota pH.

Správne pH

Stupnica pH sa pohybuje od 1 do 14 a určuje kyslosť alebo zásaditosť vody - v ideálnom prípade platí, že čím je voda neutrálnejšia, tým lepšie.Hodnota pH 7 je neutrálna, ale za prijateľné sa považuje aj mierne kyslé pH 6 až mierne zásadité pH 8.

Ideálne TDS - celkové množstvo rozpustených pevných látok

TDS meria celkové množstvo minerálov prítomných vo vode a množstvo kovov, solí alebo iných nečistôt, ktoré sa môžu rozpustiť. Je to najčastejšie uvádzané meradlo na určenie, aký typ vody použiť na prípravu čaju.

Keďže niekedy neviete, aká kombinácia rozpustených pevných látok tvorí TDS v používanej vode, toto meranie nemusí byť úplne spoľahlivé. Spoliehať sa na meranie TDS má zmysel, ak môžete kontrolovať obsah rozpustených pevných látok.

Tvrdosť vody

Tvrdosť vody je časťou TDS, ale nemala by sa zamieňať s tou istou veličinou. Tvrdosť vody opisuje množstvo vápnika a horčíka vo vode.

Čaj chutí najlepšie, keď jetvrdosť vody v rozmedzí 17-68 ppm. Ak je tvrdosť príliš vysoká (nad 120 ppm), čaj chutíplocho a bez chuti. Ak je tvrdosť vody príliš nízka (pod 10 ppm), čaj sa stáva horkým a trpkým.

Filtrácia vody je dôležitým krokom k dobrej šálke

Tvrdá voda môže spôsobiť tvorbu vodného kameňa, ktorý môže viesť k zničeniu kanvice. Ak sa v kanvici nahromadí vodný kameň, môže to viesť k nahromadeniu baktérií a zníženiu účinnosti vykurovacieho telesa.

Správna teplota na prípravu čaju

Stupeň teploty pri varení čaju závisí od typu čaju, ktorý sa chystáte uvariť. Vo všeobecnosti sa nastránke uvádza, žeteplota vody by sa mala pohybovať medzi 75 a 100 °C.

Je dôležité udržiavať správnu teplotu, pretože príliš vysoká teplota môže spôsobiť horkavosť čaju, zatiaľ čo príliš nízka teplota môže viesť k nedostatočnej extrakcii chuti.

Ideálny čas lúhovania podľa prípravy čaju

Čas lúhovania je ďalšou dôležitou vecou, ktorú je potrebné dodržiavať, pokiaľ ide o prípravu chutnej a vyváženej šálky čaju. Ak budete čaj lúhovať príliš dlho, získate nepríjemne silnú a horkú šálku. Ak budete čaj lúhovať príliš krátko, získate slabý čaj bez chuti.

Aby sa situácia ešte viac skomplikovala, rôzne čaje si vyžadujú rôzny čas lúhovania, aby získali najlepšiu chuť. Odporúčame lúhovaťčaj medzi jednou a desiatimi minútami, ale záleží to od druhu čaju.

Optimálne dávkovanie čaju

Vhodné dávkovanie čaju vždy závisí od druhu čaju. Vo všeobecnosti však platí, že na prípravu šálky čaju by sa mali použiť približne 2až 3 gramy čaju na 250 ml vody. V prípade väčších nádob, ako sú napríkladčajníky , sa odporúča použiť približne 1čajovú lyžičku čaju na 250 ml vody.

Je dôležité si uvedomiť, že príliš malé množstvo čaju môže viesť k nevýraznej chuti čaju, zatiaľ čo príliš veľké množstvo môže viesť k príliš výraznej chuti a niektoré zložky čaju sa nevylúčia do vody.

Preto je dôležité nájsť správnu rovnováhu a upraviť dávkovanie čaju podľa vašich osobných preferencií a druhu čaju, ktorý používate.

Používanie vysokokvalitnej vody so správnym obsahom minerálov, teplotou a pH je preto nevyhnutné, aby sa počas procesu varenia naplno prejavila chuť a aróma kávy.


Často kladené otázky

Ako ovplyvňuje kvalita vody čaj?

Kvalita vody zohráva dôležitú úlohu pri príprave čaju , pretože môže výrazne ovplyvniť chuť, arómu a skrátka celkovú kvalitu čaju.

Ako pripraviť čaj?

Okrem tradičnej prípravy čaju, ktorou je zalievanie vrecúška vodou z kanvice, existuje niekoľko ďalších spôsobov prípravy čaju. Jedným z nich je príprava v moka konvičke alebo vo french presse . V oboch prípadoch je postup rovnaký ako pri príprave kávy.

Odporúčané produkty12