Čajník s husím krkom. Prečo, ako a ktorú si vybrať.

BARISTICKÁ KANVICA A JEJ VÝHODY

Všetci baristi (profesionálni aj domáci) chcú dosiahnuť dokonalú extrakciu. Dokonalá extrakcia je dôležitým cieľom pri príprave kávy, či už pripravujete espresso alebo filtrovanú kávu. Na jej dosiahnutie je práve pri filtrovanej káve použitie kanvice s husím krkom skutočnou nevyhnutnosťou. Kanvice s husím krkom sú najobľúbenejšie v prevádzkach a na pohodlnú domácu prípravu kávy. Aké sú výhody prípravy kávy pomocou takejto kanvice?

 • Presné nalievanie kávy
 • kontrola teploty vody
 • rýchly ohrev na presnú teplotu
 • udržiavanie nastavenej teploty vody

AKO KANVICA S TENKÝM VÝTOKOM OVPLYVŇUJE EXTRAKCIU

Potreba takejto kanvice závisí od spôsobu prípravy kávy. Baristická kanvica v podstate funguje ako každá iná. Ohrievate v nej vodu, ktorú potom zalejete kávou. Práve v tomsa použitie kanvice s husím hrdlom líši od bežnej kanvice.

Prúd vody, ktorý používate na zalievanie kávy, získava použitím kanvice s husím krkom jednu dôležitú vlastnosť. Dá sa regulovať. Výsledkom kontrolovaného nalievania je kontrolovaná a následne vyvážená extrakcia. Dĺžka, šírka, zakrivenie a sklon ústia výlevky týchto kanvíc zabezpečujú tenký prúd vody pri zalievaní filtra.

To všetko potom znamená, že môžete kontrolovať niekoľko faktorov:

 • dávkovanievody,
 • rýchlosť
 • a presnosť zalievania.

FILTRAČNÉ KANVICE NA KÁVU

Baristická kanvica nie je potrebná pre úplne každý spôsob prípravy kávy. Na prípravu espressa ju, samozrejme, nepotrebujeme a existujúalternatívne spôsoby prípravy kávy , ktoré sa zaobídu aj bez kanvice. Typicky ide o kávy pripravené technikou lúhovania, ako je napríklad French Press. V závislosti od použitého receptu sa bez tejto kanvice zaobídete aj priTwist Press alebo Aeropress.

Radi pripravujete kávu pomocou techniky prelievania alebo vrchného prelievania, ako napríklad obľúbený Chemex, Hario V60 a iné drippery? Ak chcete mať dokonalú šálku kávy, bude pre vás kanvica s husím krkomnepostrádateľným nástrojom.

JEDINEČNÝ FILTER S BARISTICKOU KANVICOU NA KÁVU

Káva vo vašom hrnčeku je vlastne voda, do ktorej boliextrahované látky z mletej kávy. Spôsob, akým sa tieto látky extrahujú, závisí od kávy, množstva kávy, jemnosti mletia a , samozrejme, odkávy, ktorú používate. Ďalším faktorom, ktorý spôsobuje extrakciu kávy, sú vlastnosti vody. Jej zloženie, ktoré závisí od použitia a spôsobu filtrácie. Potom tiež teplota vody, množstvo a spôsob zalievania.

Spôsob zalievania kávy ovplyvňuje spolu s vyššie opísanými faktormi prípravy kávy spôsob extrakcie kávy.Používaním baristickej kanvice dosiahneme kontrolované výsledky. Samozrejme, ani tak to nemusí znamenať úplne rovnakú extrakciu kávy pri každom varení. V čom vlastne spočíva čaro ručne prelievanej prekapávanej kávy.

PREČO OBYČAJNÁ KANVICA NESTAČÍ

Väčšina ručných odkvapkávačov obsahuje kónický filter . To znamená, že káva, ktorú do nich nalejete, vytvára kávové lôžko na dne - špičke - filtra. Prúd vody toto lôžko naruší. Teraz záleží na tom, ako to urobíte.

Ukážme si to na príklade: Pripravujete si kávu vo svojom obľúbenom kávovare Hario V60 a horúcu vodu na mletú kávu do filtra jednoducho nalejete z obyčajnej rýchlovarnej kanvice. Stane sa, že niektoré kávy, najmä počas kvitnutia (kvitnutia kávy alebo pred infúziou), nebudú dostatočne vlhké, aby boli pripravené na následnú extrakciu. Ďalšie zalievanie bude opäť len náhodným prúdom vody.

Niektoré z mletých káv sa budú extrahovať viac a niektoré menej. S obyčajnou kanvicou so širokým hrdlom a krátkym hrdlom budete mať problém kontrolovať prietok. Takže nalievanie bude pravdepodobne príliš rýchle. Prúd horúcej vody môže vyplaviť čiastočky mletej kávy vysoko po stranách filtra. Táto káva sa potom vôbec nebude extrahovať. Nehovoriac o zložitosti napríklad dávkovania kávy podľa zvoleného receptu.

Celkovo vám obyčajná kanvica prinesie zmätok, neúspech a smútok nad zle pripravenou kávou. To predsa nemôžete urobiť svojej káve a najmä sebe! Používaním baristickej kanvice s husím krkom doprajete svojej káve rovnomernú extrakciu presne podľa vášho receptu.

Baristické hrnce sú nepostrádateľným nástrojom pri príprave zalievanej kávy, ak chcete mať pod kontrolou extrakciu kávy v dripperi. Zdroj obrázku: SIETE, s. r. o: Zdroj: Canva pro

KANVICE NA VODU, NA KONTROLOVANÉ ZALIEVANIE KÁVY

Chcete dobrý filter? Vezmite si na pomoc baristickú kanvicu. Pretože cielený a tenký zdroj vody zabezpečí, že kávové lôžko bude počas kvitnutia dostatočne a úplne napojené. Oxid uhličitý, produkt praženia kávy, ktorý môže brániť dobrej extrakcii, unikne z každej čiastočky mletej kávy, pripravený podeliť sa s vami o všetky jej chute a vône.

Baristická kanvica vám dáva jedinečnú možnosť zvoliť si stratégiu varenia. Vďaka presnému a kontrolovanému prietoku umiestnite vodu tam, kde ju potrebujete. Máte prehľad o množstve, ktoré môžete jednoducho dávkovať. Budete to vy, nie kanvica, kto rozhodne o spôsobe extrakcie kávy.

ZALIEVANIE PRI PRÍPRAVE KÁVY POMOCOU KANVICE BARISTU

Správnym zalievaním v sústredných kruhoch a špirálach dosiahnete rovnomernú extrakciu každej čiastočky kávy. Výsledkom potom bude šálka kávy s harmonickou chuťou, ktorú ste pripravili s istotou a radosťou. Príprava vašej filtrovanej kávy bude zábavná a v šálke bude chutiť skvele.

Vyskúšajte naše tipy na zalievanie a staňte sa majstrom svojej kávy:

 • Precvičte sipohyby s kanvicou len s vodou a prázdnym filtrom. Musíte získať trochu toho "baristického úchopu".
 • Snažte sa držať lakeť blízko pri tele. To vám poskytne väčšiu stabilitu pri nalievaní.
 • Pre uvoľnenejší pohyb lakťompodoprite kanvicu zospodu. Ak nemáte rýchlovarnú kanvicu so zakrytým dnom, nezabudnite použiť zložený uterák, aby ste sa nepopálili.
 • Prvé nalievanie pre kvitnúcu kanvicu vykonávajte pomaly tenkým prúdom v špirále od stredu do strany .
 • Nikdy, naozaj nikdy nepolievajte vodu cez papier, t. j.filter. Voda by stekala do šálky bez extrakcie.
 • Snažte sa pozorovať tmavšie odtiene na povrchu zalievanej kávy a smerujte na ne prúd vody pri nalievaní krúživým pohybom, aby ste tieto čiastočky extrahovali rovnako ako ostatné.
 • Počas procesu nalievaniakontrolujte čas. Pomôže vám to zistiť, aký silný prúd nalievate a aby bola vaša extrakcia stálejšia.

Niektorí baristi pred nalitím kávy urobia v strede kávového lôžka malý zárez. Okrem toho, že určia stred, cieľ, ktorý majú zasiahnuť prúdom vody, urobia v káve miesto pre prvú kvapku vody.

ODKIAĽ SA VZAL "HUSÍ KRK" NA KANVICI?

Ikonický tvar výlevky baristických kanvíc vychádza zpôvodných klasických kanvíc. Pátranie po prvej čajovej kanvici na svete nás zavedie do Mezopotámie medzi rokmi 3500 a 2000 pred naším letopočtom. Mezopotámska bronzová čajová kanvica sa pravdepodobne nepoužívala na ohrievanie vody, ale skôr na jej filtrovanie.

V Číne dostali nápad vhodiť do nej niekoľko listov zo zeleného kríka rastúceho neďaleko, aby voda chutila lepšie. Tak vznikol čaj a prvé čajníky. Zúženie a tvarovanie výlevky na čajníku zabezpečilo, že sa zlepšiltok vody a presnosť nalievania do šálok. Hostiteľky tak nemuseli utierať kaluže vody okolo šálok.

Čajník s tenkou výlevkou bol teda v minulosti užitočným vybavením domácnosti. Svoj názov dostala podľa tvaru tenkej výlevky, ktorá nápadne pripomína esovitý krk husi alebo labute. Preto ho označujeme ako kanvicu s labutím alebo husím krkom.

ČO SI VYBRAŤ A ROZDIELY MEDZI KANVICAMI S HUSÍM KRKOM

Možno sme vás už presvedčili o význame špeciálnej kanvice s husím hrdlom. Okrem tejto základnej vlastnosti, ktorá robí obyčajnú kanvicu jedinečnou - baristickú kanvicu - sú prevás dôležité ajďalšie vlastnosti.

BARISTICKÁ KANVICA PRE INDUKČNÉ A INÉ VARIČE

Či užsi vyberiete kanvicu určenú na ohrev na sporáku alebo kanvicu s elektrickou základňou, musíte sledovať teplotu vody vo vnútri. Kanvicu (klasický typ) postavíte na sporák a keď voda zovrie, musíte chvíľu počkať, kým si nalejete kávu. Na zistenie presnej teploty použite teplomer.

KANVICA S HUSÍM KRKOM A TERMOSTATOM

Výhodou rýchlovarných kanvíc je jednak to, že nepotrebujete sporák (čo je tiež nevýhoda, ak si chcete pripraviť kávu vonku, kde nemáte prístup k elektrickej prípojke), a potom jednoduchosť nastavenia teploty a navyše jej udržiavanie na stabilnej úrovni! Elektrické kanvice majú ajfunkciu termostatu, ktorý sleduje nastavenú teplotu počas celej doby varenia kávy.

POHODLNÉ KANVICE NA KÁVU

K pohodlnému používaniu týchto baristických kanvíc prispieva ajergonómia ich rukoväte. Tá je zvyčajne vo väčšej vzdialenosti od samotnej kanvice. Vďaka tomu je manipulácia s kanvicou oveľa jednoduchšia, presnejšia a nalievanie o niečo kontrolovanejšie.

BARISTICKÉ KANVICE S LABUTÍM HRDLOM, KTORÉ ZAUJMÚ

Ďalšie vlastnosti, ktoré vás môžu pri výbere kanvice zaujímať, sú objem a dizajn. Baristické čajníky sa dodávajú v rôznych objemoch. Pripravujete kávu len pre seba alebo potrebujete naliať väčšie objemy kávy? Pre každého sa niečo nájde. No potom záleží len na tom, čo máte radi, a samozrejme na tom, koľko peňazí chcete za kanvicu minúť.

Z našej ponuky sme vybrali tieto tri kanvice, ktoré by vás mohli zaujímať:

HARIO BUONO

Najklasickejší typbaristickej kanvice . Na prvý pohľad spoznáte "rukopis" japonskej spoločnosti Hario. Typický zvlnený dizajn nájdete na všetkých najznámejších produktoch Hario, ako je napríklad V60 alebo karafa na filtrovanú kávu.

PREČO SI KÚPIŤ HARIO BUONO?

Táto kanvica je vyrobená z dvoch materiálov, a to znehrdzavejúcej ocele a plastovej rukoväte. Preto sa ľahko udržiava. A teraz to najdôležitejšie - je ľahká. Ľahšia kanvica znamená menšiu hmotnosť pre ruku a jednoduchšie nalievanie kávy.

Lákadlom na kúpu tejto kanvice je čiastočne aj sila mena značky, pretože Hario sa jednoducho spája s baristami a jej výrobky sa môžu pochváliť kvalitou podloženou skúsenosťami získanými výskumom a dlhoročnou históriou.

Ďalším a často rozhodujúcim faktorom, ktorý vedie k obstaraniu Hario Buono , jecena pod 1000 Kč.

BREWISTA ARTISAN

Spoločnosť Brewista pochádza z USA a jej výrobky nájdete na každom rohu, kde vonia káva. Ich výrobky sa vyznačujú praktickosťou. Vkombinácii s dizajnovými prvkami, ako je použitie drevených materiálov , je tátokanvica "must have" pre každého milovníka kávy.

PREČO SI KÚPIŤ KÁVOVAR BREWISTA ARTISAN?

Pretože dokonale spája dizajn a funkčnosť! Navyše je krásna vo všetkých troch variantoch, t. j. v čiernej, bielej a základnej nehrdzavejúcej oceli.

Potom tiež preto, že na jeho elektrickej základni môžete nastaviť nielen teplotu vody alebo jej údržbu.

Tento výrobok má aj časovač. Ak teda nemáte váhu so stopkami, táto kanvica vám čas filtrovania postráži.

STAVEBNICA FELLOW

ZUSA k nám prišliaj kanvice značky Fellow.Výrobky tejto značky vyznávajú minimalizmus a účinnosť. Tieto vlastnosti a ich vzhľad vzbudzujúci zvedavosť určujú aj ich cieľovú skupinu. Baristi, ktorí chcú niečo navyše.

PREČO SI KÚPIŤ KANVICU FELLOW STAG?

Spokojným majiteľom tejto kanvice sa stanete, ak ste netrpezliví a neznášate čakanie. Fellow Stagg sa zahrievanaozaj rýchlo.

Potom tiež udržiava ohrev vodypo dobu jednej hodiny na vami zvolenej úrovniteploty. To ocenia napríklad baristi v rušnej kaviarni, aby mali vždy pripravenú horúcu vodu na filtrovanú kávu.

Samozrejmosťou sú aj stopky a malý okrúhly LCD displej. Nevýhodu, vyššiu hmotnosť, kompenzuje štýlový vzhľad.

VÝBER BARISTICKEJ KANVICE - ZHRNUTIE:

 • Prizalievaní prípravy kávy je kanvica s husím krkomnepostrádateľná.
 • baristické kanvice uľahčujú kontrolu presnosti, dávkovania prúdu vody.
 • elektrické kanvice s husím krkom ohrievajú vodu na presnú teplotu a udržujú ju
 • Okrem rôznych zdrojov ohrevu (indukčné alebo plynové kanvice s husím krkom, kanvice s husím krkom) si môžete vybrať z variácií dizajnov a tiež veľkostí filtračnýchkanvíc na kávu
 • Baristická kanvica s husím krkom umožňuje kontrolovanú extrakciu , takžesi môžete pripraviť tú najlepšiu kávu.

Odporúčané produkty12