4 spôsoby nákupu dobrej kávy

Európania poznali kávu už v 16. storočí. Svedčia o tom správy cestovateľov, ktorí navštívili Sýriu, osobne sa zoznámili s kávou a svoje poznatky priniesli domov do Európy ako kuriozitu. Pokiaľ ide o obchod s kávou, predpokladá sa, že prvými ľuďmi, ktorí začali obchodovať s kávou, boli Benátčania, ktorí v 17. storočí dovážali kávové zrná svojim krajanom, ktorí k nim spočiatku nemali veľkú dôveru. Orientálny pôvod a čierna farba vyvolávali predstavy o zlom pôvode kávy. Hviezdnu budúcnosť kávy v západnej spoločnosti začal písať ažpápež Klement VI. po tom, čo vypil šálku kávy, a nazval ju "kresťanským nápojom". Kávasa stala luxusným a drahým obchodným tovarom, ktorý sa najskôr predával v malých množstvách v lekárňach. Nakoniec sa veľké mestá začali rýchlo zapĺňať kaviarňami a káva sa dostala do širších vrstiev meštianstva a za hranice mesta, do dedín.

Najnovšia situácia na trhu s kávou je taká, že vďaka kríze spôsobenej koronavírusom cena kávy naďalej stúpa. Niektoré krajiny sa predzásobili, v dôsledku čoho dopyt začal prevyšovať ponuku a cena kávy rýchlo rástla. Kolumbia, jeden z najväčších vývozcov kávy, úplne zastavila jej vývoz.

Postupne si predstavíme štyri najrozšírenejšie spôsoby obchodovania s kávou a pozrieme sa na sociálny a environmentálny vplyv ich činnosti.

FAIR TRADE

Vsieťach Fair Trade nielenže nakúpite kvalitnú kávu, ale budete sa cítiť lepšie, keď budete vedieť, že vaše peniaze idú tam, kde sú potrebné a kde si ich pestovatelia kávy naozaj zaslúžia. Ak sa farmár pripojí k obchodnej sieti Fair Trade, má zaručenú minimálnu výkupnú cenu a sociálnu prémiu. Zákazníci, ktorí nakupujú kávu od farmárskych družstiev Fair Trade, sa hlásia k zodpovednému obchodovaniu, čo má pozitívny vplyv na ich koncových zákazníkov.

PRIAMY OBCHOD

Môžete využiť službu Direct Trade a nakupovať priamo od zdroja. Teda od poľnohospodára alebo poľnohospodárskeho družstva. Tento obchod je však stále výhodný a dostupný len pre malú časť kupujúcich. Direct Trade sa týka napríklad pražiarní, ktoré sú dostatočne veľké na to, aby financovali vývoz a dovoz kávy do svojej krajiny. Pestujú osobné vzťahy s farmármi, dohodnú sa na cenách, ktoré sú výhodné pre obe strany, a koneční zákazníci majú skutočnú istotu, že výberová káva, ktorú kupujú, pochádza z kvalitných zdrojov. S rastúcou popularitou priameho obchodu u koncových zákazníkov rastie aj tlak na dovozcov kávy, ktorí už prechádzajú na skutočný priamy obchod. Tým sa zväčšuje priestor pre ešte prirodzenejší spravodlivý obchod, než je zavedený obchod.

OBCHODOVANIE S VYBRANOU KÁVOU - VZŤAH

Jednoznačne najrozšírenejším spôsobom obchodovania s kávou prémiovej kvality je takzvaný Relationship. Nejde o priamy obchod, aj keď sa to tak konečnému zákazníkovi môže zdať, ale o sprostredkovaný obchod. Odberateľ kávy sa stretáva s pestovateľom a vyberá si kávu, ale obchod vedie niekto iný.

AUKCIA MIKROČASTÍC

Ak sa chcete dostať k tým najlepším kávovým pochúťkam, stavte na pravidelnéaukcie mikrolotov . Mikrolot, takzvaná káva s rodokmeňom, ktorá si cení svoj pôvod, spôsob zberu a príbeh ľudí, ktorí za ňou stoja, a pôdy, ktorú obrábajú. Spoznáte ich podľa starostlivo napísaných popisov miesta pôvodu, na ktoré sú pestovatelia náležite hrdí. Mikroskladby sa pestujú oddelene na exkluzívnych miestach na farmách, pričom sa pestuje len niekoľko kríkov na niekoľko vriec úrody. Venuje sa im náležitá starostlivosť, aby mohli čo najlepšie reprezentovať miesto svojho pôvodu.